Su İçmenin Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

İnsan vücudunun %75’i sudan oluşur.  Bu sebeple de hayatımızın bir parçası ve olmazsa olmazı olan su, birçok hastalığa da şifa kaynağıdır. Bu yazımızda su içmenin faydaları ve zararları ile ilgili ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Vücut Suya Neden İhtiyaç Duyar?

Vücudumuzdaki hücrelerin ve organların düzenli ve doğru çalışabilmesi için su olmazsa olmazdır. Aynı zamanda eklemler, omurilik ve vücuttaki diğer dokuların korunması, bağırsakların işlevini yerine getirmesi için vücut suya ihtiyaç duyar. Su ihtiyacının tam olarak karşılanabilmesi için ise içme suyu tüketmek şarttır.

Su İçmek Zayıflatır mı?

Suyu doğru tüketmek, metabolizmayı hızlandırdığı için, zayıflamaya da yardımcı olur. Yemekten yarım saat önce içilen su yağ yakımını hızlandırır. Fakat yemek sırasında içilen su zayıflamaya yardımcı olmadığı gibi sağlık açısından da zararlıdır. Ayrıca vücudun ihtiyacı doğrultusunda su tüketmek gereklidir. Günlük ortalama en az 3 litre su tüketimi tavsiye edilir.

Su İçmek Kilo Verdirir mi? ve Aldırır mı?

Hareketsiz bir yaşam içerisinde ne kadar su tüketirseniz tüketin kilo veremezsiniz. Vücudunuza uygun bir diyet programı, hareket ve bolca su ile ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Su içmenin faydaları ve zararları da tüketilen miktara göre değişir. Su içmek kilo aldırmaz fakat yeterince su içmemek kilo aldırır. Sindirim sistemi ve bağırsaklar olması gerektiği gibi çalışmaz ve yağ yakımı gerçekleşmez. Dolayısıyla vücudun temposu yavaşladığı için, kilo almaya daha müsait hale gelir.

Su İçmek Tok Tutar mı?

Su içmek, tokluk hissini artırır ve iştahı azaltır. Sindirim sistemini hızlandırır, enerji verir, kabızlık sorununun önüne geçer. Bu sebeple hem günlük hayatta hem de diyetlerde bolca su tüketimi önerilir. Suyun verdiği tokluk hissi kilo vermeye yardımcı olur. Kalorisiz ve sağlığa faydalı olmasıyla da rahatlıkla tüketilebilir.

Su İçmek Adet Söktürür mü?

Yeterince su içmemek; adet, regl döneminde yorgunluğa ve bitkinliğe sebebiyet verir. Regl döneminde, ağrı ve şişkinliği önlemenin en kolay yolu ılık su içmektir. Ilık su regl ve migren ağrısını azaltır. Bu dönemde tatlı ihtiyacını gidermek, sağlıksız beslenmemek ve kilo almayı önlemek için ise en az 10 bardak su içmek gerekir.

su içmenin böbreklere faydaları, su içmek böbreklere faydalı mı , suyun böbreklere faydaları, çok su içmenin böbreklere zararları, su faydaları, su zararları, su faydaları ve zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, fazla su içmenin zararları, su içmemenin zararları, su içmenin faydaları, su içmenin zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, su içmenin cilde faydaları, su içmek kilo verdirir mi, su içmenin vücuda faydaları, çok su içmenin faydaları, su içmenin vücuda faydaları, su içmenin yararları, çok su içmek zararlı mı

Su İçmenin Böbreklere Faydaları

Su içmek, kan basıncını hızlandırdığı için vücuda çok faydalıdır. Aynı zamanda su içmenin böbreklere faydaları da vardır. Günlük 2-3 litre su böbrekler için yeterlidir. Vücudun enfeksiyonlardan, hastalıklardan korunması ve böbrek sağlığı için mutlaka su içilmelidir. Az su içmenin zararı olduğu gibi çok içmenin de zararları vardır. Sürekli olarak 5-6 litre su içilirse böbrekler ve metabolizma işlevini yerine getiremez hâle gelir.

suyun cilde faydaları, su cilde faydaları, su içmenin cilde faydaları, su içmenin yüze faydaları, su faydaları, su zararları, su faydaları ve zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, fazla su içmenin zararları, su içmemenin zararları, su içmenin faydaları, su içmenin zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, su içmenin cilde faydaları, su içmek kilo verdirir mi, su içmenin vücuda faydaları, çok su içmenin faydaları, su içmenin vücuda faydaları, su içmenin yararları, çok su içmek zararlı mı

Su İçmenin Cilde Faydaları

Su içmenin cilde faydaları;

 • Kırışıklığı engeller.
 • Gözeneklerin açılmasını sağlar.
 • Cilde aydınlık, parlak bir görünüm verir.
 • Lekelerin görünümünü azaltır.
 • Renk eşitsizliğini önler.
 • Yüzdeki ödemi atmaya yardımcı olur.
 • Detoks etkisi yaratır.

