Bitkisel Gliserin Faydaları Ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Bitkisel yağlardan elde edilen gliserin tarihten günümüze kadar gelmiştir ve birçok alanda bitkisel gliserin kullanılmaktadır. Gıdadan kişisel bakım ürünlerinde ilaç sanayinde birçok alanda kullanılmaktadır. Eskiden daha çok mum yapımda kullanılan gliserin günümüzde artık kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Bu yazımızda birçok alanda kullan bitkisel gliserin faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bitkisel Gliserin Nedir? Zararlı Mıdır?

Organik bir bileşen olan gliserin bitkisel yağlardan elde edilir. İçerisinde oksijen, hidrojen ve karbon moleküllerinden oluşur.

Bitkisel Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserinin bağlayıcı özelliği olduğundan birçok alanda kullanıyor. İlaçlarda ve gıda sanayisinde kullanılıyor. En çok kullanıldı alan ise kozmetik ürünlerdir. Çünkü gliserinin su tutucu özelliği olduğundan cilt nemlendirici özelliği vardır.

Bitkisel Gliserin Nerelerde Bulunur?

Bitkisel gliserin mumların hammaddesinde bulunur. Sabunlarda, kozmetik ürünlerde, ilaç sanayisinde öksürük şuruplarında, gıda sanayisinde bulunur.

Bitkisel Gliserin Nerelerde Kullanılır?

Daha çok kozmetik ürünlerinde cilt bakım ürünlerinde kullanılan bitkisel gliserin farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

 • Saç bakımında da kullanılır.
 • Kulak temizliğinde kulak damlası olarak kullanılır.
 • Tırnak bakımında kullanılıyor.
 • Dudak nemlendirmede kullanılıyor.
 • Cildi nemlendirmede kullanılıyor.
 • Ciltteki ton farkının giderilmesinde kullanılır.
 • Sabun ve mum yapımında
 • Dondurma yapımında bağlayıcı alarak kullanılır.
 • Öksürük şuruplarında kullanılır

bitkisel gliserin alerjisi, bitkisel gliserin alerji yapar mı, bitkisel gliserin yan etkileri, gliserinin faydaları, gliserinin zararları, gliserin faydaları ve zararları, gliserin yan etkileri, gliserin alerjisi, gliserin, bitkisel gliserin faydaları, bitkisel gliserin zararları, bitkisel gliserin faydaları ve zararları, bitkisel gliserin nerelerde kullanılır

Bitkisel Gliserin Alerjisi

Her ürünün yan etkileri olduğu gibi gliserininde yan etkileri vardır. Bitkisel gliserin faydaları ve zararları vardır. Bitkisel gliserin dendiğinde bitkisel olan ürünlerin yan etkileri olmadığı düşünülebilir ama bitkisel ürünlerinde yan etkileri bulunur. Bitkisel gliserin alerjisi belirtileri şöyledir. Gliserini direkt olarak eğer cildinize sürecekseniz önce cildinizin az bir kısmına sürüp test etmek gerekir yoksa ciltte kızarıklık döküntü gibi yan etkileri olabilir. Eğer ağız yoluyla aldıysanız kusma, baş dönmesi ve aşırı baş ağrısı gibi belirtileri gösterir.

bitkisel gliserin cilde faydaları, bitkisel gliserin cilde zararları, bitkisel gliserin yüze faydaları,

Bitkisel Gliserinin Cilde Faydaları ve Zararları

Bitkisel gliserinin birçok faydası olduğu gibi zararları da  vardır. Özellikle kozmetikte kullanıldığını biliniyor. Daha çok cilt bakım ürünlerinde kullanıldığı için şimdi de bitkisel gliserinin cilde faydaları ve zararları neler onlar merak ediliyor. Önce cildimize olan  faydaları neler bunlar bilinmeli daha sonra da zararlarını öğrenmek gerekir. Cildinizi besler ve nemlendirir. Yumuşak bir cilde sahip olmak istiyorsanız gliserin en iyi seçenektir. Ayrıca ince kırışıklıkları giderir cildin genç görünümünü sağlar. Cildinizdeki ton farklılıklarını ortadan kaldırır ve cildinizi aydınlatır ten rengini açar. Bitkisel gliserin göz çevresine de sürülebilir. Göz çevresindeki morlukları giderir ve gözlerinizin daha canlı bir görünümüne kavuşmasını sağlar.

Ayrıca hücreleri yenileme özelliğine de sahiptir. Ayrıca nemlendirici özelliğe sahip olduğundan dudakları ve ayak topuklarını nemlendirir ve yumuşatır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi gelir. Peki, bitkisel gliserinin cilde zararlarını nelerdir? Bitkisel gliserin pek fazla zararı yoktur cildinize doğrudan uyguladığımız da ciltteki gözenekleri kapatabilir.

Bitkisel Gliserin Saça Faydaları

 Saç derisindeki yağlanmayı dengeler ve saç tellerini besler canlandırır. Kuru saçlarda doğal bir nemlendirici özelliğe sahiptir.

gliserin faydaları, gliserin zararları, gliserin faydaları ve zararları, gliserin yan etkileri, gliserin alerjisi, gliserinin faydaları, gliserinin zararları, gliserin faydaları ve zararları, gliserin yan etkileri, gliserin alerjisi, gliserin, bitkisel gliserin faydaları, bitkisel gliserin zararları, bitkisel gliserin faydaları ve zararları, bitkisel gliserin nerelerde kullanılır

Bitkisel Gliserin Faydaları

  Bitkisel gliserin faydaları oldukça fazla şimdi faydalarını maddeler halinde yazalım.
Antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahiptir.

 • Kulakta bulunan kirlerin dışarı almasını sağlar.
 • Cildi UV ışınlarına karşı korur
 • Cilt rengini açar
 • Sedef ve egzama gibi hastalıklara iyi gelir
 • Cildin su dengesini korur
 • Ağızda oluşan yaraların iyileşmesini sağlar
 • Sivilce lekelerine iyi gelir.

Oldukça faydalı olan bitkisel gliserin faydaları saymakla bitmez.

Bitkisel Yağların Faydaları Ve Zararları

Bitkisel Gliserin Zararları

Birçok alanda kullanılan ve oldukça faydalı olan bitkisel gliserin faydaları ve zararları hakkında bilgileri öğrendikten sonra zararlarının ne olduğu da araştırılmaktadır.  Gliserin eğer gıdalarda kullanılıyorsa herhangi bir yan etkisi olmaz. Ağızdan alınırsa eğer bazen müshil olarak kullanılır. Bu şekilde alındığında yan etkileri görülebilir.

 • Ağızda kuruluk hissi,
 • Baş ağrısı, ishal
 • Sık sık idrara çıkma

gibi yan etkileri görülebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x