Çördük Otu Faydaları Ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Yarı çalımsı, çiçekleri sarı ve sakızlı olan güçlü kökü bulunan 100 cm boyunda bir ot cinsidir. Tadı acı çiçekleri ise mavi renktedir. Çördük otu kullanmadan önce çördük otu faydaları ve zararları konusunda araştırma yapılmalıdır.

Çördük Otu Nedir? Nerelerde Yetişir?

 Güçlü bir kokusu olan çörtük otu, yemeklerde baharat olarak kullanılır. Yağının çıkarılması ile kullanılan tarhana otu solunum sistemi hastalıklarında oldukça faydalıdır. Ülkemizde en fazla yetiştiği yerler arasında Gaziantep, Hatay, Adıyaman ve Osmaniye bulunur.

çördük otu nasıl kullanılır, çördük otu kullanımı, çördük otu faydaları, çördük otu zararları, çördük otu faydaları ve zararları, çördük otu, çördük otu ne işe yarar, çördük otu özellikleri, çördük otu suyu faydaları, çördük otu çayı faydaları, çördük otu çayı nasıl yapılır, çördük otu çayı, çördük otu nasıl kullanılır

Çördük Otu  Ne İşe Yarar?

Halk arasında şifalı ot olarak bilinen çördük otu veya diğer bir ismi ile tarhana, keskin kokusu ile dikkat çeken otlar arasında ön plana çıkar.  Kozmetik ve gıda sektöründe daha ağırlıkta kullanılan çördük otu yağı çıkarılarak da kullanılmaktadır.  Kendiliğinden yetişen çörtük otu yemeklere kokusu ve tadı olarak ayrı lezzet katıyor.  Alternatif tıpta solunumdan boşaltım sistemine kadar her türlü hastalıkların doğal ilacı olarak kullanır.

Çördük Otu Nasıl Kullanılır?

Faydaları oldukça fazla olan çördük otunun farklı kullanım yöntemleri mevcuttur.  kullanım şekillerinden bir tanesi bir bardak kaynamış olan suya bir tutam çördük otu koyulur.  Ağzı kapatılarak 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir.  Posası bir yere süzüldükten sonra liman veya bal ile tatlandırılarak kullanım sağlanır. Çördük otu limon sıkılarak kullanıldığında faydası daha da artacaktır. Bunun yanı sıra çördük otu görselliğe sahip olduğu için süs eşyası olarak da kullanılmaktadır.

Çördük Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Çördük otu çay olarak da tüketimi yapılabilir. Çördük otu çayı bir bardak su kaynatılarak içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş çördük otu eklenir. Üzeri kapatıldıktan sonra 5 dakika boyunca demlenmesi sağlanır.  Demleme işleminden sonra çördük otu süzülerek kullanıma hazır hale getirilir.

çördük otu çayı faydaları, çördük otu çayı zararları, çördük otu çayı faydaları ve zararları, çördük otu çayı, çördük otu çayı nasıl yapılır, çördük otu çayı ne işe yarar, çördük otu faydaları, çördük otu zararları, çördük otu faydaları ve zararları, çördük otu, çördük otu ne işe yarar, çördük otu özellikleri, çördük otu suyu faydaları, çördük otu çayı faydaları, çördük otu çayı nasıl yapılır, çördük otu çayı, çördük otu nasıl kullanılır

Çördük Otu Çayı Faydaları

Kalp başta olmak üzere göz, böbrek, bağırsak gibi birçok organa yararı olduğu biliniyor. Kabızlığa iyi geldiği ve ishal durdurucu olarak düşünülen meyvenin fazla tüketilmesi ise vücuda zarar veriyor.

Çörtük Otu Suyu Faydaları

Çördük otu suyu kullanımı sağlandığında faydaları söz konusudur. Başlıca çörtük otu suyu faydaları şunlardan oluşur;

  • Böbreklere oldukça fazla faydası bulunur
  • İdrar sökmede önemli rolü bulunur
  • Böbreklerde mevcut olan taşı ve kumu döker
  • Mide hastalıklarında etkilidir
  • Astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına iyi gelir

çördük otu faydaları, çördük otu zararları, çördük otu faydaları ve zararları, çördük otu, çördük otu ne işe yarar, çördük otu özellikleri, çördük otu suyu faydaları, çördük otu çayı faydaları, çördük otu çayı nasıl yapılır, çördük otu çayı, çördük otu nasıl kullanılır

Çördük Otu Faydaları

Düzenli olarak kullanım sağlandığında çördük otu faydaları söz konusu olur. Başlıca çördük otu faydaları şunlardır;

  • Uyarıcı ve kuvvet verisi bir ektiye sahiptir
  • Kansızlığa karşı olumlu yönleri mevcuttur
  • Hazımsızlığı gidererek şifa verir
  • Kulunç ağrılarına karşı oldukça etkilidir
  • İdrarı söktürücü etkiye sahiptir

Çörek Otu Faydaları Ve Zararları

Çördük Otu  Zararları

Fazla kullanım sağlanmadığı müddetçe sağlık açısından yan etkileri görülmez. Fakat fazla kullanım sağlandığında vücutta tahribatlara neden olabilir. Bu durum tüm bitkiler açısından geçerli bir durum değildir. Günlük kullanım olarak bir fincan tüketilmesi en ideal kullanım şeklidir. Boşaltım sisteminde hızlı çalışmaya neden olduğundan dolayı bitki, böbreklerinde hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu durum böbreklerin yorulmasına neden olur. Fazla kulanım sağlanması durumunda mesane sorunları da ön plana çıkabilir. Tüm bu olumsuz durumları yaşamamak için dengeli ve düzenli kullanılması sağlık açısından faydalı olur.  Çördük otu zararları konusunda duyarlı olmak gerekir. Aksi takdirde faydasından ziyade Zararları ön plana çıkar.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x