Can Erik Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Can erik büyük küçük herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Bu nedenle can erik faydaları ve zararları merak edilen bir konudur. Can eriğin lezzetinin güzel olmasının yanında pek çok faydası vardır. C vitamini açısından son derece zengindir. Can erik mucizevi besinlerden biri olma özelliğine sahiptir. Vitamin ve mineral bakımından zengindir. Pek çok hastalığı önleme özelliği bulunur. Lif bakımından da zengin olma özelliği bulunur.

Can Erik Çeşitleri

Can erik faydaları ve zararları yanında çeşitleri de insanlar tarafından merak edilir. Can erik çeşitleri; Aynalı, Papaz, Havran, Can, Papaz, Karşıyaka, Foça Eriği şeklindedir. Bu erik çeşitleri yeşilken tüketilebilir. Avrupa grubu olan erikler ise; Karagöynük, Göynük, Üryani, Firenze, şeklindedir.

Can Erik Nerelerde Yetişir?

Can Erik; Marmara, Ege, Akdeniz bölgelerinde yetişen bir meyvedir. Bu eriğin en tanınmışları mürdüm eriği, can eriği, papaz eriği, tatlı üryani eriğidir. Doğu Anadolu Bölgesinde özellikle yaylaların yüksek tepelerinde yetişir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise kurak bölgeler dışında kalan yerlerde rahat bir şekilde yetiştirilir. Can erik faydaları ve zararları bilinerek tüketilmesi önemlidir.

can erik ağacı nasıl budanır, can erik ağacı budama, can erik ağacı aşılama, can erik ağacı aşılaması nasıl yapılır, can erik faydaları, can erik zararları, can erik faydaları ve zararları, can erik alerjisi, can erik alerjisi belirtileri, can erik, can erik ne işe yarar, can erik nasıl budanır, can erik reçeli faydaları, can erik reçeli nasıl yapılır, can erik budaması nasıl yapılır

Can Erik Ağacı Nasıl Budanır?

Can erikleri dikim yapıldıktan sonra yaklaşık 4-5 yıl boyunca budama işlemi yapılır. Meyveye yatması durumunda ise ürün budamasının yapılması gerekir. Şekil budaması biten erik ağaçlarının iç bölmelerine gün ışığı gelmesi için kuru ve sık dalların kesilmesi gerekir. Meyve verecek olan ağaçların3-4 metre olması gerekir.

Can Erik Ağacı Nasıl Aşılanır?

Kaliteli erik üretmek için can eriği ağaçlarının aşılanması gerekir. Erik aşısı yapılırken aşı gözünün alınması önemli bir konudur. Üstünde meyve ya da sürgün bulunan dallar yaz boyunca sürgüne devam eder. Bir dalın uzayan bölümü diğer yıla kadar meyve vermeye devam eder. Bu nedenle uç kısmından aşı almak diğer yıl verimli bir şekilde meyve alınmasını sağlar.

Can Erik Besin Değeri

Can erik besin değeri özellikle diyet yapan kişiler tarafından merak edilir. 1 çay bardağı can eriği yaklaşık 50 kalori civarıdır. Bunun yanında 11,42 gram karbonhidrat bulunur. Protein, potasyum, lif bakımından da zengindir.

Can Erik ile Papaz Erik Arasındaki Farklar

Can erik, papaz eriğe göre daha erken olgunlaşır. Sera yapacak olanların can eriği tercih etmesi gerekir. Papaz eriği can eriğinden daha geç olgunlaşır. Bu nedenle serada önerilmez.

Can Erik Nasıl Saklanır?

Can erik en iyi 0 derecede saklanır. Bu derecede erik 2-8 hafta arasında tazeliğini korur. Bu süre sonunda erikte yumuşamalar meydana gelmeye başlar.

can erik reçeli faydaları, can erik reçeli nasıl yapılır, can erik reçeli, can erik reçeli ne işe yarar, can erik faydaları, can erik zararları, can erik faydaları ve zararları, can erik alerjisi, can erik alerjisi belirtileri, can erik, can erik ne işe yarar, can erik nasıl budanır, can erik reçeli faydaları, can erik reçeli nasıl yapılır, can erik budaması nasıl yapılır

Can Erik Reçeli Nasıl Yapılır?

Can erik reçeli farklı lezzeti ile pek çok kişi tarafından sevilir. Erikler ayıklanarak üzerine şeker ilave edilir. Erikler eriyene kadar reçel kaynatılır. Koyulaşmasından sonra limon suyu eklenir ve serin bir yerde muhafaza edilir.

  • Kansızlık sorunlarının giderir
  • Kilo verdirir

can erik faydaları, can erik zararları, can erik faydaları ve zararları, can erik alerjisi, can erik alerjisi belirtileri, can erik, can erik ne işe yarar, can erik nasıl budanır, can erik reçeli faydaları, can erik reçeli nasıl yapılır, can erik budaması nasıl yapılır

Can Erik Faydaları

Can erik faydaları çok fazladır.

  • Kolesterolü dengeleme özelliği vardır.
  • Astım gibi hastalıkları engeller.
  • Akciğer kanserini engelleme özelliği bulunur.
  • Kansızlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Kilo vermeye yardımcı olma özelliği vardır.

Cennet Elması Faydaları ve Zararları

Can Erik Zararları

Can erik zararları da en merak edilen konulardan biridir.

  • Can erik tuz ile çok fazla tüketildiğinde vücutta su tutmaya neden olur. Bu nedenle de ödem oluşumu gözlemlenir.
  • Tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
  • Aşırı tüketilmesi sindirim sisteminin bozulmasına neden olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x