Blueberry Meyvesi Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Blueberry meyvesi, son zamanlarda çokça tüketilen bir meyvedir.  Lezzetinin yanı sıra sağlığa da çok faydalıdır. Halk arasında mavi yemiş veya yaban mersini olarak bilinen Blueberry meyvesi faydaları ve zararları bulunmaktadır.

Blueberry Meyvesi Nedir? Nerede Yetişir?

Serin ve dağlık alanlarda daha çok bulunan Blueberry meyvesinin hem ekşi hem de tatlı bir tadı vardır. Ilıman iklim şartlarına göre yetişir. Taze yaban mersinin tam mevsimi, ilkbahar ve yaz aylarıdır. Blueberry, yaban mersini meyvesi, Türkiye’de genel olarak Karadeniz bölgesinde ve Rize, Giresun, Uludağ, Erzurum, Trabzon ve İkizdere illerinde yetişmektedir.

Yaban Mersini Nasıl Yetiştirilir?

İklim şartlarına uyum sağlayan yaban mersini, yalnızca dağlık alanlarda değil evlerde de yetiştirilebiliyor. Evde saksıda veya bahçede yaban meyvesi yetiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şeyler;

 • Yaban mersini fidesi ve asitli toprak (su geçirgenliği daha yüksek) almalısınız.
 • Yaban mersini dikimi için en elverişli zaman ilkbahar veya sonbahar aylarıdır.
 • Güneşte çok hızlı büyüdüğü için, bitkiyi güneş alan bir yerde ekin.
 • Bahçe veya saksı fark etmeksizin, fideyi asitli toprağa diktikten sonra üzerine mutlaka gübre koyun ve sulayın. Toprağın kök kısmının genelde nemli kalmasına özen gösterin.

blueberry meyvesi ne için kullanılır, blueberry meyvesi nelerde kullanılır, blueberry meyvesi ne işe yarar, blueberry meyvesi faydaları, blueberry meyvesi zararları, yaban mersini faydaları, blueberry meyvesi nasıl yetiştirilir, blueberry meyvesi ne işe yarar, blueberry meyvesi nerelerde yetişir, yaban mersini ne işe yarar, yaban mersini nerelerde yetişir, blueberry meyvesinin faydaları ve zararları, blueberry meyvesi, bluebbery yaban mersini faydaları, yaban mersini zararları, yaban mersini faydaları ve zararları, blueberry meyvesi alerjisi, blueberry meyvesi alerjisi belirtileri, blueberry meyvesi yararları, blueberry meyvesi vücuda faydaları, blueberry meyvesi bebeklere faydaları, blueberry meyvesi çocuklara faydaları,

Blueberry Meyvesi Ne İşe Yarar?

Blueberry sağlık açısından çokça faydası bulunan bir meyvedir. Bazı hastalıkları önlemede ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bunların dışımda Blueberry meyvesi;

 • İdrar yollarını temizlediği için, enfeksiyon riskini azaltır.
 • Doğal antibiyotik ve antidepresan görevi görür.
 • Kolesterol seviyesini düzenler ve dengeler.

Blueberry Kurusu Nasıl Yapılır?

Blueberry meyvesi faydaları ve zararları için; blueberry meyveleri güzelce yıkandıktan ve kurutulduktan sonra, pişirme kağıdı serili, fırın tepsisine yerleştirilir. 200 derece önceden ısıtılan fırında üç saat kadar meyveler bekletilir.  Süre fırından fırına değişmekle birlikte kontrollü bekletilmelidir. Ardından fırında kuruyan meyveler soğuyunca paketlenir.

Blueberry ve Cranberry Arasındaki Farklar

Blueberry maviyken, Cranberry kırmızı renktedir. İkisinin sağlık açısından bambaşka faydaları vardır. Blueberry meyvesi faydaları ve zararları kişiden kişiye değişmektedir. Blueberry görme bozukluğuna ve şeker hastalığına iyi gelirken, Cranberry şeker hastalığına karşı risk taşıyan bir meyvedir. Blueberry hem kuru hem yaş olarak tüketilir. Fakat Cranberry yalnızca kuru olarak tüketilmektedir.

blueberry meyvesi faydaları, blueberry meyvesi zararları, blueberry meyvesi faydaları ve zararları, blueberry meyvesi yan etkileri, blueberry meyvesinin faydaları ve zararları, blueberry meyvesi, bluebbery yaban mersini faydaları, yaban mersini zararları, yaban mersini faydaları ve zararları, blueberry meyvesi alerjisi, blueberry meyvesi alerjisi belirtileri, blueberry meyvesi yararları, blueberry meyvesi vücuda faydaları, blueberry meyvesi bebeklere faydaları, blueberry meyvesi çocuklara faydaları,

Blueberry Meyvesi Faydaları

Düzenli olarak tüketildiğinde Blueberry meyvesi faydaları;

 • Kansere ve birçok hastalığa karşı korur.
 • Güçlü bir antioksidandır.
 • Kanı temizler.
 • Kalp krizi riskini büyük oranda azaltır.
 • Göz yorgunluğuna ve görme bozukluğuna iyi gelir.
 • Diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.
 • Ülser, reflü vb. mide rahatsızlıklarını önler.

Banyo Tuzu Faydaları ve Zararları

Blueberry Meyvesi Zararları

 • Lif kaynağı olması nedeniyle sindirim sistemine iyi gelirken, fazla tüketildiğinde ishal, şişkinlik vb. gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.
 • Kan sulandırıcı etkiye sahip olduğundan dolayı ameliyat öncesi tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Salisilat maddesine alerjisi olan kişilerde Blueberry meyvesi zararları yan etki yapabilir.
 • Hamilelik döneminde tüketilebilir, ancak her ihtimale karşı fazla tüketilmemelidir.
 • Şeker hastası bireylerin, kan şekeri düşürücü etkisi bulunduğu için, doktoruna danışarak tüketmesinde fayda var.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x