Çiğ Badem Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Geniş anlamda çiğ badem faydaları ve zararları merak edilen konulardan biridir. Çiğ bademin insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Bu ürün vücuda olan faydaları nedeniyle günlük yaşamda sıklıkla tüketilir. Bunun yanında diyet yapan ve sağlıklı beslenen kişiler tarafından da tercih edilen bir besindir. Çiğ Bademin ana vatanının Orta Asya ile Çin olduğu bilinir. Bu besin eski zamanlarda İpekyolu ticareti yapan tüccarlar tarafından sıklıkla tüketilirdi. Bu kapsamda; çiğ badem sonradan Türkiye’ye geldikten sonra pek çok kişi tarafından sevilmiş ve tüketilmiştir. Çiğ badem kavrulup tuzlanarak da tüketilebilen bir besindir. Bunun yanında bu gıda sütlü tatlılarda ve yemeklerde de sıklıkla kullanılır.

Çiğ Badem Besin Değeri

Bu besini tüketen kişiler tarafından çiğ badem besin değeri merak edilir. 25 gram badem yaklaşık bir porsiyona tekabül eder. 1 porsiyonluk çiğ bademin kalorisi 142,50 kaloridir. Bunun yanında içeriğinde 0,93 gram karbonhidrat, 13,53 gram yağ, 4,68 gram protein, 1,25 gram sodyum, 3,80 gram lif, 62,50 gram kalsiyum, 208,75 gram potasyum, 0,20 mg C vitamini, 5,00 ui A vitamini bulundurur.

Çiğ Badem Ne İşe Yarar?

Çiğ badem günümüzde severek tüketilen besin türlerinden biridir. Bu sebeple çiğ badem faydaları ve zararları en çok merak edilen konulardan biridir. Bu besin özellikle kilo vermede sıklıkla tüketilen besinlerden biridir. İnsanların dengeli bir şekilde zayıflamasına yardımcı olur. İçerisinde bulunan mineraller nedeniyle kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Çiğ Badem Nasıl Kavrulur?

Genelde çiğ badem faydaları ve zararları yanında bu besinin nasıl kavrulduğu da araştırılan bir konudur. Çiğ bademi evde kavurmak isteyenler öncelikle bu besinleri tek katman olacak şekilde fırın tepsisine almalıdır. 150 derecede bademler 15-20 dakika kadar ısıtılır. Bu işlem esnasında bademlerin yanmaması adına dikkatli olmak son derece önemlidir. Kavurma işleminin ardından bademlerin iç kısmının kahverengi görünmesi önemlidir. Daha kavrulmuş badem seven kişiler bademleri fırında daha çok tutarak daha fazla kavrulmasını sağlayabilir.

çiğ badem alerjisi, çiğ badem alerji belirtileri, çiğ badem alerji yapar mı, çiğ badem faydaları, çiğ badem zararları, çiğ badem faydaları ve zararları, çiğ badem alerjisi, çiğ badem, çiğ badem alerji yapar mı, çiğ badem cilde faydaları, çiğ badem ezmesi faydaları, çiğ badem hamilelere faydaları, kavrulmuş badem faydaları, çiğ badem nasıl kavrulur, çiğ badem besin değeri

Çiğ Badem Alerjisi Belirtileri

Farklı besinlerde olduğu gibi kimi kişilerde çiğ badem alerjisi olabilir. Çiğ bademe alerjisi olan kişilerde bu besini tüketmesi durumunda karın ağrısı, öksürme, mide bulantısı, ishal, hapşırma, dudaklarda şişme, yüz ve ağız kısmında kaşıntı, gözlerde akma gibi durumlar söz konusu olabilir.

Çiğ Badem Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebekler bir yaşını doldurduktan sonra badem verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bebeklere ilk defa çiğ badem verilecekse az bir miktarda verilmeli ve alerji durumu gözlemlenmelidir. Günlük olarak 100 gram kadar badem süt ya da et suyu ile bebeklere verilebilir.

çiğ badem cilde faydaları, çiğ badem cilde zararları, çiğ badem cilde faydaları ve zararları, çiğ badem cilde nasıl uygulanır, çiğ badem faydaları, çiğ badem zararları, çiğ badem faydaları ve zararları, çiğ badem alerjisi, çiğ badem, çiğ badem alerji yapar mı, çiğ badem cilde faydaları, çiğ badem ezmesi faydaları, çiğ badem hamilelere faydaları, kavrulmuş badem faydaları, çiğ badem nasıl kavrulur, çiğ badem besin değeri

Çiğ Badem Cilde Faydaları

Geniş kapsamda çiğ badem cilde faydaları oldukça fazladır.

 • Çiğ badem yapısında bulunan E vitamini sayesinde cildin yenilenmesini sağlar.
 • Vücuttaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini engeller.
 • Saç derisine vitamin sağlar. Bu sayede saçlar daha parlak görünür.
 • Saç dökülmesine engel olur.

Çiğ Badem Diyette Nasıl Kullanılır?

Çiğ badem özellikle diyette ara öğünlerde tercih edilen bir besindir. Süt, ayran ya da meyvelerin yanında tüketilmesi durumunda insanları tok tutar.

Çiğ Badem Ezmesi Faydaları

Bilindiği gibi çiğ badem ezmesi faydaları oldukça fazladır. Çiğ badem ezmesi içerisinde lif, protein, yağ, e vitamini oranı oldukça fazladır. Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bunun yanında kolesterol seviyesinin de düşmesini sağlar.

Çiğ Badem ile Kavrulmuş Badem Arasındaki Farklar

Bademler kavruldukları zaman nemini kaybeder. Gram başına düşen yağ oranı çiğ bademe göre daha fazladır.

Çiğ Badem Hamilelere Faydaları

Yağ oranı kavrulmuş bademe göre daha düşük olan çiğ badem, hamilelerin ihtiyaç duyduğu besin öğesine sahiptir.

çiğ badem faydaları, çiğ badem zararları, çiğ badem faydaları ve zararları, çiğ badem alerjisi, çiğ badem, çiğ badem alerji yapar mı, çiğ badem cilde faydaları, çiğ badem ezmesi faydaları, çiğ badem hamilelere faydaları, kavrulmuş badem faydaları, çiğ badem nasıl kavrulur, çiğ badem besin değeri

Çiğ Badem Faydaları

Genellikle çiğ badem faydaları çok fazla olduğu için insanlar tarafından severek tüketilir.

 • Kan basıncını dengeleme özelliğine sahiptir.
 • Çiğ badem kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.
 • Uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir.
 • Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasının önüne geçer.
 • Safra kesesinin daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlar.

Çiğ Badem Zararları

Çiğ bademin çok tüketilmesi durumunda çiğ badem zararları meydana gelebilir.

 • Alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.
 • Çok tüketilmesi kilo alımına neden olur.
 • Mide ve bağırsak problemleri oluşabilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x