Keçiboynuzu Özü Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Keçiboynuzu özü faydaları  vücuda en yararlı vitaminleri barındırmaktadır. Keçiboynuzu özü faydaları ve zararları  dikkate alınması gereken konulardandır. Başlıca bilinen birkaç faydası vardır ve ciddi anlamda vücut sağlığı açısından önemlidir. Keçiboynuzu özünü duymayan kalmamıştır. Besin değeri oldukça yüksektir. Akdeniz ikliminde yetişen bir meyvedir. İçeriği besin değeri bakımından çok zengindir. Birçok mineral ve vitamin bulunur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Keçiboynuzun faydaları çok fazladır. Keçiboynuzu özü, keçiboynuzu tohumlarından el de edilir. Keçiboynuzu özü ya da keçiboynuzu pekmezi isimleri ile bilinir.

Keçiboynuzu Akdeniz bölgesinin yani sıra, Kuzey Afrika, Asya ya da Hint yarım adasında yetişir. İçeriğinde çinko, fosfor, K ve E vitamini ile kalsiyum bulunur. Meyve olarak tüketildiği gibi, özü de sulandırıp içilebilir. Son derece enerji vericidir. İçeriğinde %50 oranında bir şeker vardır. Enerji veren besinler arasında yer alır.

Keçiboynuzu Özü Nedir? Ne İşe Yarar?

Keçiboynuzu her yöre de farklı bir isme sahiptir. Çoğu yer de harnup olarak bilinir. İsmini keçiboynuzuna benzemesi ile alır. Meşhur meyvelerden biridir. İlk olarak rengi yeşildir. Olgunlaştıkça kararır ve siyah bir renge bürünür.  Uzunluğu 15-20 cm aralığındadır. Yanlarında özel sıvı bir bal bulunur. Anadolu’ da tüketim şekli kemirerek yeme şeklindedir. Orta kısımda tohum bulunur. Meyvenin çekirdeği olarak kabul edilir. Yassı bit şekilde ve serttir. Keçiboynuzu özü elde etmek için birçok aşamadan geçirilir.  Konsantre bir hâle getirilir. Keçiboynuzu özü cilde faydaları da oldukça yarar sağlamaktadır.

Özü için sadece keçiboynuzu meyvesi kullanılır. Steril ve hijyenik bir şekilde orta sıcaklık seviyesinde üretilir.  Soğuk pres yöntemi uygulanmaz. Genel olarak bu şekilde bilinir ama yanlıştır. Soğuk sıkım yöntemi genel olarak yağ el de etmek için tercih edilir. Ayrıca 27 derecenin altında yapılır. Uzmanlar, eğer belirli bir derece altında keçiboynuzu özü üretimi yapılırsa, bazı mikroorganizmalar ortaya çıkabilir diye, birçok kaynakta belirtmiştir.

keçiboynuzu özü pekmezi faydaları, keçiboynuzu özü pekmezi nasıl yapılır, keçiboynuzu pekmezi faydaları, keçiboynuzu özü zararları, keçiboynuzu özü faydaları, keçiboynuzu özü alerjisi, keçiboynuzu özü ne işe yarar

Keçiboynuzu Özü Pekmezi Faydaları

 • Keçiboynuzu özü pekmezi sıcak tutar. Özelikle kış mevsiminde grip ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
 • Kan yapıcı etkisi vardır. Kansızlık olanlar tüketebilir.
 • Kilo alımını kolaylaştırır. Bağırsak sistemi için faydalıdır.
 • Vücudu zararlı etkilere karşı korumaya alır.
 • Çocukların gelişimi için faydalıdır.

Keçiboynuzu Özü Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu özü tüketim miktarı ve tüketim şekli de son derece önemlidir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur. Yetişkinler de tüketimi sabah akşam olmalıdır. Aç karnına 2-3 yemek kaşığı tüketilmelidir. Çocuklarda 1 ya da 2 kaşık yeterli olacaktır. Bebekler içinde kullanımı uygundur. Kahvaltı esnasında 2 çay kaşığı yeterli olacaktır. Su ile karıştırılıp, şerbet şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca yoğurt ya da tahin ile de karıştırmak için uygundur. Çocuklar için çikolata niyetine verilebilir.

Keçiboynuzu özü cilde fayda ve zararları merak edilir. Keçiboynuzu bilindiği üzere içerisinde yüksek oranda antioksidan bulunan bir meyvedir. Kadınlar çok eski çağlardan bu yana keçiboynuzunu cilt bakımı için kullanmışlardır. Cildin içten dışa beslemesine yardımcı olur. Ayrıca nemlendirir. Bunun yanı sıra saç ve tırnak bakımı için de faydalıdır. A ve E vitamini cilt açısından faydalıdır. Cildin güzelliğini arttır ve genç kalmasını sağlar. Ayrıca yağ asitleri cildi besler ve parlak kalmasını sağlar.

