Çiçek Balı Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Çiçek balı faydaları ve zararları, çiçek balı ne işe yarar? gibi merak edilen konu başlıklarına bu yazımızda değiniyoruz. Çiçek balının en bilinen özeliği içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile vücudu birçok hastalığa karşı korumasıdır. Çiçek balı kışın ılık su veya ılık süt ile tüketildiği zaman vücudun direncini ve çiçek balının etkisini daha fazla arttırmaktadır.

Çiçek Balı Özellikleri

Çiçek balı her ne kadar tatlı olsa da kan şekerini yükseltmez bu sayede diyabet hastalarının fazla yememek şartıyla tüketebilirler. Aynı zamand a çiçek balı doğal bir antibiyotiktir bu sayede grip, sinüzit ve nezle gibi özellikle kış aylarında sıkça görülen hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

Çiçek Balı Ne İşe Yarar?

Çiçek balı, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, kronik yorgunluğa, gribe ve halsizliğe karşı olumlu etkileri vardır. Ayrıca çiçek balı içerisinde yüksek miktarda magnezyum ve niasin bulunur. Bu sayede büyüme çağındaki çocukların gelişimini destekler.

Çiçek Balı Besin Değeri

100 gram çiçek balı besin değeri şu şekildedir;

325(kcal) Kalori

81.2(g) Karbonhidrat

0.1(g) Protein

0.0(g) Yağ

0.8(mg) Vitamin bulunmaktadır.

Çiçek Balı ile Çam Balı Arasındaki Farklar

Çiçek balı yüzlerce çiçeğin nektarında elde edilmektedir. Ancak çam balı salgı balı olup yalnızca çam ağaçlarında yaşayan bitki emici böceklerin salgılamış oldukları salgılardan el edilmektedir. Ayrıca çam balı ile çiçek balı arasında lezzet farkı da oldukça belirgindir.

çiçek balı ile arı balı arasındaki farklar, çiçek balı ile çam balı arasındaki farklar, çiçek balı ile kestane balı arasındaki farklar, çiçek balının diğer ballardan farkları, çiçek balı faydaları, çiçek balı zararları, çiçek balı faydaları ve zararları, çiçek balı alerjisi, çiçek balı alerji yapar mı, çiçek balı, süzme çiçek balı faydaları, çiçek balı cilde faydaları, çiçek balı besin değeri, çiçek balı ile çam balı arasındaki farklar, çiçek balı ile arı balı arasındaki farklar, çiçek balı nasıl tüketilir

Çiçek Balı ile Arı Balı Arasındaki Farklar

Çiçeklerdeki nektarları toplayarak elde edilen bala çiçek balı denir. Dünyada üretilen balların çok büyük bir kısmı çiçek balıdır. Arı balı yani salgı bal ise arıların, bitkilerin üzerindeki salgılardan ürettikleri ballardır.  Anzer balı faydaları ve zararları  dışında anzer balı alerjisi, anzer balı nasıl tüketilir?  hakkında bilgilendirdiğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çiçek Balı ile Kestane Balı Arasındaki Farklar

Çiçek balı içerisinde 3.95 mg oranında demir bulunurken kestane balında bu oran hemen hemen 2 katı daha fazladır. Aynı zamanda içerisinde bulunan bakır minerali de kestane balında daha fazladır. Ayrıca kestane balı, kestane ağaçlarının çiçek özlerinin toplanması ile elde edilir. Balın faydaları ve zararları  dışında bal alerjisi hakkında bilgilendirdiğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çiçek Balı Alerjisi Belirtileri

Çiçek balı faydaları ve zararları gibi çiçek balı alerjisi de birçok kişi tarafından merak edilen konu başlığıdır. Çiçek balına karşı alerjisi olanlarda olası reaksiyonlar şu şekildedir;

 • Gözlerde sulanma, burun akıntısı ve hapşırma
 • Nefes alıp vermekte zorluk yaşama, boğaz kaşıntısı ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Ayrıca kurdeşen ve döküntü de sıkça görülen alerji belirtilerindendir.

çiçek balı cilde faydaları, çiçek balı cilde zararları, çiçek balı cilde nasıl uygulanır, balın cilde faydaları, balın yüze faydaları, çiçek balı faydaları, çiçek balı zararları, çiçek balı faydaları ve zararları, çiçek balı alerjisi, çiçek balı alerji yapar mı, çiçek balı, süzme çiçek balı faydaları, çiçek balı cilde faydaları, çiçek balı besin değeri, çiçek balı ile çam balı arasındaki farklar, çiçek balı ile arı balı arasındaki farklar, çiçek balı nasıl tüketilir

Çiçek Balı Cilde Faydaları

Çiçek balı cilde faydaları şu şekildedir;

 • Cildi nemlendirir ve yağ dengesini dengeler.
 • Cilt yaşlanmasının önüne geçer.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Sivilce ve akne gibi problemlerin önüne geçer.
 • Cilde nüfuz ederek daha uzun süreli esneklik sağlar.

Süzme Çiçek Balı Faydaları

 • Hastalıklara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve birçok rahatsızlığın önüne geçer.
 • Özellikle boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlıklarına karşı olumlu etkileri vardır.
 • Vücudun enerjisini arttırır.
 • Eklem ağrılarına karşı olumlu etkilere sahiptir.
 • Çiçek balı demir ve kalsiyum açısından zengindir.

çiçek balı faydaları, çiçek balı zararları, çiçek balı faydaları ve zararları, çiçek balı alerjisi, çiçek balı alerji yapar mı, çiçek balı, süzme çiçek balı faydaları, çiçek balı cilde faydaları, çiçek balı besin değeri, çiçek balı ile çam balı arasındaki farklar, çiçek balı ile arı balı arasındaki farklar, çiçek balı nasıl tüketilir

Çiçek Balı Faydaları

Çiçek balı faydaları ve zararları en çok merak edilen konu başlıklarından biridir. Çiçek balı faydaları şunlardır;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
 • Düzenli olarak tüketilmesi halinde boğazı yumuşatır ve boğaz ağrısını dindirir.
 • İçerisindeki doğal şeker ile vücudun tatlı ihtiyacını karşılar.
 • Kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir.

Çiçek Balı Zararları

Çiçek balı zararları şunlardır;

 • Balın fazla tüketilmesi durumunda karaciğerde yağlanmaya ve obeziteye neden olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x