Beta Karoten Faydaları ve Zararları

admin39
3 dk okuma süresi

Beta karoten faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Oksidatif stres, bazı kronik hastalıkların oluşmasında rol oynadığı bilinen bir maddedir. Beta karoten gibi antioksidanlar vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya veya önlemeye yardımcı olur. Beta karoten faydaları ve zararları aşağıda detaylandırılmıştır. Beta-karotenin sadece bir provitamin A kaynağı olarak değil, aynı zamanda bir antioksidan görevi görür.

Beta karoten ne kadar tüketmeniz gerekiyor? Zararı var mı? Düzenli olarak sebze ve meyve yiyen herkes, diyet takviyeleri kullanmadan diyetleri yoluyla yeterli beta-karoten alabilir. Bununla birlikte, beta-karoten bakımından çok yüksek yiyecekler yemek, geçici olarak karotinoderma adı verilen ve cildin sarı-turuncuya dönüşmesine neden olabilen zararsız bir duruma yol açabilir. Sadece sigara içenlerin bu yiyecekleri aşırı dozda tüketmesi önerilmez. Sigara içenler ve sıklıkla tütün dumanına maruz kalanlar, beta karoten den uzaklaşması.

Beta Karoten Nedir? Ne işe Yarar?

Beta karoten, kırmızı, turuncu ve sarı sebzelere parlak renkler veren botanik bir pigmenttir. Bir provitamin A karotenoid olarak kabul edilir. Bu, bedenin karoteni A vitaminine  dönüştürebileceği anlamını taşır. Ek olarak, beta karoten güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Adı, havuç için Latince kelimeden geliyor. Beta-karoten, 1831’de havuçtan kristalleşen bilim adamı Heinrich Wilhelm Ferdinand Wackenloader tarafından keşfedildi. Beta karoten faydaları ve zararları  araştırılmadan kullanılmamalıdır

Beta Karoten Bulunan Besinler 

Turuncu ve sarı sebze meyvelerde bol miktarda bulunan bu madde, bazı tahıl ve yağlarda da bulunur. Turuncu sebze ve meyveler, özellikle havuç, beta karoten bakımından yüksektir. Diğer yiyecekler arasında tatlı patates, balkabağı, biber, kayısı ve papaya bulunur. Beta karoten faydaları  oldukça fazladır.

Beta Karoten Alerjisi Belirtileri 

Beta karoten alerjisi şu belirtiler ile kendini gösterir. Cilt altında şişme görülür. Kurdeşen dökme. Nefes almada zorluk çekilir. Baş dönmesi görülür. Boğazda veya göğüste gerginlik oluşur. Yutma güçlüğü ve yutkunma güçlüğü görülür.

beta karoten cilde faydaları, beta karoten cilde zararları, beta karoten cilde faydaları ve zararları

Beta Karoten Cilde Faydaları

Beta karoten cilde faydaları ilk olarak şu şekildedir;

 • Cilt güzelliği için de çok etkilidir
 • Antioksidan özelliği ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları önler
 • Cildi UVB ışınlarının zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korur

Beta Karoten Çayının Faydaları

Beta karoten faydaları ve zararları  açısından bir antioksidan olan beta-karoten vücuttaki toksik maddelerin atılmasına ve vücuttaki serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda;

 • Yağlı karaciğer hastalığı olasılığını önler
 • Kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur
 • Ateroskleroz oluşumunu engeller

Beta Karoten Göze Faydaları

Özellikle göz sağlığı için beta-karoten ve A vitamini içeren besinler yemek;

 • Retinanın ve gözün diğer bölümlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
 • Uzun süreli göz sağlığı için A, C ve E vitaminlerinden zengindir

beta karoten faydaları, beta karoten zararları, beta karotenin faydaları, beta karotenin zararları, Beta-karotenin sadece bir provitamin A kaynağı olarak değil, aynı zamanda bir antioksidan görevi görür. Oksidatif stres, bazı kronik hastalıkların oluşmasında rol oynadığı bilinen bir maddedir. Beta karoten gibi antioksidanlar vücuttaki oksidatif stresi azaltmaya veya önlemeye yardımcı olur. Beta karoten faydaları ve zararları aşağıda detaylandırılmıştır. Beta karoten ne kadar tüketmeniz gerekiyor? Zararı var mı? Düzenli olarak sebze ve meyve yiyen herkes, diyet takviyeleri kullanmadan diyetleri yoluyla yeterli beta-karoten alabilir. Bununla birlikte, beta-karoten bakımından çok yüksek yiyecekler yemek, geçici olarak karotinoderma adı verilen ve cildin sarı-turuncuya dönüşmesine neden olabilen zararsız bir duruma yol açabilir. Sadece sigara içenlerin bu yiyecekleri aşırı dozda tüketmesi önerilmez. Sigara içenler ve sıklıkla tütün dumanına maruz kalanlar, beta karoten den uzaklaşması.

Beta Karoten Faydaları 

Beta karoten faydaları ve zararları  özelinde beta karoten, kırmızı, turuncu ve sarı sebzelere parlak renkler veren botanik bir pigmenttir. Bir provitamin A karotenoid olarak kabul edilir. Bu, vücudun karoteni A vitaminine (retinol) dönüştürebileceği anlamına gelir. Ek olarak,

 • Bazı kanserler
 • Kalp hastalığı
 • Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozukluklar
 • Beta karoten güçlü antioksidan özelliklere sahiptir

Adı, havuç için Latince kelimeden geliyor. Beta-karoten, 1831’de havuçtan kristalleşen bilim adamı Heinrich Wilhelm Ferdinand Wackenloader tarafından keşfedildi.

Beyaz Kinoa Faydaları ve Zararları

Beta Karoten Zararları 

Yüksek dozda beta karoten takviyeleri neticesinde şu sonuçlar ortaya çıkar;

 • Akciğer kanseri riskinin artması nedeniyle sigara içenlere beta-karoten takviyeleri almamaları tavsiye edilir.
 • Beta karoten zararları, yüksek miktarda içeren gıdalar ve koyu cilde neden olabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x