Bitki Çayları Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Bağışıklık sistemini desteklemek, vücut direncini artırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için insanlar özellikle kış aylarında bitki çaylarını tercih ederek bitki çayları satın alırlar. Ancak bitki çayları “çok zararsız” kabul edilir, bu nedenle insanlar sahip oldukları hastalıklara dikkat etmeden ya da sırf bu hastalıklardan habersiz oldukları için onları yeterince tedavi ederler. Peki, en çok merak edilen bitki çayları faydaları ve zararları konusuna derinlemesine bakacak olursak, ekinezyadan zencefile, yeşil çaydan, adaçayına birçok bitki çayı bulunuyor. Bazı durumlarda tehlikelidir. Bu nedenle bitki çaylarını kullanırken sağlığınıza zarar vermemeye, sağlığınıza yardımcı olmaya özen göstermelisiniz.

Kekik çayı; İdrar yolu enfeksiyonlarından sindirim sorunlarına, üst solunum yolu enfeksiyonlarından mide rahatsızlıklarına kadar pek çok faydası vardır.

Zerdeçal: Zerdeçalda bulunan kurkumin, vücudumuzda hasara, kansere ve iltihaplanmaya neden olan maddelerin oluşumunu engeller. Araştırmalar, kemoterapi ve radyasyon tedavisinin kanser hastalarını daha etkili hale getirdiğini gösteriyor. Ancak safra kesenizde taş varsa zerdeçal kullanmayın. Çünkü safra akışını arttırır.

Kuşburnu: Kuşburnu içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi bulaşıcı hastalıkların ve romatizma gibi iltihaplı hastalıkların doğal tedavisinde de oldukça etkili ve faydalıdır. Ancak günde 3 bardaktan fazla alınması ciltte kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ağız ve sindirim sistemini tahriş edebilir.

Bitki Çayı Çeşitleri Nelerdir?

Hemen hemen her bitkinin çayı olabilmektedir. Siyah çay, yeşil çay, zencefil, sinameki, kimyon, kekik vb. Bunları kullanmadan önce ihtiyaca yönelik kullanılmalıdır.  Bitki çayları faydaları ve zararları nelerdir diye bilmek gerekir.

Bitki Çayı Ne İşe Yarar?

Birçok hastalığa iyi gelmektedir. Hazımsızlık dan kansere kadar. Fakat aşırı tüketimi, hamilelikte tüketimi, emzirme dönemi tüketimi ve ilaç kullanılan zamanlarında ki tüketimine oldukça dikkat edilmelidir.

Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

Öncelikle içileceği kadar yapılmalıdır. Bitki çayı hazırlarken önce su kaynatılır. Bir iki dakika kaynatıldıktan sonra ısı kaynağı kapatılır. Bitkiler bu suya ilave edip demlenmeye bırakmalısınız. Bitkiler dibe çöktüğünde bitki çayı hazır demektir.

Bitki Çayları Zararlı mı?

Bitki çaylarının alerjik reaksiyon göstermesi dışında genel olarak fazlası zarardır diyebiliriz. Bu yüzden hangi bitki çayı içilecekse faydası ve zararları bilinerek tüketilmelidir.

Bitki Çayı Aç Mı Tok Mu İçilir?

Bitki çayları aç veya tok içilmelidir diye bir kural bulunmamaktadır. Kişi dilediği zaman bitki çaylarından tüketebilir.

bitki çayları faydaları ve zararları, bitki çayı alerjisi, bitki çayı alerji yapar mı, bitki çayı alerji belirtileri, bitki çayı alerjisi, bitki çayı hamilelere faydaları, bitki çayı mideye faydaları, bitki çayları faydaları, bitki çayları zararları, bitki çaylarının faydaları ve zararları, bitki çayları yan etkileri, bitki çayı yararları, bitki çayı çocuklara faydaları, bitki çayı vücuda faydaları, bitki çayı alerjisi, bitki çayı alerji belirtileri, bitki çayları cilde faydaları,

Bitki Çayı Alerji Belirtileri

 Bitki çayları alerji belirtileri sıklıkla olabilmektedir. İlk defa içilecek ise ve bu içilecek bitki çayı çok bilindik bir çay değil ise muhakkak kontrollü davranılmalıdır. İnce bir yudum içip daha sonra içilmeye devam edilebilir. Bitki çaylar faydaları ve zararları iyi öğrenip alerjik durumlar gözetilmelidir. Bitki çayları faydaları ve zararları araştırıldıktan sonra günlük fazla içilmemesi gerekir.

Bitki Çayı Adet Gecikmesi Yapar mı?

Bitki çaylarının bazıları adet gecikmesi yapmaktadır. Fakat daha çok adet söktürücü etkiye sahip olanlar bilinmektedir.

Bitki Çayı Bebeklere Verilir mi?

