Bitkisel Yağların Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Doğada bulunan bitkilerin bazılarında bulunan yağlar bir çok alanda kullanılmaktadır. İnsan sağlığına faydası bulunan bitkisel yağlar nerelerde ve nasıl kullanılır, çeşitleri nelerdir açıklayalım ayrıca bitkisel yağların faydaları ve zararları neler olduğunu açıklayalım. Öncelikle bitkisel yağların çeşitlerini açıklayalım. Daha sonra nerelerde kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir sırasıyla açıklayalım.

Bitkisel Yağların Çeşitleri Nelerdir?

Birçok çeşit bitkisel yağ bulunuyor. Hepsini saymak mümkün olmasa da en çok kullanılan ve en faydalı olanları şunlardır;

 • Hindistan Cevizi yağı
 • Badem yağı
 • Ayçiçek yağı
 • Zeytinyağı
 • Kayısı yağı
 • Avokado yağı
 • Okaliptüs yağı
 • Kakao yağı
 • Gül yağı

bitkisel yağlar ne için kullanılır, bitkisel yağlar nerelerde kullanılır, bitkisel yağları kimler kullanabilir, d vitamini içeren bitkisel yağlar, c vitamini içeren bitkisel yağlar, bitkisel yağının faydaları ve zararları, bitkisel yağ yağların zararları nelerdir, bitkisel yağların faydaları, bitkisel yağ, bitkisel yağ cilde faydaları, bitkisel yağ çeşitleri, bitkisel yağ alerjisi, bitkisel yağ yararları

Bitkisel Yağlar Ne İşe Yarar?

Günümüzde modern tıbbın yanında bitkisel tedaviler de alternatif olarak kullanılıyor. Cilt bakımında ve hastalıklarında kullanılan bitkisel yağlar başka alanlarda da kullanılıyor. Ciltteki hastalıklarda da kullanılan bitkisel yağlar sedef egzama gibi hastalıklara iyi gelir. Ayrıca ciltteki yanıklara ve yaralara da iyi geldiği bilinmektedir. Örneğin; mide rahatsızlıklarında, saç dökülmesinde, hazımsızlık ya, baş ağrısında, sinirsel hastalıklarda rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Eskiden atalarımız tıpta genellikle birçok hastalıkta bitkileri ve bitkisel yağları kullanmıştır. Bitkisel yağların faydaları ve zararları nelerdir? Bazı bitkisel yağların hangi hastalıklara iyi geldiğini ve cilde faydalı olan bitkisel yağların faydalarını iyi bilmek gerekir. Ayrıca zararlı olan yağlarında bilinmesi önemlidir.

Cilt için Hangi Bitkisel Yağ Kullanılır?

Badem yağı; cildi nemlendirir ve içeriğin içerisinde bulunan a ve k vitamini cildi besler. Ayrıca badem yağı saçlara kaşlara kirpiklere sürülerek bunları güçlendirir ve  daha sağlıklı çıkmasını yardımcı olur.

 • Jojoba yağı; yetişen çalı türü bir bitkidir. Cilde masaj yaparak uygulanır. Ciltteki akne lekelerine iyi gelir ve cildi nemlendirir. Ayrıca bu yağda saçlara iyi gelmekte saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Saçları canlandırır ve saç tellerine bakım yapar.
 • Hindistan cevizi yağı; Cilde birçok faydası bulunan Hindistan cevizi yağı nemlendirir saç bakımı olarak da kullanılır. Ayrıca hamileler hamile kadınlarda oluşan ciltteki çatlaklara iyi gelir. Masaj yapılarak uygulanırsa çatlakları azaltmasına yardımcı olur.
 • Kantaron yağı; ciltte oluşan yaralara iyi gelir ve cildi pürüzsüzleştirir. Çocuklarda pişik oluşumuna engeller pişiğe iyi gelir.
 • Gliserin yağı; cildi nemlendirir ve dudak çatlaklarına iyi gelir. Doğum sonrası kadınlarda oluşan cilt çatlaklarının  giderilmesine yardımcı olur.
 • Argan yağı; masaj yağı olarak kullanılan argan yağı cildin rahatlamasına yardımcı olur. Saç bakımında da kullanılır saçlara canlılık ve parlaklık verir.

bitkisel yağ cilde nasıl uygulanır, bitkisel yağ cilde nasıl sürülür, bitkisel yağ cilde sürülür mü , bitkisel yağ nasıl elde edilir, bitkisel yağ yüze faydaları, bitkisel yağ cilde sürülür mü, cilt için hangi bitkisel yağ kullanılır, bitkisel yağının faydaları ve zararları, bitkisel yağ yağların zararları nelerdir, bitkisel yağların faydaları, bitkisel yağ, bitkisel yağ cilde faydaları, bitkisel yağ çeşitleri, bitkisel yağ alerjisi, bitkisel yağ yararları

Bitkisel Yağlar Cilde Nasıl Uygulanır?

