Boğaz Pastili Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Boğaz pastili faydaları ve zararları birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Boğaz pastili hakkında merak edilenleri bu yazımızda anlatıyoruz. Boğaz pastili sert bir şekeri andırır ve emilerek tüketilir. En çok bilinen faydası boğaz ağrılarına ve solunum yollarında oluşan tahrişin ve iltihabın giderilmesine yardımcı olmasıdır. Ayrıca boğaz pastilinin fazla tüketilmesi gibi durumlarda baz yan etkilere neden olabilir.

Boğaz Pastili Nedir? Çeşitleri

Boğaz pastili küçük ve tipik bir ilaçtır ve tablet halinde bulunur. Boğaz pastili çeşitleri kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Boğaz enfeksiyonlarına karşı iyi gelen pastil, limonlu pastil, ballı pastil ve mentollü pastil gibi çeşitli aromalar halinde bulunur.

Boğaz Pastili Ne İşe Yarar?

Boğaz pastilleri tahriş veya iltihaplanmış boğazı rahatlatan madde içerir. Özellikle bal ve mentol içeren pastillerin daha etkili olduğu bilinmektedir. Bal soğuk algınlık ve boğaz ağrıları için en iyi koruyuculardan biridir. Ayrıca doğal bir öksürük gidericidir.

Boğaz Pastili Günde Kaç Kez Kullanılır?

Soğuk algınlığa iyi gelen boğaz pastilinin günlük kullanım sınırının aşılması haline bazı yan etkilere sebep olabilir. Uzmanlar tarafından gün içerisinde en fazla 2 veya 3 adet boğaz pastilinin kullanılması önerilmektedir. Ayrıca boğaz pastilleri yalnızca 11 yaş ve üzerindeki kişilerin kullanımına uygundur.

Boğaz Pastili İçindekiler

Boğaz pastili, çeşitlerine göre farklılık göstererek çeşitli maddeler içermektedir. Genel anlamda boğaz pastili içerisinde; Benzokain, okaliptüs ve anestezik yağı içerebilir ayrıca nane yağı ve nane gibi çeşitli maddelerde içerebilir.

boğaz pastili alerjisi, boğaz pastili alerjisi belirtileri, boğaz pastili alerji yapar mı, boğaz pastili faydaları, boğaz pastili zararları, boğaz pastili faydaları ve zararları, boğaz pastilinin faydaları, boğaz pastilinin zararları, boğaz pastili alerjisi, boğaz pastili ne işe yarar, doğal boğaz pastili nasıl yapılır, boğaz pastili nasıl kullanılır, boğaz pastili balgama iyi gelir mi, boğaz pastili faranjite iyi gelir mi

Boğaz Pastili Alerji Belirtileri

Boğaz pastilinin içerisindeki etken maddelere veya ilaçlara karşı hassasiyeti olan kişilerde bazı alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Olası boğaz pastili alerjisi belirtileri şu şekildedir;

 • Ateş, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi reaksiyonlar görülebilir.
 • Uyku problemi, halsizlik, vücutta kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissi gibi yan etkiler görülebilir.

Boğaz Pastili Aç Mı Tok Mu Kullanılır?

Özellikle kış aylarında karşılaşılan tahriş, ses kısıklığı, boğazda yanma, yutkunma zorluğu gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olması için uzmanlar tarafından boğaz pastili önerilmektedir. Boğaz pastili gün içerisinde en fazla 2 veya 3 defa kullanılmadır. Boğaz pastilini aç veya tok tüketmenin herhangi bir farkı yoktur bu nedenle aç veya tok şekilde tüketilebilir.

Boğaz Pastili Adet Geciktirir Mi?

Adet geciktirmesi veya adet sancısının azalması için birçok ilaç kullanılmaktadır. Bölgesel olarak işlevini gösteren boğaz pastilleri kana karışan bir ilaç türü değildir. Yalnızca ağızdaki ve boğazdaki enfeksiyonların tedavisi için kullanılır. Ancak boğaz pastilinin adet üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

boğaz pastili balgama faydaları, boğaz pastili balgam atmaya faydaları, boğaz pastili balgam atmaya faydası var mı , boğaz pastili balgam söker mi, boğaz pastili faydaları, boğaz pastili zararları, boğaz pastili faydaları ve zararları, boğaz pastilinin faydaları, boğaz pastilinin zararları, boğaz pastili alerjisi, boğaz pastili ne işe yarar, doğal boğaz pastili nasıl yapılır, boğaz pastili nasıl kullanılır, boğaz pastili balgama iyi gelir mi, boğaz pastili faranjite iyi gelir mi

Boğaz Pastili Balgama Faydaları

Boğaz pastili, tarçın, zencefil, limon ve çeşitli aromalar halinde bulunur. Boğaz pastillerinin içerisinde ki etken maddeler ve aroma vericiler soğuk algınlığı üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Özellikle öksürük ve balgam gibi problemler üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Balgam atmanın faydaları ve  balgam söktürücü ilaçlar hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak   yazımızı okuyabilirsiniz.

