C Vitamini Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Isıya dayanıksız olup, suda eriyebilme özelliğine sahip olan c vitamini, bazı durumlarda vücutta eksikliği görülebilir. Bundan dolayı dışarıdan takviye alınarak düzenli olarak vücutta dengesini korumuş olur. Unutulmamalıdır ki c vitamini faydaları ve zararları her açıdan ele alınması gerekir. Çünkü aşırı tüketimi sırasında kişiye zarar verebiliyor.

C Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsan vücuduna dokuların oluşabilmesi, yaraların iyileşmesi için büyük önem taşıyan bir durumdur. Suda eriyebilen ve ısıya dayanıksız oldukları için vücutta yakımı gerçekleştirilir. Bundan dolayı dışarıdan takviyesi alınarak bunun dengelenme oranı mümkündür.

C vitamini; serbest radikaller olarak bilinen zararlı fakat bazı durumlarda da yararlı olan antioksidandır. Pek çok hastalığı önlemek veya önüne geçebilmek adına düzenli alınması gerekir. Böylelikle sağlık sorunlarının önüne geçilerek, kişiyi en iyi şekilde korur.

C Vitamini Kimler Kullanmalı?

Vücudumuza düzenli olarak depolanması gereken vitamin türleri arasında yer alan C vitamini, ihtiyaç durumunda alınmalıdır. Bunun uzman hekimler tarafından belirlenerek alınması uygun görülür. Çünkü vücuttaki denge miktarına göre değişim gösterebilir. Bu yüzden c vitamini faydaları ve zararları olduğunu unutmamak gerekir. Günlük ihtiyaç durumuna göre düzenlenerek alınır. 20 yaş üstü olan kadınlarda 75mg iken erkeklerde bu durum 90 mg olur.

C Vitamini İçeren Besinler

Günlük besin ihtiyacının karşılanabilmesi için alınan gıdaların, vücuda faydası vardır. Bundan dolayı düzenli ve sağlıklı alınan C vitamini ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirip, sağlığın korunması hedeflenir. C vitamini içeren besinler; domates, roka, marul, yeşillik, kapya ve yeşil biber, limon, kivi, ananas, portakal, mandalina, kuşburnu, ıspanak, greyfurt ve daha birçok besin sıralanabilir.

C Vitamini İçeren Meyveler

Genellikle, c vitamini daha çok meyve tüketiminde karşımıza çıkan durumlardan biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirip, insanı dinç tutmaya yardımcı olur. C vitamini değerinde olan meyveler; brokoli, portakal, kivi, kara mücver, mandalina, çilek, limon, greyfurt, papaya şeklinde sıklıkla tüketilmiş olur.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vücutta görülen C vitamini bazı belirtiler sonucunda fark edilebilir. Bu yüzden c vitamini eksikliği belirtileri yaraların geç iyileşmesine, şiş ve ağrılı eklem oluşumuna, enfeksiyonların artması ve ağırlaşmasına, kuru saç sorununa, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, saçların cansız ve kuru olmasına sebep olur. Düzenli ve yeterli miktarda dışarıdan alınan takviye ile birlikte dengelenmesi sağlanmış olur.

C Vitamini Alerjisi Belirtileri

Bazı kişilerin turunçgillere alerjisi olabilir. Bundan kaynaklı olarak yedikleri çiğ turunçgillerden sonra bazı belirtiler görünmeye başlar. Bu belirtiler arasında, kan basıncının düşüş göstermesi, astım, kızaran cilt, kurdeşen, boğazda ve ağızda şişlik, ishal, kusma gibi belirtiler görünmesi durumunda alınan besinin tüketimi kesilmelidir.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanır?

Gün içinde iki kere kullanıma uygundur. Bu durum sabah ve akşam olarak temiz cilde masaj yapma sonucunda uygulanmalıdır. Nemlendirme işlemi yapılmadan tonik uygulanması gerekir. Böylelikle daha etkili sonuçların alınması sağlanır. Cilde sürülen ince tabaka ile birlikte kısa süre içinde etkisini görebilmek mümkündür.

c vitamini cilde faydaları, c vitamini cilde zararları, c vitamini yüze faydaları, c vitamini faydaları ve zararları, c vitamini faydaları, c vitamini zararları, c vitamini eksikliği zararları, c vitamini eksikliği belirtileri, c vitamini fazlalığı zararları, c vitamini cilde faydaları, c vitamini saça faydaları, c vitamini cilde zararları, c vitamini yan etkileri, c vitamini tablet faydaları, c vitamini hapı faydaları, c vitamini serum faydaları, c vitamini tablet faydaları, c vitamini ne işe yarar, c vitamini, c vitamini alerjisi belirtileri,

C Vitamini Cilde Faydaları ve Zararları

Genel kapsamda; c vitamini cilde faydaları ve zararları olarak iki farklı şekilde ele alınır. Bu yüzden;

Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur,
 • Hastalıklardan korunmaya ve kısa süre içinde iyileşme sağlar.
 • Yaraların kısa sürede kapanmasını sağlar,
 • Cilt daha parlak ve canlı durur.

Zararları;

 • Mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar oluşturur,
 • Midede ekşime oluşur ve iştahsızlık oluşur,
 • Yüksek dozda alındığından dolayı baş ağrısına neden olur.