 Her cilt türüne göre cilt yağı bulunur. Yağlı ve kuru ciltler için farklı bitkisel yağlar kullanılır. Cildimize göre kullanacağımız bitkisel yağ iyi seçmeliyiz. Cildimiz yağlı olsa bile mutlaka nemlendirmemiz gerekiyor. Yüzümüzü nemlendirmek için kullandığımız bitkisel yağlarını genellikle duştan sonra kullanmak gerekiyor. Bazı bitkisel yağlar ise kullandığımız da güneşe çıkmamız gerekebilir. Eğer böyle bir bitkisel yağ kullanılacaksa gece yatmadan önce kullanmak daha uygun olacaktır. Eğer gün nişanda kullanılırsa ciltte bazı lekelere sebep olabilir. Kullanacağımız bitkisel ya göz çevresine sürülüp sürülemeyeceğine de dikkat etmek gerekir. Bitkisel yağlarını cildimize sürdüğümüzde parmaklarımızla daireler yaparak masaj yaparak uygulamak gerekiyor.

Bitkisel Yağlar Nasıl Elde Edilir?

Bitkisel yağları elde etmek öncelikle bitki türüne göre değişmektedir uçucu yağlar yani aromatik yağlar elde edilecekse damıtma bir diğer adı ise su buharıdır. Eğer sabit yağlar elde edilecekse soğuk sıkım yöntemi kullanılır. Buharı ile elde edilen bitkisel yağlar; öncelikle bitkinin doğal olması gerekiyor doğal bir şekilde elde edilen bitki laboratuvar ortamında üzerine belli miktarda bir su eklenerek ısıtılır. Isıtılan su buharı dönüştürülür. Bu buhar tekrar soğutulduğunda bitkinin yağı su yüzeyine çıkar ve bu yağ damıtılarak sudan ayrıştırılır. Soğuk sıkım yöntemi ile bitkisel yağların çıkarılması ise damıtma yönteminden daha kolaydır. Bu yöntemde elde edilecek bitkisel yağı pres makinelerinde sıkılarak yağ elde edilir.

C Vitamini İçeren Bitkisel Yağlar Hangileri?

Bitkilerin içerisinde bazı yağlar bulunur. İçinde c vitamini olan yağlar şunlardır;

 • Portakal yağı
 • Nar çekirdeği yağı
 • Limon yağı
 • Lavanta yağı
 • Gül yağı
 • Ananas yağı
 • Hindistan Cevizi yağı

D Vitamini İçeren Bitkisel Yağlar

İçerisinde D vitamini bulunana bitkisel yağlar şunlardır;

 • Avokado yağı
 • Kayısı yağı

bitkisel yağ faydaları, bitkisel yağ zararları, bitkisel yağ faydaları ve zararları, bitkisel yağ yararları, bitkisel yağının faydaları ve zararları, bitkisel yağ yağların zararları nelerdir, bitkisel yağların faydaları, bitkisel yağ, bitkisel yağ cilde faydaları, bitkisel yağ çeşitleri, bitkisel yağ alerjisi, bitkisel yağ yararları

Bitkisel Yağların Faydaları

  Bitkisel yağların faydaları ve zararları nelerdir? İnsanların en çok merak edip araştırdığı konulardır.

Bitkisel yağların faydaları  hem bağışıklık sistemine hem de cilde birçok faydası vardır.

 • Bitkisel yağların içerisinde bulunan vitaminler insan vücuduna da oldukça faydalıdır.
 • Bitkisel yağlar ağız yoluyla da alınabiliyor.
 • A,B,E,K ve C vitamini içeren bitkisel yağlar bulunmaktadır.

Bilindiği gibi yemeklerimizde de kullandığımız bitkisel yağlar vardır. Bunlar Ayçiçek yağı, zeytinyağı. En çok tercih edilen Ayçiçek yağıdır fakat sağlık açısında ve lezzet açısından  zeytinyağı daha kalitelidir. İçerisinde vücudumuz için gerekli olan omega 3 ve omega 6 bulunduruyor. Sağlığa birçok faydası bulunan ve hafif bir yağ olan zeytinyağı yemeklerde kullanılabilir.

Bitter Çikolata Faydaları Ve Zararları

Bitkisel Yağların Zararları

Yağları kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bitkisel yağların faydaları ve zararları neler olduğunu öğrenmek faydaları olduğu kadar bazı bitkisel yağların zararları da bulunduğunu bilmek gerekir. Mesela;

 • Yemeklerinizde kullandığımız bitkisel yağlar aşırı ısıtıldığında insan vücuduna zararlı hale gelir.
 • Kolesterol seviyesini yükseltebilir.
 • Ayrıca yapılan araştırmalara göre bazı bitkisel yağların beyinde plak oluşumuna neden olmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x