Su İçmek Çatlaklara İyi Gelir mi?

Vücutta çatlak oluşumuna sebep olan birçok neden vardır. Çatlakların tamamen geçmesini sağlamak zor olsa da azaltmak mümkündür. Düzenli olarak çatlak olan bölgelere doğal yağ ile masaj yaptıktan sonra yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalamak çatlak görünümünü azaltacaktır. Ancak bu uygulama tek başına yeterli olmayacağı için, beslenmeye dikkat ederek ve bol su içerek vücuttaki çatlakların önüne geçebilirsiniz.

Günlük Su Ne Kadar Tüketilmeli?

Su içmenin faydaları ve zararları vücuttan vücuda değişen bir durumdur.  İçilmesi gereken su miktarı ile ilgili ortalama bir rakam verecek olursak, genellikle bir yetişkinin tüketmesi gereken su miktarı, 2 ila 3 litre kadardır. Bu miktar yalnızca içme suyu için geçerlidir. Ayrıca içilen her çay veya kahvenin yerine birer bardak su içilmesi tavsiye edilir.

Su İçmek Ödemi Azaltır mı?

Vücutta ödem oluşumunu tetikleyen durumlar (fazla tuz tüketimi vs.) vardır. Ancak su içmek bunlardan biri değildir. Su içmek ödem yapmadığı gibi, tersine ödemi azaltır. Düzenli beslenme, uyuma, egzersiz ve yeterince su tüketme hâlinde ödemler ile birlikte yağlar da vücuttan atılır. Daha sağlıklı ve dinç bir görünüme sahip olunur.

Su İçmek Mide Yanmasına İyi Gelir mi?

Özellikle yemek yedikten sonra başlayan mide yanmaları, uzun süre devam ediyorsa, sindirim sistemi ile ilgili bir problem olabilir. Yaşamınıza ekleyeceğiniz, küçük ama etkili bu yöntemler ile mide yanması tedavi edilebilir.

 • Abur cubur, tuz, yağlı yiyecekler vs. gıdalardan olabildiğince uzak durmak önemlidir.
 • Yemekten yarım saat önce 1 bardak ve gün içinde 2-3 litre su tüketmek mideye faydalıdır.

Su İçmek Reflüye İyi Gelir mi?

Suyun mide asidini seyreltici bir etkisi olduğu için, reflüye iyi gelir. Yalnızca reflü değil ülser, gastrit rahatsızlıkları da su ile tedavi edilebilir. Yemekten 15 dakika önce ve yemekten 15 dakika sonra içilen bir bardak su reflü tedavisinde kullanılan en doğal çözümlerden biridir. Düzenli olarak bunu devam ettirdiğinizde kısa sürede rahatsızlığınızın geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

su faydaları, su zararları, su faydaları ve zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, fazla su içmenin zararları, su içmemenin zararları, su içmenin faydaları, su içmenin zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, su içmenin cilde faydaları, su içmek kilo verdirir mi, su içmenin vücuda faydaları, çok su içmenin faydaları, su içmenin vücuda faydaları, su içmenin yararları, çok su içmek zararlı mı

Su İçmenin Faydaları

Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Suyun hem cilde hem de vücuda çok sayıda faydası vardır. Bunlardan bazıları;

 • Ağız kokusunu engeller.
 • Kalp sağlığı açısından önemlidir.
 • Bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Metabolizmayı hızlandırır.

Boza Faydaları ve Zararları

Çok Su İçmenin Zararları

Az su içmek nasıl vücuda zararlıysa, çok su içmenin zararları da vardır. Bunlar;

 • Su zehirlenmesi meydana gelebilir.
 • Su zehirlenmesi devamında, hiponatremi denilen rahatsızlık ortaya çıkar.
 • Böbrekler zarar görebilir.
 • Şişkinliğe ve ağrıya sebep olur.

az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, az su içmek zararlı mı, fazla su içmenin zararları, su içmenin reflüye faydaları, su içmenin mideye faydaları, su faydaları, su zararları, su faydaları ve zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, fazla su içmenin zararları, su içmemenin zararları, su içmenin faydaları, su içmenin zararları, az su içmenin zararları, çok su içmenin zararları, su içmenin cilde faydaları, su içmek kilo verdirir mi, su içmenin vücuda faydaları, çok su içmenin faydaları, su içmenin vücuda faydaları, su içmenin yararları, çok su içmek zararlı mı

Az Su İçmenin Zararları

Dengeli bir şekilde vücudun ihtiyacı kadar su tüketilmelidir. Aksi takdirde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda az su içmenin zararları;

 • Yorgunluk, halsizlik
 • Kilo alımı
 • Cilt problemleri (sivilce, akne)
 • Eklemsel ağrılar

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x