Keçiboynuzu Özü Cilde Faydaları ve Zararları

Keçiboynuzu özü cilde fayda ve zararları  oldukça merak edilir. Keçiboynuzu bilindiği üzere içerisinde yüksek oranda antioksidan bulunan bir meyvedir. Kadınlar çok eski çağlardan bu yana keçiboynuzunu cilt bakımı için kullanmışlardır. Cildin içten dışa beslemesine yardımcı olur. Ayrıca nemlendirir. Bunun yanı sıra saç ve tırnak bakımı için de faydalıdır. A ve E vitamini cilt açısından faydalıdır. Cildin güzelliğini arttır ve genç kalmasını sağlar. Ayrıca yağ asitleri cildi besler ve parlak kalmasını sağlar.

Cilt alerjisinin önüne geçer. Deri hastalıkları açısından son derece faydalıdır. Bu bakımdan çok önde gelen bir gıdadır. Bu konuda şeker hastalarının dikkatli olması gerekir. İçerisinde yoğun miktarda şeker bulunduğu için, şeker hastaları için zararlı olabilir. Cilt için bilinen herhangi bir zararı bulunmaz. Çoğu kremin içinde keçiboynuzu ekstresi bulunur. Özelikle ileri yaşta olanlar için cilt kırışıklıklarına iti gelir. İleriki yıllarda olumlu etkileri ortaya çıkar.

Keçiboynuzu özünü duymayan kalmamıştır. Besin değeri oldukça yüksektir. Akdeniz ikliminde yetişen bir meyvedir. İçeriği besin değeri bakımından çok zengindir. Birçok mineral ve vitamin bulunur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Keçiboynuzun faydaları çok fazladır. Keçiboynuzu özü, keçiboynuzu tohumlarından el de edilir. Keçiboynuzu özü ya da keçiboynuzu pekmezi isimleri ile bilinir.

Keçiboynuzu Özü Faydaları

Keçiboynuzu özü faydaları neredeyse vücudun her bölümü üzerinde etkilidir. Ciltten, üst solunum, sindirim sistemi ve enfeksiyon gibi birçok hastalığa iyi gelir. Keçiboynuzu özü faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Kilo vermek isteyenler için idealdir. Zayıflamaya yardımcı olur. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunur. Acıkmayı geciktirir. Aşırı yemek yeme isteğine engel olduğu için, kilo sorunlarında etkilidir. Uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.
 • Kan şekerini düzenler. Bu konuda sıkıntı yaşayan kişilere tavsiye edilir. İçeriğinde bulunan D pinitolsan dolayı insülin etkisi yaratır. Kan şekerini dengeler aynı zamanda düşürür.
 • İçeriğinde bulunan potasyumdan dolayı, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Birçok kiti hastalık riskini azaltır. İçeriğinde çok fazla mineral bulunur ama potasyum daha fazla ön plana çıkmıştır.
 • İshale karşı etkisi vardır. İçeriğinde yüksek oranda bulunan lif, sindirim sistemi açısından faydalıdır. İshali durdurmaya yardımcı olur. Tüketildiği andan itibaren, ishale anlık olarak etki eder.
 • Vücutta bulunan hasarlı olan hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı son derece etkilidir. Antioksidan açısından etkili olduğu için, enfeksiyonel hastalıklarına karşı da iyi gelir. Antibiyotik etkisi vardır. Virüs ve mikroplara karşı etkilidir.
 • Cinsellik açısından etkilidir. Cinsel gücü arttırır. Ayrıca enerji de verir.

Günlük yaşamda zinde olmayı sağlar. Zihinsel ve fiziksel olarak etkilidir.

Acı Bakla Faydaları ve Zararları

Keçiboynuzu Özü Zararları

Keçiboynuzu özü zararları da bulunur. Özelikle önerilen tüketim şekli doğru uygulanmaz ve gereğinden fazla tüketilirse, zararları olabilir. Keçiboynuzu zararları su şekilde sıralanabilir;

 • Şeker oranı fazla olduğu için, baş dönmesi yapabilir.
 • Aşırı tüketim de gündelik hayatı etkileyebilir.
 • İshale sebep olur. Bu da vücutta su kaybı ve kilo kaybı yapabilir.
 • Çok fazla keçiboynuzu özü tüketimi cilt sorunlarına da sebep olabilir. Sivilce de bunlardan biridir. Yüz dışında sırt göğüs bölgesi gibi ve yerlerde de de sivilce yapabilir. Bundan dolayı az tüketmek gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x