Brezilya Cevizi Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Cilt sağlığı açısından oldukça fazla tercih edilen Brezilya cevizi, içeriğinde barındırdığı selenyum ve e vitamini sayesinde cilde parlaklık sağlar. Elastikiyetini arttırır. Böylece erken yaşlanmanın önüne geçer. Brezilya cevizi tüketimi sağlanmadan önce brezilya cevizi faydaları ve zararları konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Brezilya Cevizi Nedir? Nerelerde Yetişir?

Süper gıda kategorisinde yer alan brezilya cevizi birçok kuruyemiş gibi glüten içermez.  Bolivya ve Peru’da genellikle yetişir.  İnsan sağlığı açısından birçok faydası mevcuttur.

Brezilya Cevizi Ne İşe Yarar?

Sağlıklı beslenmeye önem verenler tarafından çok sık olarak tercih edilen brezilya cevizi, içerisinde barındırdığı selenyum ile bağışıklık sistemini korur.  Bu besin tüketilirken mutlaka brezilya cevizi faydaları ve zararları konusu araştırılmalıdır. Besin tüketilirken dikkat edilmelidir. Zira fazla tüketim sağlandığında sağlık açısından olumsuz durumlar söz konusu olabilir.

Brezilya Cevizi Besin Değeri

İnsan sağlığı açısından önemi bulunan brezilya cevizi besin değeri doymuş ve sağlıklı doymamış yağlar bakımından zengindir. Birkaç tane tüketim sağlandığında günlük selenyum ihtiyacı giderilmiş olur.  İçeriğinde barındırdığı selenyum miktarı ile diğer kuruyemişlerden ayrılır. 100 gr brezilya cevizinde 655 kalori mevcuttur.

Brezilya Cevizi Nasıl Tüketilir? Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Damar sağlığı açısından olumlu etkileri bulunan brezilya cevizi, doymamış yağlar içermesinden dolayı aynı zamanda doymuş yağ içeriği açısından da zengin besin kaynağıdır. Fakat gereğinden fazla tüketim sağlandığında damar sağlığı açısından olumsuz durumlar söz konusu olabilir.  Her besinde olduğu gibi bu besinde de yeterli beslenme sağlanmalıdır.  Günlük tüketim olarak 5 ile 6 adet tüketim sağlandığında sağlık açısından herhangi bir problem ortaya çıkmaz. Tuzlu ve yağlı bir besin kaynağı olmasından dolayı fazla tüketim sağlanması kilo artışlarını da beraberinde getirir.  Bunun yanı sıra hassas bir bünyeye sahip olan kişiler, brezilya cevizi alerjisine maruz kalabilirler. Günlük miktara uyulduğu takdirde sağlık açısından her hangi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Brezilya Fındığı Faydaları

Troid bezlerinin düzgün bir şekilde çalışmasına destek olan brezilya fındığı faydaları, içeriğinde barındırdığı selenyum sayesinde ön plana çıkar.  Brezilya fındığı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yaşlanmayı önleyen bir besin kaynağı olarak ön plana çıkar
 • Brezilya fındığı ciltte ortaya çıkan kırışıklıkları giderir.
 • Cilt yapısına esneklik kazandırır.
 • Egzama ve sedef hastalıkları için etkilidir.

Brezilya Cevizi İle Normal Ceviz Arasındaki Farklar

Brezilya fındığı veya diğer bir adı ile brezilya fındığı ülkemizde yetişmeyen farklı bir kuruyemiştir.  Bir ceviz türü olarak algılanmaz.  Yüksek miktarlarda selenyum içermesi özelliğidir.  2 ile 3 tane tüketim sağlandığında selenyum ihtiyacı giderilir.

brezilya cevizi alerji yapar mı, brezilya cevizi alerjisi belirtileri, brezilya cevizi alerji belirtileri, brezilya cevizi faydaları ve zararları, brezilya cevizi faydaları, brezilya cevizi zararları, brezilya cevizi alerjisi, brezilya cevizi çayı faydaları, brezilya cevizi yağı faydaları, brezilya cevizi cilde faydaları, brezilya cevizi saça faydaları, brezilya cevizi ne işe yarar, brezilya cevizi besin değeri, brezilya cevizi

Brezilya Cevizi Alerji Belirtileri

Her besin kaynağında olduğu gibi brezilya cevizi alerjisi yaşanabilir. Ortaya çıkan bu alerji çoğunlukla yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkararak devam eder. Ciddi anlamda reaksiyonlara neden olabilir. Başlıca belirtileri şu şekilde ortaya çıkar;

 • Kusma, ishal ve diğer belirtiler
 • Kaşıntı, dudak şişmesi
 • Hırıltılı solunum
 • Anafilâksi

Acil durum gerektiren durumlarda tedavi edilmediği müddetçe ölüme neden olabilir. Ortaya çıkan alerji dokunduktan sonra,  tüketim sağlandıktan sonra ve bazı durumlarda soluduktan sonra ortaya çıkabilir.

