Beyaz Şalgam Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Sağlık açısından mutlaka tüketilmesi gereken beyaz şalgam, içeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller açısından tam bir antioksidan deposudur. Bu nedenle beyaz şalgam faydaları ve zararları merak edilen konular arasında yer alır. Beyaz şalgam insan vücudu için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içinde barındırır. Düzenli ve kararında tüketildiğinde insan sağlığı için hiçbir zarar içermez. Özellikle mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Lif bakımından zengin olan beyaz şalgam, kan şekerini düzenleyici özelliğe sahiptir.

Şalgam Nedir? Ne İşe Yarar?

Şalgam yılın her zamanında yetişen turpgiller familyasına ait bir bitkidir. Şalgam kendine özgü tadı sayesinde salatalarda ve yemeklerde rahatlıkla kullanılır. Aynı zamanda suyu lezzetli ve faydalıdır. Farklı türleri ve renkleri bulunur. Beyaz şalgam bu türlerden birisidir. İştah açıcı özelliği sayesinde, vücut direncini arttırır. Demir ve kalsiyum bakımından zengin olan şalgam diş sağlığı açısından son derece önemli bir besindir.

Beyaz Şalgam İle Turp Arasındaki Farklar 

Aynı aileden olan beyaz şalgam ve turp görünüş olarak ve tat olarak birbirinden farklıdır. Turp çeşitleri keskin bir tada sahiptir. Beyaz şalgam ise mayhoş bir tada sahiptir. Beyaz şalgam faydaları ve zararları çok merak edilen bir konudur. Düzenli kullanıldığında son derece faydalıdır.

Beyaz Şalgam Turşusu Nasıl Yapılır?

Beyaz şalgam turşusunun insan vücuduna bir çok faydası bulunmaktadır. Bol su ile yıkanan beyaz şalgamların kabuk kısmı ince bir şekilde alınır. İnce şekilde doğranan şalgamlar tencereye alınarak, üzerini geçecek şekilde su eklenir. Sirke, limon tuzu, tuz ve şeker eklenip 10 dakika kaynatılır. Sarımsak ve cin biberi eklenerek kavanoza konur ve 20 günün sonunda turşu tüketime hazır hale gelir.

Beyaz Şalgam Kavurması Nasıl Yapılır?

Kabukları soyularak ince dilimlere ayrılan beyaz şalgamlar tuzlu suda 15 dakika haşlanır. Kıyma ve tereyağı bir tavada kavrulur. Kavrulan kıymaya haşlanmış şalgamlar eklenerek kavurmaya devam edilir. İsteğe göre baharatlar eklenir. Beyaz şalgam faydaları göz önünde bulundurulduğunda son derece besleyici bir yemek olacaktır.

beyaz şalgam suyunun faydaları, beyaz şalgam suyunun zararları, beyaz şalgam suyu faydaları, beyaz şalgam suyu zararları

Beyaz Şalgam Suyunun Faydaları

Beyaz şalgam suyunun vücudumuz için birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

 • İştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlatır.
 • Kemik ve diş sağlığı açısından son derece faydalıdır.
 • Stresi önleyerek sinirleri yatıştırır.
 • İçeriğinde bulunan lifler sayesinde kan seviyesini düzenler.

Beyaz Şalgam Şekeri Yükseltir Mi?

İnsan sağlığı açısından son derece faydalı olan beyaz şalgam, düzenli ve kararında tüketildiği takdirde kan şekerini düzenleyici özelliğe sahiptir.

Beyaz Şalgam Kilo Verdirir Mi?

İçeriğinde bolca vitamin ve minarel barındıran beyaz şalgam iştah açıcı özelliğe sahiptir. Beyaz şalgam zararları merak edilen bir konudur. Düzenli kullanımı durumunda hiçbir zararı yoktur.

beyaz şalgam faydaları, beyaz şalgam zararları, beyaz şalgam faydaları nelerdir, beyaz şalgam zararları nelerdir,

Beyaz Şalgam Faydaları

Beyaz şalgamın sağlığımız için birçok yararı bulunur. Yararlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Lifli yapısı sayesinde kan şekerini düzenler
 • Sindirim sistemini rahatlatarak mideyi korur.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • C vitamini deposudur.
 • Kanser riskine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Beyaz Dut Pekmezi Faydaları ve Zararları

Beyaz Şalgam Zararları 

Vitamin ve minarel deposu olan beyaz şalgam fazla tüketildiği takdirde tansiyon yüksekliğine neden olabilir. Bunun dışında zararları noktasında şunları söyleyebiliriz;

 • Fazla tüketimi şişkinlik yaparak rahatsızlık verebilir.
 • Aşırı tüketimi mide yanmasına neden olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x