Çarkıfelek Çiçeği Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Çarkıfelek çiçeği faydaları ve zararları gibi çarkı felek çiçeği hakkında merak edilenleri bu yazımızda anlatıyoruz. Adını çarkıgiller familyasından alan çarkıfelek çiçeğinin en çok bilinen faydası gerginlik ve endişe hallerini gidererek sakinlik hissi vermesidir.

Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri – Nerelerde Yetişir?

Çarkıfelek meyvesi bilindiği üzere Amerika’dan dünyaya yayılmış 400 farklı türü bulunmaktadır. Adını ait olduğu çarkıgiller familyası ve dış görünüşünden almıştır. Çarkıfelek çiçeği güneşi seven bir bitkidir. Bahçelerin ve evin en çok güneş alan yerlerinde yetiştirilmesini ve bakımını yapabilirsiniz.

Çarkıfelek Çiçeği Ne İşe Yarar?

Çarkıfelek faydaları ve zararları gibi çarkıfelek çiçeğinin ne işe yaradığı da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Çarkıfelek çiçeği genel anksiyete bozukluğu üzerinde olan etkisi ile yüzyıllardır yatıştırıcı etkisinden dolayı kullanılmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki ağrıların hafiflemesine de yardımcı olmaktadır.

Çarkıfelek Çiçeği Nasıl Ekilir? Ne Zaman Yetiştirilir?

Çarkıfelek çiçeği yetiştirmek için 3 ana unsura dikkat etmek gerekir.

Toprak seçimi: Çarkıfelek çiçeği için en önemli unsurlardan biri toprak seçimidir. Nemli ve geçirgen toprak türünün kullanılması gerekir.

Sulama: Toprağının her zaman nemli kalacak şekilde sulama yapılması gerekmektedir.

Sıcaklık: Çarkıfelek çiçeği güneşi seven bir bitkidir. Bu nedenle güneş gören ortamlarda yetiştirilmesi gerekir.

çarkıfelek çayı nasıl yapılır, çarkıfelek çayı hazırlanışı, çarkıfelek çayı evde nasıl yapılır, çarkıfelek çiçeği faydaları, çarkıfelek çiçeği zararları, çarkıfelek çiçeği faydaları ve zararları, çarkıfelek çiçeği çayı faydaları, çarkıfelek çiçeği saça faydaları, çarkıfelek çiçeği cilde faydaları, çarkıfelek çiçeği çayı nasıl yapılır, çarkıfelek çiçeği yan etkileri, çarkıfelek çiçeği, çarkıfelek çiçeği ne işe yarar

Çarkıfelek Çayı Nasıl Yapılır?

Çarkıfelek çiçeği çayı için gerekli malzemeler;

 • Kuru çarkıfelek bitkisi (1 çay kaşığı)
 • Su (1 bardak)

Yapılışı;

 • Öncelikle 1 bardak suyu kaynatmak için bir demlik içerisine ekleyin ve ocağa bırakın.
 • Su kaynadıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı kuru çarkıfelek bitkisini ekleyin ve 8-10 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • Demlenen çayı süzerek tüketebilirsiniz. (İçerisine bal veya tarçın ekleyebilirsiniz.)

Beyaz Çayın Faydaları ve Zararları  dışında beyaz çay alerjisi gibi hakkında bilgi verdiğimiz konumuza buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz.

çarkıfelek çayı faydaları, çarkıfelek çayı zararları, çarkıfelek çayı faydaları ve zararları, çarkıfelek çayı alerjisi, çarkıfelek çayı ne işe yarar, çarkıfelek çayı nasıl yapılır, çarkıfelek çiçeği faydaları, çarkıfelek çiçeği zararları, çarkıfelek çiçeği faydaları ve zararları, çarkıfelek çiçeği çayı faydaları, çarkıfelek çiçeği saça faydaları, çarkıfelek çiçeği cilde faydaları, çarkıfelek çiçeği çayı nasıl yapılır, çarkıfelek çiçeği yan etkileri, çarkıfelek çiçeği, çarkıfelek çiçeği ne işe yarar

Çarkıfelek Çayı Faydaları

Çarkıfelek çiçeği çayı faydaları şunlardır;

 • Zihnin sakinleşmesine yardımcı olur.
 • Mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Regl sancılarına iyi gelmektedir.
 • Uykusuzluk sorununa iyi gelmektedir.

Çarkıfelek Çiçeği Yan Etkileri

FDA, gıda katkısı olarak çarkıfeleğin tüketilmesinin güvenli olduğunu duyurmuştur. Ancak çarkıfelek, kalp ritmi bozukluğu, kusma, şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi gibi yan etkilere sahiptir.

Çarkıfelek Çiçeği Saça Faydaları

Çarkıfelek çiçek suyunu banyoda kullanarak saç üzerindeki olumlu etkilerini görebilirsiniz. Çarkıfelek saç derisini besler ve kepek gibi problemlerin oluşmasının önüne geçer.

çarkıfelek çiçeği faydaları, çarkıfelek çiçeği zararları, çarkıfelek çiçeği faydaları ve zararları, çarkıfelek çiçeği çayı faydaları, çarkıfelek çiçeği saça faydaları, çarkıfelek çiçeği cilde faydaları, çarkıfelek çiçeği çayı nasıl yapılır, çarkıfelek çiçeği yan etkileri, çarkıfelek çiçeği, çarkıfelek çiçeği ne işe yarar

Çarkıfelek Çiçeği Faydaları

Çarkıfelek çiçeği faydaları ve zararları birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Çarkıfelek çiçeği faydaları şu şekildedir;

 • Çarkıfelek çiçek kokusu yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Astım gibi sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olur.
 • Gerginlik ve endişeyi önler.
 • Kan basıncını dengeler ve çocuklarda dikkat eksikliği problemini giderir.

Çarkıfelek Çiçeği Zararları

Çarkıfelek çiçeğinin kontrolsüz kullanılması veya alerji olunması durumunda bazı alerjik reaksiyonlar ve sağlık problemi ortaya çıkabilir. Çarkıfelek çiçeği zararları şunlardır;

 • Baş dönmesi, baş ağrısı, sanrı gibi sinirsel problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle çarkıfelek çiçeğini dikkatli kullanmanız gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x