Börülce Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Yüksek protein içeren börülcenin birçok faydası mevcuttur. İçeriğinde barındırdığı vitamin, demir, çinko, potasyum ve manganez minareleri insan sağlığı açısından faydalıdır. Kolesterolü düşürmesi, şeker hastalığına iyi gelmesi sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen börülce taze ve kuru olarak iki şekilde tüketilebilir. Tüketim sağlamadan önce börülce faydaları ve zararları konusunda bilgi edinilmelidir.

Börülce Nedir?  Nerelerde Yetişir?

Sıcağı seven bitkilerden olan börülce Yaz aylarında Pazar tezgâhlarında yerini alır. Market raflarında yerini alarak insanlar tarafından tüketim sağlanır. Yaz mevsimlerinde taze olarak tüketilirken, derin dondurucularda 8 ile 10 ay saklanabilir. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yetişen börülce özellikle Ege bölgesinde yoğun bir şekilde yetişir. Bazı bölgelerde karnıkara veya siyah göz olarak da adlandırılır.

Börülce Ne İşe Yarar?

Günlük yaşamda en çok kullanılan besinlerden biri olun börülce Ege mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Birçok farklı pişirme yöntemleri bulunan börülceler, zeytinyağlı ve domatesli şekilde yemekleri de yapılır.  Bunun yanında taze börülceden turşu da yapılabilir.

Börülce Özellikleri

İnsanlar tarafından tüketilen börülce, aynı zamanda hayvan yemi olarak da kullanılan baklagiller grubunun sebzesidir. Taze ve kurutulmuş baklaları yemeklik olarak kullanılan börülce, %80  ile %85 oranında su, %15 ile %20 oranında kuru madde içerir. Yağ miktarı açısından oldukça düşüktür.

Börülce Besin Değeri

Değişik şekillerde tüketimi yapılan börülce besin değeri, ortalama olarak bir kâsede 172 gram börülcede 200 kalori bulundurur.  Bunun yanı sıra 13,3 gram protein, 35,7 gram da karbonhidrat içerir. Günlük lif ihtiyacının %45 ini karşılar.Börülce Şekeri Yükseltir Mi?

Sağlıklı yiyecekler içerisinde sık olarak tercih edilen börülce, düşük kaloriye sahip yiyecektir. Kalp sağlığı açısından faydalı olan börülce, tansiyonu de dengeler.  Her tarife uyum sağlayan yiyecek, kilo vermek isteyenler için tüketilmesi gereken sebzedir. Bol protein içeren börülce, sebze ağırlıklı beslenen kişiler için protein ihtiyacını karşılar. Lifli yapıya sahip olması ile sindirim sistemini de korur. Diyabetik beslenmelerde en çok tercih edilen sebzelerdendir. Börülce şekeri yükseltir mi? Sorunu aklından geçirenler için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Ölçülü olarak tüketildiğinde kuru yâda taze börülce kan şekerini dengeler.

Börülce Ürik Asit Yükseltir Mi?

İnsan vücudunda her zaman ürik asit birimi olur. Bu durumda neler yapılabilir? Sorusunun cevabını arayanlar, ürik asit içeren besinleri mümkün olduğunca az tüketmeleri gerekir. Bu yiyecekleri alınmadığı zaman da vücuttaki ürik asit seviyesi olacak ve vücut tedavi edilmiş olacak. Ürik asit üreten yiyecekler içerisinde börülce de mevcuttur.

Börülce Glüten İçerir Mi?

Tüm sebze çeşitlerinde ve meyve çeşitlerinde şeker çeşitleri bulunur. Kuru fasulye, mercimek, nohut, barbunya gibi börüce de glüten içeren maddeler mevcuttur.

börülce alerjisi belirtileri, börülce alerji yapar mı , börülce otu alerjisi,börülce faydaları ve zararları, börülce faydaları, börülce zararları, börülce alerjisi, börülce, börülce çorbası faydaları, börülce yemeği faydaları, börülce salatası faydaları, börülce otu faydaları, börülce ne işe yarar, börülce ürik asit yükseltir mi,, börülce besin değeri

Börülce Alerjisi Belirtileri

Tüketilen her türü yiyeceğin insan vücudu açısından alerjisi bulunabilir.  Ortaya çıkan alerjiler fazla kullanımdan kaynaklandığı gibi, kişinin bünyesinden de kaynaklanabilir. Börülce alerjisi olarak başlıca belirtiler şunlardır;