Bitki çayları bebeklere  uygun değildir. Fakat çok az miktarda bazı bitki çayları şifa niyetine verilebilir. Bunlardan ilki ıhlamurdur. Soğuk algınlığı başlangıcında iyi geldiği kanıtlanmıştır. Birkaç yudum içmesinde sakınca yoktur. Ayrıca gaz problemi çeken bebeklerde kimyonlu olanlarından birkaç çay kaşığı kadar verilmesi yanlış değildir.

Bitki Çayları Böbreklere Zarar Verir mi?

Bitki çayları böbreklere zarar verebilmektedir. Bu sebepten fazlasından kaçınılmalıdır. Fazla olanlar böbrekte atık olarak birikmektedir. Buda böbreğe fazla yüklenmek demektir. Bu sebepten dolayı az ve kontrollü içilmesinde fayda vardır.

bitki çayları faydaları ve zararları, bitki çayları cilde faydaları, bitki çayı yüze faydaları, bitki çayları cilde faydaları var mı, bitki çayları faydaları, bitki çayları zararları, bitki çaylarının faydaları ve zararları, bitki çayları yan etkileri, bitki çayı yararları, bitki çayı çocuklara faydaları, bitki çayı vücuda faydaları, bitki çayı alerjisi, bitki çayı alerji belirtileri, bitki çayları cilde faydaları,

Bitki Çaylarının Cilde Faydaları

Bitki çayları içeriği yüksektir. Vitamin ve değerli kimyevi maddeler içerdiğinden dolayı cilde çok iyi gelmektedirler. Bitki çaylarının cilde faydaları konusu çok geneldir. Cilde iyi gelen bitki çayı diye değerlendirmemek gerekir. Her bitki çayının kendine göre bir etkisi muhakkak vardır. C vitaminleri k vitaminleri d vitaminleri cilde iyi gelen maddelerdendir.

C Vitamini Olan Bitki Çayları

C vitamini birçok bitkide ve meyvelerinde bulunmaktadır. C vitamini kış ayları için vaz geçilmez bir vitamindir. İçeriğinde en çok C vitamini olan bitki çayları örneği verecek olursak; kuşburnu ve zencefil gelmektedir.

Bitki Çayı Gebeler İçebilir mi?

Bitki çayları çoğunlukla gebe iken kullanıma uygun ve doğru değildir. İçmeyi düşündüğünüz bir bitki çayı var ise muhakkak doktorunuza danışarak içilmelidir.  Doktor onayı olmadan içilmesi önerilmez.

bitki çayları faydaları ve zararları, bitki çayları faydaları, bitki çayları zararları, bitki çaylarının faydaları ve zararları, bitki çayları yan etkileri, bitki çayı yararları, bitki çayı çocuklara faydaları, bitki çayı vücuda faydaları, bitki çayı alerjisi, bitki çayı alerji belirtileri, bitki çayları cilde faydaları,

Bitki Çayları Faydaları

Bitki çaylarını seçerken birçok kişinin kendisine sorduğu en yaygın soru, bitki çayları faydaları nelerdir?

  • Yeşil çayın faydaları;Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kalp ve damar hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu olduğu bildirilmiştir. obeziteyi önleyici etkiye sahip olduğu da bildirilmiştir.
  • Sinameki yapraklarıKabızlık için etkilidir. Bu etkiyi kalın bağırsakta su ve elektrolitlerin emilimini azaltarak, bağırsak içeriği miktarını artırarak ve böylece uyarıcı bir müshil olarak hareket ederek basıncı artırarak gerçekleştirir. Bununla birlikte, sık kullanım bağırsak tahrişine ve tembelliğe neden olabilir.
  • Ekinezya: üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Herpes virüsleri gibi virüsleri öldürdüğü bildirilmiştir.
  • Adaçayı: Hazımsızlık ve iştahsızlık için kullanılır. Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına ve iltihaplanmaya karşı etkilidir.
  • Ihlamur çiçekleriter ve balgam söktürücü ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinir. Ayrıca öksürük semptomlarını da hafifletir.
  • Sarı kantaron: Hafif ve orta derecede depresyon için kullanılır.
  • Zencefil: Kemoterapi alan hastalarda taşıt tutması, hamilelikte sabah bulantısı ve ilaçların neden olduğu mide bulantısını önlemede etkilidir.

Biberiyenin Faydaları ve Zararları

Bitki Çayları Zararları

Kronik hastalığı olanlar, hamileler ve emziren anneler mutlaka doktorlarının bilgisi dahilinde bitki çayları içmelidir. Bitki çayları zararları bazen olabilmektedir.

  • 6 aylıktan küçük bebekler hiçbir koşulda bitki çayı içmemelidir. Sağlıklarına kötü etkisi olabilir.
  • 6 aydan büyük bebeklere ve çocuklara alerjik yönde zararlı olabilir.
  • Bazı bitki çayları kullanılan bir ilacın etkinliğini artırabilir veya azaltabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x