Civan Perçemi Faydaları Ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Son zamanlarda birçok kişi civanperçemini, zengin besin kaynağı içerdiği için tercih etmektedir. İnsan vücudu için farklı faydaları bulunan civanperçemi, kullanım sağlanmadan önce civan perçemi faydaları ve zararları hakkında bilgi edinilmesi gereken konudur.

Civan Perçemi Nedir? Nerelerde Yetişir?

Papatyagiller familyasından olan civanperçemi çiçekli bir bitki olup, ılıman ikliminde kendini gösterir. Civanperçeminin çiçekleri güçlü ve tatlı bir kokuya sahiptir. Kandil çiçeği olarak da adlandırılan bitki günümüzde önde gelen bitkiler arasında yer alır. Ülkemizde genellikle Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgelerinde yetişen bitki güneşli ve sıcak ortamları sever.

Civan Perçemi Ne İşe Yarar?

Yıllar boyunca insan sağlığı açısından faydaları bulunan civanperçemi otu günümüzde de önemini korumaktadır. Alternatif tıpta kullanılan bitki bel ağrıları ve romatizmal hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunur. İçeriğindeki zengin karışımlar yaraların tedavisinde kullanılır.

Civan Perçemi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Her bitkinin insan sağlığı açısından faydası bulunur. Civanperçemi sindirim sistemini güçlendirici etkisi ile gaz problemlerini ortadan kaldırır. Bel ağrılarının ve romatizmal ağrıların giderilmesinde faydalıdır. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan civanperçemi kemik erimesini de önler.

Civan Perçemi Çayı Nasıl Yapılır?

Civanperçemi çayı hazırlamak için öncelikle 3 ile 4 adet civanperçemi 1 su bardağı kadar suda kaynatılarak 10 dakika demlenmesi beklenir.  Demini almış olan civanperçemini tüketebilirsiniz.

 

civan perçemi çayı faydaları, civan perçemi çayı zararları, civan perçemi çayı faydaları ve zararları, civanperçemi çayı faydaları, civanperçemi çayı zararları, civan perçemi faydaları, civan perçemi zararları, civan perçemi faydaları ve zararları, civan perçemi yararları, civan perçemi yan etkileri, civan perçemi çayı faydaları, civan perçemi alerjisi, civan perçemi çayı nasıl yapılır, civan perçemi çayı cilde faydaları, civan perçemi ne işe yarar, civan perçemi hangi hastalıklara iyi gelir, civanperçemi faydaları, civanperçemi zararları, civanperçemi faydaları ve zararları, civanperçemi nerelerde yetişir, civanperçemi yan etkileri

Civan Perçemi Çayı Faydaları

Farklı tüketim seçenekleri arasında çay olarak da kullanılan bitki, civan perçemi çayı faydaları olarak da ön plana çıkar. Başlıca faydaları şu şekildedir;

 • Mide rahatsızlıklarını giderir.
 • Hazımsızlığı önler.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.

Beyaz çayın faydaları ve zararları  dışında beyaz çay ne işe yarar? hakkında açıklama yaptığımız konumuza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Civan Perçemi Adet Söktürür Mü?

Bayanlar arasında en çok tercih edilen bitkiler arasında bulunan civanperçemi adet söktürücü özelliği ile yaygın olarak kullanılır. Geciken adet kanamaları, ergenlik ve menopoz dönemindeki adet bozukluklarına etkilidir.

civan perçemi yan etkileri, civanperçemi yan etkileri, civan perçemi faydaları, civan perçemi zararları, civan perçemi faydaları ve zararları, civan perçemi yararları, civan perçemi yan etkileri, civan perçemi çayı faydaları, civan perçemi alerjisi, civan perçemi çayı nasıl yapılır, civan perçemi çayı cilde faydaları, civan perçemi ne işe yarar, civan perçemi hangi hastalıklara iyi gelir, civanperçemi faydaları, civanperçemi zararları, civanperçemi faydaları ve zararları, civanperçemi nerelerde yetişir, civanperçemi yan etkileri

Civan Perçemi Yan Etkileri

Her bitkinin yan tesiri ortaya çıkabilir. Civanperçeminin yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Kalp ritmini olumsuz etkiler.
 • Kabızlık sorunu
 • Deri döküntüsü

Civan Perçemi Çayı Cilde Faydaları

Civanperçemi çay olarak tüketildiğinde cilde faydası dokunur. Civan perçemi çayı cilde faydaları şu şekildedir;

 • Uçucu yağlar sayesinde cilt yenilenir.
 • Cilt üzerinde olan kusurlu görünüm azalır.
 • Yüzeyde ortaya çıkan yara ve iltihap gibi görümler iyileşir.

civan perçemi faydaları, civan perçemi zararları, civan perçemi faydaları ve zararları, civan perçemi yararları, civan perçemi yan etkileri, civan perçemi çayı faydaları, civan perçemi alerjisi, civan perçemi çayı nasıl yapılır, civan perçemi çayı cilde faydaları, civan perçemi ne işe yarar, civan perçemi hangi hastalıklara iyi gelir, civanperçemi faydaları, civanperçemi zararları, civanperçemi faydaları ve zararları, civanperçemi nerelerde yetişir, civanperçemi yan etkileri

Civan Perçemi Faydaları

İnsan vücudu açısından birçok faydası bulunan civanperçemi faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hemoroid tedavisinde kullanılır.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan yara ve yanıklar kısa sürede iyileşir.
 • Boğaz bölgesindeki iltihapların giderilmesi sağlanır.
 • Sindirim sistemini düzenler.

Civan Perçemi Zararları

Her bitkinin insan sağlığı açısından zararları olabilir. Civan perçemin insan sağlığı açısından her hangi bir zararı ön plana çıkmamıştır. Civanperçemi zararları ile ilgili araştırma yapıldığında bu konuda ispatlanmış her hangi bir bulguya rastlanmaz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x