Bıldırcın Yumurtası Faydaları Ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Bıldırcın yumurtası faydaları ve zararları araştırıldığında herkesin bildiği gibi son derece faydalı olan bir besindir. Özelikle çocuklara çok fazla önerilir. Bunun sebebi protein ve demir bakımından besleyici bit içeriğe sahip olmasıdır. Bıldırcın yumurtaları daha fazla Asya ülkelerinde tüketilir. Çiğ olarak yenmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Yine farklı pişirme teknikleri ile de tüketilebilir.   Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan bıldırcın yumurtası, serbest radikallerin etkisini azaltmaya yardım eder. Diyet listelerinde en fazla karşılaşılan besinlerden biridir.  Bir tane bıldırcın yumurtası, 20 kalori değerine eşittir. Bıldırcın yumurtası konusunda merak edilen pek çok detay vardır. Bunların hepsini yazının devamında bulabilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtası Ne İşe Yarar?

Bıldırcın yumurtası insan vücudu bakımından son derece sağlıklıdır. Özellikle yüksek tansiyonu düşürme konusunda yardımcı olur. Bunun yanı sıra demir vitamini yoğun olduğu için, kansızlık problemi yaşayan kişilere tavsiye edilir. Düzenli bıldırcın yumurtası tüketimi, kan değerlerini yüksektir. Ayrıca antioksidan bir üründür. Kronik hastalıklara ve ya kansere yakalanma oranını düşürür. Özellikle karaciğer, böbrek ve safra kesesi hastalıkları için önerilir. Bıldırcın yumurtası faydaları ve zararları araştırması dışında fazla yenilmemesi önerilmektedir.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Kullanılır?

Bıldırcın yumurtasının kullanım şekli de çok önemlidir. Genel de çiğ olarak tüketilir. Kırdıktan sonra içerek tüketebilirsiniz. Tadı biraz ağır gelebilir. Bunun için bal ile karıştırıp içmek, etkili olacaktır. Grip, nezle, soğuk algınlığı ve ya astım gibi hastalıkların tedavisi için etkili olan bıldırcın yumurtası, aç veya tok karına kullanılabilir.

bıldırcın yumurtası besin değeri nedir, bıldırcın yumurtası kalorisi, bıldırcın yumurtası kalori değeri, bıldırcın yumurtası, bıldırcın yumurtası içindekiler, bıldırcın yumurtası besin değeri, bıldırcın yumurtası kalorisi, bıldırcın yumurtası kalorisi ne kadar, bıldırcın yumurtası ne işe yarar, bıldırcın yumurtasının faydaları ve zararları, bıldırcın yumurtası, bıldırcın yumurtasının faydaları, bıldırcın yumurtasının zararları, bıldırcın yumurtasının bebeklere faydaları, bıldırcın yumurtası çocuklara faydaları, bıldırcın yumurtası vücuda faydaları, bıldırcın yumurtası yararları, bıldırcın yumurtası yan etkileri, bıldırcın yumurtası alerjisi, bıldırcın yumurtası alerjisi belirtileri, bıldırcın yumurtası alerjisi tedavisi, bıldırcın yumurtası vücuıda faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ yemenin faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ içmenin faydaları, bıldırcın yumurtası saça faydaları, bıldırcın yumurtası cilde faydaları, bıldırcın yumurtası yüze faydaları,

Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri

 Bıldırcın yumurtası besin değeri bakımından oldukça zengindir. 100 gram bıldırcın yumurtasında 158 kalori bulunur. Bu porsiyon yani orta boyda bir bıldırcın yumurtası, 72 kaloridir. Vitamin ve mineraller bakımından çok zengindir. İçerisinde A,E vitaminleri bulunur. Bunun yanı sıra yüksek miktarda, kalsiyum, demir ve fosfor açısından da faydalıdır. Ancak 5 tane bıldırcın yumurtası tüketilirse, bir tane Normal yumurta ile eş değer olur. Kolestrol bakımından etkilidir. Kullanılırken miktarına dikkat etmek gerekir. Kronik hastalara zararı dokunabilir. Kalorisinin büyük çoğunluğu, yağ ile alakalıdır. Kilonuzu göre tüketmek çok önemlidir. Bunun için besin hesaplayıcısı ile hesap yapıp, daha sonra tüketebilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtası Bebeğe Verilir mi?

Bıldırcın yumurtası bebekler için uygun mudur sorusu çok sorulur. 2 yaşından küçük olan bebeklere bıldırcın yumurtası verilmesi tavsiye edilmez. Bunun sebebi bebelerin henüz sindirim sisteminin, önemli oranda gelişmemiş olmasıdır. Bıldırcın yumurtası bebeklerin organlarını yorabilir.  Ayrıca normal bir yumurta ile kıyaslandığında tavuk yumurtasına göre daha alerjiktir. Bu yüzden bebeklerde alerjik yapıya sahip olduğu için, 2 yaşın altında ise önerilmez.

