Beyran Çorbası Faydaları ve Zararları

admin39
4 dk okuma süresi

Beyran çorbası faydaları ve zararları  bir çok çorba seven kişiler tarafından araştırılmaktadır. Yöresel lezzetlerden biri olan beyran çorbası oldukça sağlıklı bir besin olan lezzetlerden biridir. Farsça bir kelimeden gelen beyran  aş anlamına gelen şifa kazandıran bir çorba olarak faydaları fazladır. Oldukça şifalı bir besin olan beyran çorbası besin değeri yüksek olan bir yemektir.

Beyran Çorbası Nedir? Hangi Bölgeye Aittir?

Tarihi 500 yıla dayanan çorba Gaziantep yöresine ait lezzetli ve besleyici değeri olan meşhur sayılan yemeklerden biridir. Bölgeye gelenler bu çorbanın şifa ve lezzetini bildikleri için beyran çorbası içmek için Gaziantep’e gelir. Özellikle sabahları içimi tercih edilen çorba kişiyi güne enerjik olarak hazırlar ve  beyran çorbası besin değeri oldukça yüksek değere sahip olduğundan kişinin bağışıklığını güçlü tutar. Yapımı biraz uzun olsa da lezzetine değer olan  beyran çorbası faydaları ve zararları merak edilen  bir çorbadır. Beyran çorbasını yapmak için özenle malzemelerin hazırlaması gerekir.

Kuzu etinden yapılan beyran çorbası Antep’in biberi ve sarımsağın lezzeti ile sofralarda yerini alır. Antep’e özgü bir çorba olan beyran çorbası özellikle sabahları daha fazla tüketilen ve beğenilen çorbalardan biridir. Antep’e gittiğinizde sabahın ilk saatlerinde bulabileceğiniz bu eşsiz lezzeti mutlaka denemeniz gerekir. İstediğiniz öğünlerde tüketebileceğiniz beyran çorbası doyurucu lezzeti ile damak zevkinize uygun bir çorbadır. Çorba olarak isimlendirilse de Antep’te çorba için haksızlık yapıldığını şifa deposu olarak yenilen bir değer olduğu bilinir. Beyran çorbasının bilinen faydaları şöyledir;

 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Besleyici ve kasları güçlendirici etkisi vardır
 • Soğuk algınlığı ve hastalıklara iyi gelir
 • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir
 • Şifa kaynağı sağlar

Sağlıklı bir çorba olan beyran çorbası lezzetli olmasının yanında hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirerek daha rahat hastalıkların atlatılmasına yardımcı olur.

beyran çorbası besin değeri, beyran çorbası kalorisi, beyran çorbası içindekiler

Beyran Çorbası Besin Değeri

Günümüze Osmanlı döneminden gelen beyran çorbası bağışıklığı güçlendirdiği için kış aylarında görülen  solunum yolları hastalıklarından grip ve nezle gibi rahatsızlıklar için iyileştirici etkiye sahiptir. Bol sarmısaklı ve kuzu etli çorba doğal bir antibiyotik besindir. Kilo verme çabası olan kişiler için tavsiye edilen çorba ile kilo vermek tok tutucu özelliği olduğundan oldukça kolaylık sağlar. Günün istediğiniz saatinde tüketeceğiniz çorba beyran çorbası çocuklarınız içinde şifa kaynağı bir besin olarak önerilen çorbalardan biridir. Diğer çorbalara göre daha doyurucu olan çorba günün enerji kaynağı açısından içilmesi gereken besin değeri yüksek çorbalardan biridir.

Beyran Çorbası İçindekiler

Beyran çorbası çok zengin içeriğe sahiptir. Adeta bir şifa deposu olarak nitelendirilir. Halk arasında doğal antibiyotik olarak görülür. İçerisinde Kuzu gerdan, tereyağı, pirinç sarımsak, tuz, kırmızıbiber, karabiber bulunur.

Beyran Çorbası Nasıl Yapılır?

Beyran çorbası yapımı kolay bir yemek olarak göze çarpıyor. Kuzu eti 12 saat boyunca haşlanır. Ardından suyu ve etleri bir kaba alınır. Üzerine kırmızıbiber, pirinç, sarımsak ve toz biber eklenir. Tuz ve karabiberin ardından servis edilir.

Beyran Çorbası Etin Neresinden Yapılır?

Beyran çorbası yararları ve zararları  özelinde Gaziantep’in bu özel lezzeti etin en güzel yerlerinden birisi olan gerdandan yapılır. Bunun dışında kuzu etinin başka yerlerinden yapılsa da aynı tadı vermez.

beyran çorbası faydaları, beyran çorbası zararları, beyran çorbası faydaları nelerdir, beyran çorbası zararları nelerdir,

Beyran Çorbasının Faydaları 

Beyran çorbası yararları ve zararları  açısından adından söz ettiren beyran çorbası faydaları oldukça fazla olan bir besindir. Bağışıklık sistemini koruyan çorba özellikle kışa aylarında soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarla mücadele etmenizi sağlar. Beyran çorbasının bilinen faydaları şöyledir;

 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Besleyici ve kasları güçlendirici etkisi vardır
 • Soğuk algınlığı ve hastalıklara iyi gelir
 • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir
 • Şifa kaynağı sağlar

Solunum yolları için oldukça şifa veren çorba hastalığın daha çabuk iyileşmesinde yardımcı olur. Doğal antibiyotik kaynağı olan çorba eklem ağrılarının giderilmesini ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olan çorba olarak beyran çorbasının faydaları olan besinlerden biridir. Besin değeri açısından tok tutucu özelliği bulunan çorba kilo vermede yardımcı olan metabolizmanın hızlanmasını sağlayan lezzetlerden biridir.

Bergamot Faydaları ve Zararları

Beyran Çorbası Zararları

Lezzeti ile doyurucu ve tok tutan çorba yüksek besin değerine sahip bağışıklık için büyük öneme sahip bir besindir. Çorbanın bir diğer faydası da kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu olmasıdır. Damar sağlığını koruyan beyan çorbası zararları olmamakla birlikte fazla tüketilmesi halinde;

 • Karın şişikliği
 • Sarımsaktan dolayı düşük tansiyon

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x