 • Ağızda oluşan kaşıntı veya karıncalama
 • Kurdeşen, kızarıklık
 • Şişme
 • Hırıltılı solunum ortaya çıkması
 • Kramp
 • Kusma ve ishal

börülce dondurucu da saklama, börülce dondurucuda nasıl saklanır, börülce nasıl saklanır, börülce faydaları ve zararları, börülce faydaları, börülce zararları, börülce alerjisi, börülce, börülce çorbası faydaları, börülce yemeği faydaları, börülce salatası faydaları, börülce otu faydaları, börülce ne işe yarar, börülce ürik asit yükseltir mi,

Börülce Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Yaz aylarında reyonlarda ve pazarlarda sergilenen taze börülceler geldiği gibi tüketilmesi gereken besinlerdir. Bol miktarda satın alındığında dondurucuda saklanarak tüketilebilir. Belli ölçülerde poşetlenerek derin dondurucuda saklanan börülceler ilerleyen zamanlarda tüketimi sağlanabilir.

Börülce Gaz Yapar Mı?

Kuru börülcenin ortaya çıkardığı gaz problemlerini çözmek için ihtiyaç kadar börülce suda ıslatılır.  Sonraki aşamada börülceler tekrar yıkanarak suda bekletilir. Yeniden yıkanarak pişirilmek sureti ile tüketim sağlanabilir.

Börülce Otunun Faydaları

İnsan vücudunu yenileyen börülce otu birçok sağlık problemini de ortadan kaldırıyor. Değişik faydaları ile ön plana çıkan besin kaynağı idrar problemlerini de giderir. C vitamin kaynağı ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Börülce Salatası Faydaları

Değişik şekillerde tüketim sağlanan börülce salata şeklinde de tüketim sağlanabilir. Sağlamış olduğu faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kolesterolü azaltır.
 • Şeker dengesini korur.
 • Bağırsak sağlığını korur
 • Kilo verdirir.

börülce yemeği faydaları, börülce yemeği zararları, börülce yemeği faydaları ve zararları, börülce yemeği nasıl yapılır, börülce yemeği besin değeri, börülce faydaları ve zararları, börülce faydaları, börülce zararları, börülce alerjisi, börülce, börülce çorbası faydaları, börülce yemeği faydaları, börülce salatası faydaları, börülce otu faydaları, börülce ne işe yarar, börülce ürik asit yükseltir mi,

Börülce Yemeği Faydaları

Tüketim sağlandığında vücudu detoksifiye eder. Çok yönlü ve lezzetli bir sebze olmanın yanı sıra insan sağlığı açısından da avantajlar sağlar.  Börülce yemeği faydaları şu şekilde ortaya çıkar.

 • Sindirimi düzenler.
 • Uyku bozukluğunu giderir.
 • Kalbi korur.
 • Cildi destekler.
 • Kilo verdirmeye yardımcı olur.

Börülce Çorbası Faydaları

Börülce çorba şeklinde tüketim sağlandığında ortaya şu faydaları çıkar;

 • Yoğun miktarda sodyum ve demir içerir.
 • Kan değerlerinin düzenlenmesini sağlar.
 • Yüksek tansiyon problemini önler.
 • Kan hücrelerine iyi gelir.
 • Demir anemisi için koruyucudur.
 • Demir bakımından zengin besin kaynağıdır.

börülce faydaları ve zararları, börülce faydaları, börülce zararları, börülce alerjisi, börülce, börülce çorbası faydaları, börülce yemeği faydaları, börülce salatası faydaları, börülce otu faydaları, börülce ne işe yarar, börülce ürik asit yükseltir mi,

Börülce Faydaları

İnsan sağlığı açısından her türle meyve ve sebzenin faydası olduğu gibi börülce faydaları da mevcuttur. Börülce faydaları olarak ön plana çıkan faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunları düzeltir.
 • Diyabet rahatsızları için faydalıdır.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Liftli bir yapıya sahiptir.

Bu tür sorunları yaşayan kişiler belli ölçütlerde börülce tüketimi sağladığında, sorunlarından kurtulmuş olur.  Börülce tüketimi sağlamadan önce, börülce faydaları ve zararları konusunda bilgi sahibi olmak sağlık açısından önemlidir.

Bireysel Emeklilik Faydaları ve Zararları

Börülce Zararları

İnsanoğlu açısından faydaları bulunan her türlü yiyeceklerin zararları da söz konusu olabilir. Ortaya çıkan zararlar fazla kullanımdan kaynaklandığı gibi, kişinin bünyesinden de kaynaklanabilir. Börülce zararlarını sıralamak gerekirse, birçok ev hanımı ve sağlık uzmanları tarafından ortaya atılmış her hangi bir zarar söz konusun değildir.  Rahatlıkla tüketilebilecek yiyecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x