Bıldırcın Yumurtası Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Bıldırcın yumurtası her gün çiğ ve ya haşlanmış bir şekilde tüketim için uygundur. Günde 1 taneden fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Her gün düzenli olarak bir adet tüketilen bıldırcın yumurtası, solunum sistemi için faydalıdır. Ayrıca rahat nefes almayı sağlar.   Hem sağlık açısından çok faydalıdır. Hem de yemeklere lezzet verir. Bunların dışında düzenli kullanımda cilt üzerinde olan olumlu etkilerini de görebilirsiniz. Bıldırcın yumurtası faydaları ve zararları mutlaka bilinip, ona göre tüketilmesi gerekir.

bıldırcın yumurtası alerjisi belirtileri, bıldırcın yumurtası alerjisi nasıl olur, bıldırcın yumurtası alerjisi neden olur, bıldırcın yumurtası yan etkileri, bıldırcın yumurtası alerjisi belirtileri, bıldırcın yumurtası alerji yapar mı, bıldırcın yumurtası alerjisi tedavisi, bıldırcın yumurtası alerjisi nasıl anlaşılır, bıldırcın yumurtası çocuklara alerji yapar mı, bıldırcın yumurtası bebeğe alerji yapar mı, bıldırcın yumurtasının faydaları ve zararları, bıldırcın yumurtası, bıldırcın yumurtasının faydaları, bıldırcın yumurtasının zararları, bıldırcın yumurtasının bebeklere faydaları, bıldırcın yumurtası çocuklara faydaları, bıldırcın yumurtası vücuda faydaları, bıldırcın yumurtası yararları, bıldırcın yumurtası yan etkileri, bıldırcın yumurtası alerjisi, bıldırcın yumurtası alerjisi belirtileri, bıldırcın yumurtası alerjisi tedavisi, bıldırcın yumurtası vücuıda faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ yemenin faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ içmenin faydaları, bıldırcın yumurtası saça faydaları, bıldırcın yumurtası cilde faydaları, bıldırcın yumurtası yüze faydaları,

Bıldırcın Yumurtası Alerjisi Belirtileri

 Bıldırcın yumurtası alerjisi belirtileri bazı kişiler de olur.  Bu yumurtanın alerjisi tükettikten bir kaç dakika sonra görülür. Bazı kişiler de daha hafif belirtilen olurken, bazı kişiler de şiddetli semptomlar görülebilir. En çok rastlanan belirtiler; kurdeşen, burun da tıkanma, kusma, deri de değişiklik ve sindirim sistemi sorunlarıdır. Eğer alerjiniz varsa kesinlikle, uzak durmanız gerekir. Alerji ölüme kadar yol açabilir.

Bıldırcın Yumurtası Saça Faydaları

Bıldırcın yumurtası vitamin ve mineraller açısından son derece faydalıdır. Saçların daha güçlü olmasını sağlar. Ayrıca düzenli tüketildiğinde saçlar daha hızlı uzar. Dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkar ve mat ve saçlar daha parlak ve canlı görünür.

Bıldırcın Yumurtası Cilde Nasıl Uygulanır?

Bir adet bıldırcın yumurtası kırılır ve içine bal karıştırılır. Ardından bir miktarda zeytinyağı koyularak, güzel bir karışım elde edilir. Temiz cilde maske şeklinde uygulanır. 29 dakika kadar bekletildikten sonra, iyice durulanır. Cilt daha parlak ve sağlıklı olur.

Bıldırcın Yumurtası Cilde Faydaları

 Bıldırcın yumurtası cilde faydaları olan bir besindir.  Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Kırışıkları açar. Cilt daha yumuşak ve elastik bir hâle gelir. Ayrıca kuruluğu giderir ve cildin benlik olmasını sağlar. Lekeleri açıcı özelliği de vardır.

Bıldırcın Yumurtası Çiğ İçmenin Faydaları

Bıldırcın yumurtası faydaları sanılandan daha çoktur. Aç ya da yok karına bıldırcın yumurtası içmek, daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde daha zinde ve sağlıklı olmanızı sağlar. Bıldırcın yumurtası çiğ içmenin faydaları, pişmiş haline göre daha fazladır.

 

bıldırcın yumurtası faydaları, bıldırcın yumurtası zararları, bıldırcın yumurtası faydaları nelerdir, bıldırcın yumurtası zararları nelerdir, bıldırcın yumurtası yararları, , bıldırcın yumurtasının faydaları ve zararları, bıldırcın yumurtası, bıldırcın yumurtasının faydaları, bıldırcın yumurtasının zararları, bıldırcın yumurtasının bebeklere faydaları, bıldırcın yumurtası çocuklara faydaları, bıldırcın yumurtası vücuda faydaları, bıldırcın yumurtası yararları, bıldırcın yumurtası yan etkileri, bıldırcın yumurtası alerjisi, bıldırcın yumurtası alerjisi belirtileri, bıldırcın yumurtası alerjisi tedavisi, bıldırcın yumurtası vücuıda faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ yemenin faydaları, bıldırcın yumurtası çiğ içmenin faydaları, bıldırcın yumurtası saça faydaları, bıldırcın yumurtası cilde faydaları, bıldırcın yumurtası yüze faydaları,

Bıldırcın Yumurtası Faydaları

Bıldırcın yumurtası sağlık açısından son derece faydaları olan bir besindir. Faydaları su şekildedir;

 • Bağışıklık sisteminin güçlü olmasına yardımcı olur.
 • Sesi açar. Soğuk algınlığı için faydalıdır.
 • Öksürüğün daha çabuk geçmesini sağlar. Nefesi açar.
 • İçerisinde yoğun miktarda A vitamini olduğu için, gözlere faydalıdır.
 • Hücreleri daha çabuk onarır ve yenilenmesini sağlar.
 • Yüksek tansiyonu olanlar için idealdir.
 • Saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Cildi nemlendirir ve yaşlılığa karşı önlem alır.

Bıttım Sabunu Faydaları Ve Zararları

Bıldırcın Yumurtası Zararları

 Bıldırcın yumurtası zararları, bazı kişiler de ortaya çıkabilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Bazen aşağıdaki problemler görülebilir;

 • Tavsiye edilen miktardan fazla tüketmek, kolestrolü yükseltir.
 • Böbrekler için zararlı olabilir
 • Alerjik bir besin olduğu için, alerjiye sebep olabilir.
 • Kalp hastaları için bir zararı olabilir.
 • Kiloya göre bir tüketim miktarı belirlenmesi gerekir. Kilo alımı yapabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x