brezilya cevizi cilde faydaları, brezilya cevizi cilde zararları, brezilya cevizi cilde faydaları ve zararları, brezilya cevizi faydaları ve zararları, brezilya cevizi faydaları, brezilya cevizi zararları, brezilya cevizi alerjisi, brezilya cevizi çayı faydaları, brezilya cevizi yağı faydaları, brezilya cevizi cilde faydaları, brezilya cevizi saça faydaları, brezilya cevizi ne işe yarar, brezilya cevizi besin değeri, brezilya cevizi

Brezilya Cevizi Cilde Faydaları

Brezilya cevizi insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Sağlamış olduğu faydalardan bir tanesi de cilt olarak ön plana çıkar. Brezilya cevizi cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Cildin ihtiyacı olan selenyum sayesinde E ve C vitaminleri bakımından cildin parlak ve sağlıklı bir görünümüne kavuşmasını sağlar.
 • Cildin elastikiyetini arttırır, kırışıklığı önler.
 • Yaşlanmaya neden olan hücreleri azaltır.
 • Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir.

brezilya cevizi çayı faydaları, brezilya cevizi çayı zararları, brezilya cevizi çayı faydaları ve zararları, brezilya cevizi çayı nelere iyi gelir, brezilya cevizi faydaları ve zararları, brezilya cevizi faydaları, brezilya cevizi zararları, brezilya cevizi alerjisi, brezilya cevizi çayı faydaları, brezilya cevizi yağı faydaları, brezilya cevizi cilde faydaları, brezilya cevizi saça faydaları, brezilya cevizi ne işe yarar, brezilya cevizi besin değeri, brezilya cevizi

Brezilya Cevizi Çayı Faydaları

Brezilya cevizinden hazırlanarak tüketim sağlanan bitki çayının en önemli etkisi metabolizmayı hızlandırmasıdır.  Brezilya cevizi çayı besin kaynağını direkt olarak tüketmek yerine çay olarak tüketim sağlanabilir. Sıvı şekilde kullanıldığında kilo verme sürecini hızlandırır.

Brezilya Cevizi Yağı Faydaları

Serbest radikaller ile mücadelede oksit giderici ve yaşlanmayı önleyici özelliği bulunan brezilya cevizi yağı, saç kırılmaların ve kopmalarını da korur. Omega 3 saç yapısında gözenekleri doldurarak sert olan saçları düzgünleştirir. Bunun yanı sıra nemlendirici özellik kazandırır.

brezilya cevizi faydaları ve zararları, brezilya cevizi faydaları, brezilya cevizi zararları, brezilya cevizi alerjisi, brezilya cevizi çayı faydaları, brezilya cevizi yağı faydaları, brezilya cevizi cilde faydaları, brezilya cevizi saça faydaları, brezilya cevizi ne işe yarar, brezilya cevizi besin değeri, brezilya cevizi

Brezilya Cevizi Faydaları

Her besin kaynağının insan vücudu üzerinde faydası bulunur. Brezilya cevizi faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • İçeriğinde bulunan selenyum sayesinde troid bezinin düzgün çalışmasını sağlar.
 • Yaşlanmaya karşı etkili olan brezilya cevizi cilt kırışıklarını giderir.
 • Cildin esnek olmasını sağlar ve parlaklık kazandırır.
 • Çinko eksikliğini giderir.
 • Saç sağlığı açısından faydalıdır. Saçlara parlaklık verir. Kırılmaları önler.
 • Erkeklerde ortaya çıkan kellik tedavisinde kullanılır. Kalın olan tüylerin büyümesini sağlar.
 • Günlük protein ihtiyacını karşılar.
 • Bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı direnç sağlar.
 • İçerisinde barındırdığı lifler sayesinde tokluk hissi vererek, kilo vermeye yardımcı olur.
 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi mevcuttur.

İçerisinde barındırdığı potasyum, karbonhidrat ve magnezyum sayesinde brezilya cevizi tüketiminde dikkatli olmak gerekir.  Aşırı tüketim sağlık açısından problem oluşturur.  Besin kaynağının içerisinde bulunan selenyum önemli mineraldir. Gülcü antioksidan özelliği mevcuttur. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücre yenilenmesi için günlük olarak 5 ile 6 adet tüketilmesi faydalıdır.

Börülce Faydaları Ve Zararları

Brezilya Cevizi Zararları

Her besin kaynağının insan sağlığı açısından faydası olduğu gibi, zararları da söz konusu olabilir. Ortaya çıkan bu olumsuz durumlar aşırı tüketim veya kişinin bünyesinden kaynaklanabilir. Sağlık açısından faydalı olan brezilya cevizi, normal tüketimin üstüne çıkıldığında ciddi sorunlar ile karşılaşılabilir. Günlük olarak 5 ile 6 adet tüketim sağlanmalıdır. Aşırı derecede tüketim sağlandığında faydasından ziyade zararı görülür.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x