C Vitamini Fazla Alınırsa Ne Olur?

C vitaminin fazla alınması durumunda kişide bazı yan etkilerin oluşumuna neden olur. Bundan dolayı c vitamini faydaları ve zararları kişiden kişiye değişim gösterdiğini unutmamak gerekir. Fazla alınan C vitamininde uykusuzluk veya uykulu hissetme, mide ekşimesi, karın krampları gibi kişiyi rahatsız edecek şekilde görülür.

c vitamini faydaları ve zararları, c vitamini hapı faydaları, c vitamini hapı zararları, c vitamini hapı alerjisi, c vitamini hapı yan etkileri, c vitamini hapı alerjisi, c vitamini hapı ne işe yarar, c vitamini faydaları ve zararları, c vitamini faydaları, c vitamini zararları, c vitamini eksikliği zararları, c vitamini eksikliği belirtileri, c vitamini fazlalığı zararları, c vitamini cilde faydaları, c vitamini saça faydaları, c vitamini cilde zararları, c vitamini yan etkileri, c vitamini tablet faydaları, c vitamini hapı faydaları, c vitamini serum faydaları, c vitamini tablet faydaları, c vitamini ne işe yarar, c vitamini, c vitamini alerjisi belirtileri,

C Vitamini Hapı Faydaları

 • Kişinin cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak belirlenerek alınır,
 • Hemen hemen bütün yaş aralığı için uygundur,
 • Vücudu hastalıklara karşı koruyarak, direnç sağlar,
 • Kişinin kronik hastalıklara yakalanmasını önler.

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

Çevresel ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak cilt zamanla kötü bir şekilde etkilenmiş olur. Bu yüzden vücudun ihtiyaç duyduğu ve zarar vermediği şekilde dışarıdan takviyesi gerçekleştirilir. Ciltteki sorunları gidererek çok büyük etkiler oluşturur.  Kısa süre içinde ciltteki değişimi görmek mümkündür. Böylelikle hem cilt tonunu eşitler hem de sarkmayı önleyerek daha canlı cilt oluşumunda rol oynar.

c vitamini serumu faydaları, c vitamini serumu zararları, c vitamini serumu ne işe yarar, c vitamini serumu nasıl kullanılır, c vitamini serumu alerjisi, c vitamini faydaları ve zararları, c vitamini faydaları, c vitamini zararları, c vitamini eksikliği zararları, c vitamini eksikliği belirtileri, c vitamini fazlalığı zararları, c vitamini cilde faydaları, c vitamini saça faydaları, c vitamini cilde zararları, c vitamini yan etkileri, c vitamini tablet faydaları, c vitamini hapı faydaları, c vitamini serum faydaları, c vitamini tablet faydaları, c vitamini ne işe yarar, c vitamini, c vitamini alerjisi belirtileri,

C Vitamini Serumu Faydaları

 • Genellikle, c vitamini serumu faydaları için her cilt tipine uygun olduğu bilinir,
 • Cildi nemlendirerek, kısa süre içinde etkili sonuçların alınması sağlanır,
 • Cilt sarkmalarını ve gözaltı morluklarını önler,
 • Cilt tonunu eşitleyerek ciltteki kızarıklıkları gidermiş olur,
 • Hiperpigmentasyonu iyileştirmesini sağlayarak; ciltteki akne ve leke oluşumunun önüne geçer.

C Vitamini Tablet Faydaları

 • Demir emilimini arttırmakta rol alır,
 • Kan basıncının dengeli olarak düşmesini sağlar,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan korur,
 • Yara oluşumunda daha hızlı iyileşme sağlar,

c vitamini faydaları ve zararları, c vitamini faydaları, c vitamini zararları, c vitamini eksikliği zararları, c vitamini eksikliği belirtileri, c vitamini fazlalığı zararları, c vitamini cilde faydaları, c vitamini saça faydaları, c vitamini cilde zararları, c vitamini yan etkileri, c vitamini tablet faydaları, c vitamini hapı faydaları, c vitamini serum faydaları, c vitamini tablet faydaları, c vitamini ne işe yarar, c vitamini, c vitamini alerjisi belirtileri,

C Vitamini Faydaları

 • Geniş anlamda; c vitamini faydaları açısından ele alınırken tek başına birçok sorunun üstesinden gelen vitamindir.
 • Kas, damar, deri, kemik gibi doku oluşumunda büyük öneme sahiptir.
 • Özellikle demir emilimi için büyük role sahiptir.
 • Vücutta oluşabilecek çeşitli reaksiyonların önüne geçer.
 • Antioksidan maddesi olarak da bilindiği için vücuttaki radikal oluşumunu önlemekte büyük rol oynar.

Calcium Magnesium Plus Zinc Faydaları

C Vitamini Zararları

 • Çok fazla alınan c vitamini, kişiye zarar verecek hale gelir. Bundan dolayı c vitamini zararları arasında en sık rastlanan mide bulantısıdır.
 • Fazla tüketildiğinden dolayı mide bulantısı ve kusmaya neden olur.
 • Günlük doz miktarı yaşa ve cinsiyete bağlı değişim gösterdiğinden dolayı çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x