Zümrüt Taşının Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Zümrüt taşı, beril grubundan yeşil bir değerli taştır. Safir, yakut ve elmas ile beraber ilk mineraller gruplara aittir. Zümrüt taşının faydaları ve zararları nelerdir, konusu oldukça merak edilir. En değerli taşlardan biridir. Doğada tamamen şeffaf bir örnek bulmak nadiren mümkündür. Ve bu tür zümrütler çok değerlidir. Ayrıca zümrüt taşı kullananlara çok büyük faydaları vardır.

Zümrüt Taşı Nedir?

Temel olarak, bu taşlar çatlaklar, kabarcıklar ve bulutlu alanlar içerir. Yeşilin tonları ile zümrüt adeta bütünleşmiştir. İnsanların bu cevheri ilk ne zaman öğrendiğini belirlemek artık çok zordur. Gerçekten de, zaten MÖ IV. Yüzyılda. Babil sakinleri zümrüt ticareti yaptı. Ve tarihe daha derinden bakarsanız, 37 yüzyıl önce Kızıldeniz yakınlarında bu taşların bir yatağının geliştirildiğini görebilirsiniz.

Zümrüt Taşının Fiyatları

Daha önce de belirtildiği gibi, zümrüt bir mücevherdir ve elmas, safir ve  yakut ile eşittir. Bu nedenle, bir zümrüt taşı fiyatları yüksektir. İyi berraklığa sahip ve 5 karat ağırlığındaki koyu yeşil zümrütler, karat ve üzeri başına 1000 dolardan başlıyor. En istisnai yeşil beriller, pahasına elmasları geçebilir. Bir örnek, 2017 yılında 5,5 milyon dolara satılan muhteşem 18K Rockefeller zümrüt. İki yıl önce, toplam ağırlığı neredeyse 32 karat olan 245 Gemfields zümrütten tam anlamıyla dokunan benzersiz Piccadilly Princess Royal Emerald Green saat piyasaya sürüldü. Maliyetleri yaklaşık 2,3 milyon dolardı.

zümrüt taşı ne işe yarar, zümrüt taşı nerelerde kullanılır, zümrüt taşı faydaları ve zararları, zümrüt taşı faydaları, zümrüt taşı zararları, zümrüt taşı vücuda faydaları, zümrüt taşı cilde faydaları, zümrüt taşı ne işe yarar, zümrüt taşı özellikleri, zümrüt taşı

Zümrüt Taşı Ne İşe Yarar?

 • Bir efsaneye göre, Mesih’in kanının toplandığı bir zümrüt kâsesindeydi ve daha sonra, ondan içme onuru verilen herkes anında tüm hastalıklardan kurtuldu.
 • Zümrüt taşını kullanan kişinin baş ağrısı varsa geçer kötü rüyalardan ve uyku sorunlarından kurtulur.
 • Çeşitli sedef hastalığı, enfeksiyon ve ateşten kurtulmaya yardımcı olur. Tedavi gören bir kişi zümrüt takı takınca o tedavinin etkisi artar. Gece körlüğü şikâyeti yaşayanlara çare olur.
 • Öksürüğe şifadır.
 • Zümrüt taşı bir saat kadar bir kap dolusu su içinde bekletildiğinde su mikroplardan temizlenir diye inanılır.

zümrüt taşının özellikleri, zümrüt taşı faydaları ve zararları, zümrüt taşı faydaları, zümrüt taşı zararları, zümrüt taşı vücuda faydaları, zümrüt taşı cilde faydaları, zümrüt taşı ne işe yarar, zümrüt taşı özellikleri, zümrüt taşı

Zümrüt Taşı Özellikleri

Ezoterik öğretilerle ilişkili insanlara göre, uzun süre meditasyon yaparsanız, zümrütte bakarak geleceği görebilirsiniz. Hermes’ in ünlü tabletlerinde dünyanın bütün bilgeliği yazılıdır ve bu tabletler zümrütten yapılmıştır. Zümrüt taşı özellikleri şu şekildedir;

 • Astral seyahat ederken bir kişinin ruhunu koruduğuna ve medyumların ölülerin ruhlarıyla ilgili hızla bağlantı kurmasına yardımcı olduğuna inanılıyor.
 • Zümrüt, sahibinin kötülüklere karşı savaşır: tembellik, hırsızlık için susuzluk, sefahat, aldatma ve güçleri tükendiğinde zümrüt çatlayacak.
 • Taş evde ise, zamanla enerjisi olumsuzluklardan da arındırılır.

 Zümrüt Taşı Nerelerde Bulunur?

