Beyaz Kinoa Faydaları ve Zararları

admin39
2 dk okuma süresi

Beyaz kinoa faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Beyaz kinoa aslında çok eski bir tahıldır. M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanır. İnkaların altına eşdeğer bir tahıla sahip olduğunu belirtmek isterim. Kırmızı, beyaz ve siyah kinoa gibi çeşitli gıdalarda kullanılır.

Beyaz Kinoa Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz kinoa faydaları ve zararları çok çeşitlidir. Bunlardan bazıları ise şunlardır. Beyaz kinoa antioksidan kaynağıdır. Vücudumuzun kendi üretemediği tüm amino asitleri içerir. Ayrıca tüm bitkisel ürünler arasında en yüksek proteine sahiptir. Hücre yenileyicidir. Kan şekeri ve kolesterol arasındaki dengeyi sağlar. Beyin, kas ve kemik gelişimini destekler.

Beyaz Kinoa Nasıl Tüketilmeli?

Beyaz kinoa önce dış kabuğundan ovalanarak ayıklanır ki bu avı tat vermesine engel olur. Daha sonra haşlanarak pişirilir. .Beyaz kinoa salatalara eklenebilir. Kısırlara eklenebilir. Dolmalara konulur. Yoğurt ile karıştırılıp yenilebilir.  İstediğimiz her şekilde yiyebilirsiniz.

Beyaz Kinoa Nasıl Pişer? 

Beyaz kinoa faydaları ve zararları  özelinde beyaz kinoa pişirmek oldukça basittir. Beyaz kinoa, pişirme aşamaları şu şekildedir; 30 dakika önce suya konulmalıdır. Kinoanın acılığını gidermek için bol su ile ovarak yıkayınız. Kinoanın iki katı kadar su eklenir. Kinoa suda, et suyunda veya tavuk suyunda kaynamaya başlayana kadar pişirilir. 15 dakika kısık ateşte kaynaması sağlanır. 5 dakika dinlendirilip servis edilir

Beyaz Kinoa Besin Değeri 

Pişirilmiş bir 100 gr beyaz kinoa besin değeri ise şu şekildedir; Kalorisi 120 kcaldir, karbonhidrat değeri 21.3, lif değeri 2.8, protein değeri 4.4 ve yağ değeri 1.9’dur.

Beyaz Kinoa Bebeklere Verilir Mi? 

Beyaz kinoa yüksek miktarda besin değeri içerdiğinden bebeklere verilmesi uygun olabilir. Öncelikle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü verilecek olması şartı vardır.  Alerjik reaksiyon içerme ihtimaline karşı en uygun 8. ayda verilmelidir. Bebek mamalarına kıvam vermesi açısından eklenebilir.

Beyaz Kinoa Kilo Verdirir Mi? 

Beyaz kinoa faydaları ve zararları  açısından beyaz kinoanın kilo verdirme gibi bir özelliği mevcuttur. Beyaz kinoa protein içerdiğinden uzun süre tokluk hissi verir. İçerdiği lif kan şekerinizi dengede tutar. Böylece kinoa kilo vermeyi de etkileyebilir.

beyaz kinoa tohumu faydaları, beyaz kinoa tohumu zararları, beyaz kinoa tohumunun faydaları, beyaz kinoa tohumunun zararları, beyaz kinoa tohumunun yan etkileri,

Beyaz Kinoa Tohumu Faydaları 

Beyaz kinoa sadece kendisi değil tohumunun da faydaları olduğu gözlemlenmiştir;

 • Sağlıklı protein gıdalarından biridir.
 • Kiloyu korumak ve aynı zamanda kilo vermek için yeterli lif içerir.
 • Yüksek lif içeriği sindirimi kolaylaştırır.
 • Bol miktarda demir içerdiği için kansızlığı olan kişiler için de etkilidir.
 • Antioksidan özelliklere sahiptir.
 • Manganez açısından zengindir, kemik ve sinir fonksiyonlarını geliştirir. Kas hücrelerini destekler ve enerji üretir.
 • Kan şekerini düşürme etkisi vardır.

beyaz kinoa faydaları, beyaz kinoa zararları, beyaz kinoa faydaları ve zararları, beyaz kinoanın faydaları, beyaz kinoanın zararları,

Beyaz Kinoa Faydaları 

Beyaz kinoa faydaları içinde şunları söyleyebiliriz;

 • Kan hücrelerinin sayısını artırır
 • Kansızlık için kullanılır
 • Kilo vermenizi hızlandırır
 • Kanserden korur
 • Yorgunluğu alır

Beyaz Lahana Faydaları ve Zararları

Beyaz Kinoa Zararları

Her şeyin fazla tüketilmesi zararlı olduğu gibi beyaz kinoa zararları da vardır.

 • Kinoa tohumları pıhtılaşma önleyici özelliklere sahiptir
 • Doz aşımı farklı kanama türlerine neden olabilir
 • Bir dumiger zararı da bazı vitamin ve minerallerin emilimini azaltabilen saponin ve fitik asit içerir

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x