Beyaz Turp Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Beyaz turp faydaları ve zararları eskiden beri araştırılır. Eski insanlar turpun iyileştirici özelliklerini, yararlarını ve vücuda zararlarını biliyorlardı. Tüm kök bitkileri (siyah, beyaz, yeşil, kırmızı turp) farklı insanlar tarafından beğenilmiştir. Bu nedenle, eskiler bu sebzeyi masalarının ana ürünü olarak gördüler ve bu sebzeyi yemenin onlara güç ve dayanıklılık verdiğine inandılar. Ancak, böyle bir tutum modern bir insanı şaşırtabilir. Kök sebzelerden olan beyaz turpun fayda ve zararlarını anlatacağız.

Beyaz Turp Ne İşe Yarar?

Akdeniz ülkeleri bitkinin anavatanı olarak kabul edilir. Beyaz turp faydaları ve zararları açısından araştırılmalıdır. Lahana ailesinin bu sebzesi dikdörtgen, oval ve yuvarlak bir şekle sahiptir, çeşitleri de renginden dolayı farklılık gösterir. Beyaz turp faydaları ve zararları genellikle bilinmez. Birkaç turp türü vardır: Siyah, beyaz, yeşil, kırmızı çeşitleri bulunur.

Beyaz Turp Şekeri Yükseltir Mi?

Haşlanmış veya kızartılmış olarak yenir. Sebze ve et yemeklerine, çorbalara turp eklenir. Sebzenin faydalı özellikleri olarak mükemmel vitamin salataları almanızı sağlar. Beyaz turp acı, baharatlı bir tada ve özel bir kokuya sahiptir.

Beyaz Turp Gaz Yapar Mı?

Beyaz turp kullanımı uzun zamandır bilinir. Değerli elementlerin yüksek içeriği nedeniyle sağlığı korur ve bağışıklığı artırır. Aşağıdaki maddeleri bünyesinde taşır. Uçucu yağlar, asitler – nikotinik, askorbik, fitokitler, amino asitler, selüloz, B, E, C, PP grubu vitaminleri içerisinde vardır. Mineral bileşikler; fosfor, iyot, sodyum, demir, magnezyum, potasyum minarelerini içerir. Gaz durumu kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Beyaz Turp Özellikleri

Turp bitkisinin vücuda faydaları, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip olmasıdır. Bir bahçe mahsulü olarak, kış-ilkbahar döneminde tükenen vitamin rezervlerini kolayca yeniler.

Beyaz Turp ile Kırmızı Turp Arasındaki Farklar

İkisi arasında temel olarak renk farkı vardır. Bunun dışında iki bitkide değerli minareleri bünyesinde barındırır. Bu sebze türleri çok faydalı olarak kabul edilir, kozmetoloji, hekimlik, yemek pişirme ve salatalarda kullanılır.

beyaz turp kalori, beyaz turp besin değeri, beyaz turp besin değeri nedir

Beyaz Turp Besin Değeri

Turpun düşük kalorili içeriği, diyetlere dahil edilmesini sağlar. Turpun idrar söktürücü özellikleri vücuttan fazla sıvının atılmasına da yardımcı olur. Turpun erkek hastalıklarında sıkça kullanması nedeni, genitoüriner sistem üzerindeki olumlu etkisinde ve prostat problemlerinin giderilmesinden dolayıdır.

Beyaz Turp Nasıl Yenir?

Hiç şüphe yok ki kök sebzeleri insan vücudu üzerinde çok faydalı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, her turp türünün faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Turp bitkisi yemeklere konulabildiği gibi salata olarak ta tüketilebilir.

beyaz turp faydaları, beyaz turp zararları, beyaz turpun faydaları, beyaz turpun zararları, beyaz turpun yararları,

Beyaz Turp Faydaları

Sebze yemenin hem sağlığa yararları hem de zararları eski zamanlardan beri araştırılır. Beyaz turp faydaları şunlardır;

 • İştahı açar
 • Vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmek
 • Soğuk algınlığından daha hızlı kurtulmayı sağlar
 • Düşük kan basıncı oluşturur
 • Beyni oksijenle doyurur
 • Safra çıkışını normalleştirir
 • Sindirim sisteminin aktivitesini iyileştirir
 • Aşırı kolesterolü ortadan kaldırır
 • Kabızlığı önler

Beyran Çorbası Faydaları ve Zararları

Beyaz Turp Zararları

Beyaz turp kişilerde farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Bunlardan beyaz turp zararları şu şekildedir.

 • Karın şişliği
 • Bağırsak ağrısı
 • Hazımsızlık sorunlarına neden olabilir

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x