Boğaz Pastili Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Boğaz ağrısına karşı olumlu etkiye sahip olan boğaz pastili, kişilerin aşırı kimyasala maruz kalmadan tedavi olmalarına yardımcı olur. Boğaz ağrısından dolayı yutkunma zorluğu yaşayan, yemek yemekte zorlanan ve çeşitli boğaz ağrıları olan hastalar üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

doğal boğaz pastili nasıl yapılır, boğaz pastili nasıl yapılır, evde boğaz pastili nasıl yapılır, boğaz pastili faydaları, boğaz pastili zararları, boğaz pastili faydaları ve zararları, boğaz pastilinin faydaları, boğaz pastilinin zararları, boğaz pastili alerjisi, boğaz pastili ne işe yarar, doğal boğaz pastili nasıl yapılır, boğaz pastili nasıl kullanılır, boğaz pastili balgama iyi gelir mi, boğaz pastili faranjite iyi gelir mi

Doğal Boğaz Pastili Nasıl Yapılır?

Evde kolay bir şekilde doğal boğaz pastili yapmak için gerekli malzemeler şunlardır;

 • Toz zencefil (1 tatlı kaşığı)
 • Toz karanfil (1 çay kaşığı)
 • Şeker (1 su bardağı)
 • Su (yarım su bardağı)
 • Limon suyu (1 yemek kaşığı)
 • Bal (1 yemek kaşığı)

Yapılışı;

 • Bir tencere içerisine limon suyu, şeker, toz zencefil, toz karanfil, bal ve suyu ekleyin.
 • Tencereyi ocağa alın ve karışımı 15-20 dakika kadar kaynatın.
 • Karışımı 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ocaktan alın ve şurup kıvamına gelene kadar bekletin.
 • Fırın tepsisi içerisine fırın kağıdını koyun ve beklettiğiniz karışımı bir çay kaşığı ile minik yuvarlaklar haline getirerek tepsiye dizin.
 • 25 dakika kadar soğumaya bırakın.
 • Soğuyan pastili ister çay içerisinde ister oral yol ile tüketebilirsiniz.

Boğaz Pastili Hamileler Kullanabilir Mi?

Hamilelikte ilk 2.5 ayında bebeğe ait organların taslakları oluşur. Uzmanlar bu dönemde hiçbir ilacın kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Boğaz pastili içerisindeki etken maddeler sağlık üzerinde çok fazla bir yan etkiye sahip değildir. Bu nedenle hamilelikte ilk 2.5 aylık dönemden sonra kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Boğaz pastili faydaları ve zararları   araştırıldığında boğaza bir çok fayda sağlamaktadır.

Boğaz Reflüsüne Boğaz Pastili Faydaları

Boğaz reflüsü, midede üretilen asidin yemek borusu yolu ile boğaza ulaşma durumudur. Boğaz reflüsü belirtileri olarak genellikle boğaz ağrısı ve tahriş olmuş gırtlaktır. Tedavisi için uzmanlar tarafından önerilen ilaçlardan biri de boğaz pastilidir.

Boğaz Pastili Faranjite İyi Gelir Mi?

Faranjitlerde sprey, ağrı kesici ve pastil gibi yumuşak ve sulu gıdaların kullanılması önerilir. Bu nedenle boğaz pastilinin faranjit üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

boğaz pastili faydaları, boğaz pastili zararları, boğaz pastili faydaları ve zararları, boğaz pastilinin faydaları, boğaz pastilinin zararları, boğaz pastili alerjisi, boğaz pastili ne işe yarar, doğal boğaz pastili nasıl yapılır, boğaz pastili nasıl kullanılır, boğaz pastili balgama iyi gelir mi, boğaz pastili faranjite iyi gelir mi

Boğaz Pastili Faydaları

Boğaz pastili faydaları ve zararları merak edilen konu başlıklarından biridir. Boğaz pastili faydaları şunlardır;

 • Boğaz pastili içerisindeki aromalar ile ferahlık hissi verir.
 • Öksürüğe karşı olumlu etkilere sahiptir.
 • Birçok ilaç türüne kıyasla çok daha az kimyasal içerir.
 • Boğaz ağrısı, iltihap ve çeşitli solunum hastalıklarına karşı olumlu etkilere sahiptir.
 • Solunum yollarında oluşan tahrişin giderilmesine yardımcı olur.
 • Solunum yollarını yumuşatarak kuru öksürüğe iyi gelir.

Boğaz Pastili Zararları

Boğaz pastilinin aşırı tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler görülebilir. Bu nedenle günde en fazla 2 veya 3 adet sınırının geçilmemesi uzmanlar tarafından söylenmektedir. Aşırı tüketilmesi durumunda boğaz pastili zararları, yan etkileri şu şekildedir;

 • Boğazda yanma hissi veya kaşıntı
 • Vücutta kızarıklık veya pul pul döküntü gibi yan etkiler görülebilir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x