Deniz Salyangozu Faydaları Ve Zararları

admin39
2 dk okuma süresi

İskoçya halkı için önemli gıda kaynağı olarak bilinir. Bilimsel adı littorina littorea olan deniz salyangozu Kuzey Amerika ve Kanada kıyılarında yaşayan bir canlıdır. Kullanımı sağlanmadan önce deniz salyangozu faydaları ve zararları konusunda araştırma yapılabilir.

Deniz Salyangozu Nedir? Ne İşe Yarar?

Salyangozlar denizde yaşadıkları gibi, tatlı suda ve tüm çevrede yaşayabilen canlılardır. Özellikle sonbahar aylarında görülen salyangozlar nemli bölgeleri severler, yağışın bol olduğu yerlerde görünürler. Onlar için yağış ve nem önemlidir. Deniz salyangozu denizde yaşayan, yararlı bir canlı olmasından dolayı özellikle akvaryum sevenler deniz salyangozu evlerinde bulundururlar. Gerek karada ve gerekse tatlı suda yaşayan ve kabukları olan bir canlıdır.

deniz salyangozu besin değeri, deniz salyangozu protein değeri, deniz salyangozu faydaları, deniz salyangozu zararları, deniz salyangozu faydaları ve zararları, deniz salyangozu, deniz salyangozu ne işe yarar, deniz salyangozu nasıl pişirilir, deniz salyangozu pişirilmesi, deniz salyangozu besin değeri

Deniz Salyangozu Besin Değeri

Yüksek protein ile düşük yağ oranı deniz salyangozunu değerli kılar. Omega 3, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor gibi birçok mineralleri içeriğinde barındıran deniz salyangozu cilt ve kas sağlığı açısından önemlidir. Mineraller açısından oldukça zengin olan salyangoz, bol miktarda da A, E, K ile B vitaminleri içerir. Deniz salyangozu besin değeri olarak   100 gram deniz salyangozunda yaklaşık olarak 90 kcal, 1,4 gr yağ barındırır.

Deniz Salyangozu Nasıl Pişirilir?

Düşük yağ oranına ve yüksek proteine sahip olan deniz salyangozu içeriğinde fosfor, potasyum ve omega 3 barındırmasından dolayı zengin bir canlı olarak ön planda bulunur. Evdeki imkanlar nispetinde salyangoz yemeği yapılabilir. Bunun için dondurulmuş etler kullanılması uygun olur. Bunun nedeni ise ayıklamak ve temizlemek zahmetli bir iş olmasından dolayı dondurulmuş olarak kullanılması daha uygun olur. Her ülkeye göre değişiklik gösteren pişirme teknikleri, normal gelire sahip olan kişiler tarafından tüketilmez, çünkü oldukça masraflıdır.  Türkiye de tüketimi yaygın olmayan deniz salyangozu yerine genellikle midye tüketimi ön plana çıkar.

deniz salyangozu faydaları, deniz salyangozu zararları, deniz salyangozu faydaları ve zararları, deniz salyangozu, deniz salyangozu ne işe yarar, deniz salyangozu nasıl pişirilir, deniz salyangozu pişirilmesi, deniz salyangozu besin değeri

Deniz Salyangozu Faydaları

Ülkemizde fazla kullanım alanı olmasa bile deniz salyangozu faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Salyangoz eti içinde bulunan lectin maddesi kanserli hücrelerin yok edilmesinde etkilidir.
  • İçeriğinde barındırdığı kolajen ve elastin maddeleri kemik sağlığı açısından faydalıdır.
  • Bünyesinde bulunan trytophan maddesi beynin rahatlamasını ve psikolojik açıdan kişinin dengesini sağlar.

Deniz Salyangozu Zararları

Kullanımda ortaya çıkan yanlış uygulamalar sonucu deniz salyangozu zararları söz konusu olabilir. Bunları bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  • Kolesterol hastaları tüketim sağladığında, dikkatli bir şekilde tüketmesi tavsiye edilir.
  • Kalp damar sağlığı sorunu bulunan kişiler doktor gözetimi altında tüketebilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x