Zümrüt, beril grubuna ait gezegendeki en değerli minerallerden biridir. Tüm dünyada mayınlı, ancak en değerli örnekler Rusya dahil sadece birkaç ülkede bulunuyor. Annelerin tılsımı ve zinaya karşı koruyucusu olarak adlandırılan yeşil taş, büyülü özelliklere sahip ve lüks bir eşyaya dönüşüyor. Zümrüt, zengin bir tarihe ve harika bir yatırım geleceğine sahip tamamen sıra dışı bir mücevherdir.  Zümrütlerin kaynaklandığı birkaç kaya türü vardır. Bu türlerin isimleri, dünyanın bağırsaklarında meydana gelen kimyasal ve fiziksel süreçleri yansıtır – onlar sayesinde taşlar oluşmuştur.
Yani, üç tür zümrüt yatağı vardır;

•pegmatit

•Pnömatolito-termal

•yerleştirici

Açık yöntem, dünyanın en üst katmanlarında birikintilerin varlığında etkilidir.
İşçilerin el emeğinin aktif olarak kullanıldığı Brezilya’da bu şekilde taşlar çıkarılıyor. İnsanlar yüzeydeki taşları arar ve seçer. Ayrıca, maden arayıcılarının mücevher aramak için 16 saat çalıştığı Kolombiya’da keşfedilen mevduatlar da var. Geçen yüzyılın 70’lerine kadar, Malyshevskoye sahasında açık kesim yöntemi de kullanıldı. Kapalı yöntem – derin yataklardan taş çıkarırken kullanılır. Bu yöntem çerçevesinde maden yöntemi kullanılabilir. Zümrüt taşının faydaları ve zararları  bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Örneğin, Malyshevskoye yatağında, madenlerdeki zümrütlerin çıkarılması için otomatik bir süreç oluşturuldu. Özel ekipman kullanımını ve madenciler için güvenli bir çalışma ortamının oluşturulmasını gerektiren kazılar 300 metre derinlikte yapılıyor. Bu yaklaşım, en kaliteli mineralleri bularak ödenen önemli maliyetler olmadan imkânsızdır. Kapalı madencilikte patlayıcılar da kullanılmaktadır. Patlamanın değerli taşlara zarar vermemesi gerektiği dikkate alınarak, kayalarda açılan deliklere serilir. Zaten fabrikada, elde edilen parçalardan zümrüt çıkarılarak onları taşlardan, kilden ve diğer safsızlıklardan ayırır. Bulunan kopyalar bir uzman değerlendirmesine tabi tutulur ve ardından piyasada kaybolurlar.

zümrüt taşı faydaları ve zararları, zümrüt taşı faydaları, zümrüt taşı zararları, zümrüt taşı vücuda faydaları, zümrüt taşı cilde faydaları, zümrüt taşı ne işe yarar, zümrüt taşı özellikleri, zümrüt taşı

Zümrüt Taşı Faydaları

 Zümrüt taşı faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Zümrüt taşı demek sadakat demektir. Kullanan kişinin sadakat duygusunu artırır.
 • Kişinin başarı ve duygularında doyuma ulaşmasını belirginleştirir.
 • Kullanan kişiye sevgi duygusu verme gibi bir faydası da vardır.
 • Arkadaşlar ile eşle ve aile bireyleri ile duygu bağlarını güçlendirir.
 • Sağlık açısından da oldukça büyük faydaları vardır. İnsanın bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalbi, sinir sistemini ve ciğerlerle beraber böbreği de güçlendirir.
 • Arzuların yerine getirilmesi için. Taşınıza enerjisi sayesinde bildiği ve etkilediği bir şeyi sormak istiyorsanız dolunayı bekleyin. Maksimum zümrüdün özelliklerini tam olarak dolunay sırasında ortaya koyduğuna inanılmaktadır.
 • Yüksek kaliteli hafıza için. Bir şeyi ezberlemeniz gerekiyorsa, örneğin bir şiir veya bir belgeyi veya başka herhangi bir bilgiyi yüksek kalitede ezberlemeniz gerekiyorsa, metni okuyun, elinizde yeşil beril olan mücevherleri sıkın. Özellikleri çok ve çeşitli olan zümrüt, diğer şeylerin yanı sıra ezberlemeye katkıda bulunur: şiir, düzyazı, teknik metinler, tarihsel veriler vb.

Balmumu Kremi Faydaları ve Zararları

Zümrüt Taşı Zararları

Bu taş kişilere sadece fayda sağlar. Zümrüt taşı zararları yoktur. Bazı olumsuz yanları vardır;

 • Zümrüt ışığı yayma ve kırma açısından çok güçlü değildir.
 • Diğer taşlara oranla pek fazla parlamamaktadır.
 • Zümrüt şiddetli darbelerden ve yüksek ısıdan korunmalıdır. Dikkat edilmez ise çatlak olmayan taşınız çatlayabilir.
 • Herhangi bir deterjan ya da kimyasal madde sürülmemelidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x