Çiğ Fındık Faydaları ve Zararları

admin39
4 dk okuma süresi

Çiğ fındık günümüzde en sık tüketilen besinlerden biridir. Bu nedenle çiğ fındık faydaları ve zararları merak edilen bir konudur. Çiğ fındığın hafızayı güçlendirme özelliği bulunur. Bu nedenle Alzheimer hastalığına karşı koruma özelliği vardır. Antioksidan özelliği ile de çiğ fındık bilinir. Yapısındaki antioksidanlar prostat, meme, akciğer kanserine karşı korur. Çiğ fındık bunun yanında Tiamin ve selenyum açısından da zengindir.

Çiğ Fındık Besin Değeri

Bilindiği gibi çiğ fındık besin değeri oldukça yüksektir. 1 avuç çiğ fındık yaklaşık 136,08 kalori civarındadır. Bunun yanında 3,20 gram protein, 9,60 gram karbonhidrat, 9,60 gram yağ, 1,61 gram lif, 48 mg kalsiyum bulundurur.

Çiğ Fındık Ne İşe Yarar?

Genellikle çiğ fındık faydaları ile zararları sıklıkla araştırılır. Bu besin kalp ve damar dostu olma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra yapısında E vitamini ile arginin yer alır. Bu nedenle kalp krizini engelleme özelliğine sahiptir. Sinir sisteminin doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yapısında B6 ve amino asit olduğu için ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Çiğ Fındık Nasıl Kavrulur?

Çiğ fındıkların kabukları kırıldıktan sonra fındıklar derin bir kaba alınır. Fındıklar ocakta ya da fırında rahatlıkla kavrulabilir. Tavada bu işlem yapılacaksa tavanın kalın tabanlı olmasına dikkat edilmelidir. Fındıklar tavaya alındıktan sonra ara ara karıştırılarak pişirilmesi gerekir. Fındıklar koyu bir renk almaya başlandığı zaman ocağın altı kapatılmalıdır. Ayrıca, çiğ fındık faydaları ve zararları fındığın tüketimine göre değişiklik gösterir.

çiğ fındık alerjisi, çiğ fındık alerji yapar mı, çiğ fındık alerjisi tedavisi, fındık alerjisi,çiğ fındık faydaları, çiğ fındık zararları, çiğ fındık faydaları ve zararları, çiğ fındık, çiğ fındık alerjisi, çiğ fındık alerji yapar mı, çiğ fındık cilde faydaları, çiğ fındık saça faydaları, çiğ fındık hamilelere faydaları, çiğ fındık ezmesi faydaları, çiğ fındık nasıl kavrulur, çiğ fındık besin değeri

Çiğ Fındık Alerjisi Belirtileri

Alerjik yapısı olan insanlarda çiğ fındık alerjisi görülebilir.

 • Ağız içinde kabarma ve kaşıntı
 • Egzama oluşumu
 • Üst damakta kabarma durumları
 • Karın ağrısı oluşumu
 • Ciltte kaşıntı durumları
 • Kusma
 • İshal
 • Kurdeşen

Çiğ Fındık Cilde Faydaları

Çiğ fındık düzenli olarak tüketildiği zaman çiğ fındık cilde faydaları görülür. Çiğ fındığın yaşlanmayı engelleme özelliği vardır. Bunun yanında cilde zarar verebilecek olan serbest radikaller ile mücadele eder. Çiğ fındık tüketimi cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Çiğ Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir çiğ fındık ezmesi için, fındıkların robottan çekilmesi gerekir. Bu işlemin fındıklar kremamsı bir kıvam alana kadar devam etmesi önemlidir. Bunun yanında çiğ fındık ezmesini tatlandırmak için içerisine hurma ya da bal eklenebilir.

çiğ fındık ezmesi faydaları, çiğ fındık ezmesi zararları, çiğ fındık ezmesi faydaları ve zararları, çiğ fındık ezmesi, çiğ fındık ezmesi nasıl yapılır, çiğ fındık ezmesi hazırlanışı, çiğ fındık faydaları, çiğ fındık zararları, çiğ fındık faydaları ve zararları, çiğ fındık, çiğ fındık alerjisi, çiğ fındık alerji yapar mı, çiğ fındık cilde faydaları, çiğ fındık saça faydaları, çiğ fındık hamilelere faydaları, çiğ fındık ezmesi faydaları, çiğ fındık nasıl kavrulur, çiğ fındık besin değeri

Çiğ Fındık Ezmesi Faydaları

Çiğ fındık ezmesi içerisinde yüksek miktarda lif içerir. Bunun yanında açlık hissinin giderilmesine yardımcı olur. Kalp hastalıklarının azalmasını sağlar. Protein deposu olduğu için diyet yapanlar ve sporcular tarafından tercih edilir.

Çiğ Fındığın Hamilelere Faydaları

Hamilelik döneminde her gün çiğ fındık tüketilmesi folik asit ihtiyacının büyük kısmının karşılanmasına yardımcı olur. Bunun yanında magnezyum, kalsiyum, vitaminler, potasyum hamilelik dönemi için oldukça önemlidir. Tüm bunların büyük kısmı çiğ fındık ile karşılanabilir.

Çiğ Fındık Saça Faydaları

Çiğ fındık E vitamini ve sağlıklı yağlar bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle saçın beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Düzenli çiğ fındık tüketimi saçların parlamasını sağlar.

Çiğ Fındık Şekeri Yükseltir Mi, Düşürür Mü?

Çiğ fındık tüketimi şeker hastası olma oranını %16 oranında düşmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar fındık tüketiminin şeker hastalığını engellediğini göstermektedir.

çiğ fındık faydaları, çiğ fındık zararları, çiğ fındık faydaları ve zararları, çiğ fındık, çiğ fındık alerjisi, çiğ fındık alerji yapar mı, çiğ fındık cilde faydaları, çiğ fındık saça faydaları, çiğ fındık hamilelere faydaları, çiğ fındık ezmesi faydaları, çiğ fındık nasıl kavrulur, çiğ fındık besin değeri

Çiğ Fındık Faydaları

Çiğ fındık düzenli tüketimi ile çiğ fındık faydaları insanların pek çok hastalıktan korunmasına yardımcı olur.

 • Çiğ fındık tüketimi diyabet riskinin azalmasını sağlar.
 • Kabızlık durumlarının giderilmesini sağlar.
 • Kolesterolü engelleme özelliği bulunur.
 • Düzenli çiğ fındık tüketimi kansere karşı koruma özelliğine sahiptir.
 • Çiğ fındık beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Çiğ Fındık Zararları

Çiğ fındık çok fazla tüketildiğinde çiğ fındık zararları görülebilir.

 • Çiğ fındığın çok fazla tüketilmesi kilo alımına neden olabilir.
 • Yüksek tansiyon hastalarının günde en fazla bir avuç kadar fındık tüketmesi gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x