Beta Glukan Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Beta glukan faydaları ve zararları araştırıldığında kolesterol seviyesini düzenlemeye birebirdir. Aynı zamanda kalp sağlığını artırma ile güçlü bir şekilde bağlantılı çözünür diyet lifi biçimi olarak tanımlamak mümkün.  Antioksidan özeliği bulunan glukan, birçok yiyeceklerde bulunan çeşitli karbonhidrattır.

Beta Glukan Nedir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli role sahiptir. Kolestrol seviyesine direkt müdahale eder. Sadece vücuda değil, cilde de faydası olduğu gözlemlenmiştir. Beta glukan tahıllarda bulunur.

Beta Glukan Kimler Kullanamaz?

Beta glukan faydaları ve zararları araştırılmadan kullanılması önerilmemektedir. Genellikle tahıl gıdalarında bulunur. Bu gıdalar işlenmesi sırasında glukanlar kayba uğrarlar. Bu yüzden günlük besin kaynaklarına fazla bulunmadığından günlük beta ihtiyacı karşılanmamaktadır. Gebe, emziren annelerin kullanması konusunda yeterli bilgi mevcut değildir. Bu yüzden gebelik döneminde ve çocuğu emzirme döneminde kullanılmaması tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini düzenlemede önemli rol oynayan beta, otoimmun hastalıklarda ve bağışıklık sisteminin baskılanması gereken durumlarda kullanılmaması gerekir.

Beta Glukan Ne İşe Yarar?

Beta glukan faydaları olarak araştırıldığında pek çok yarar sağlamaktadır. Imuneks olarak da bilinen beta glukan, bir çeşit karbonhidrattır. Imuneks genellikle kanser hastalarının, şeker ve yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Mevsim değişikliğinde meydana gelen grip, nezle ve üst solunum yolları hastalıklarında veya alerjik hastalıklarda da kullanılmaktadır.

beta glukan kullanımı, beta glukan nasıl kullanılmalı, beta glukan kullanım aşaması

Beta Glukan Nasıl Kullanılır?

Genellikle mevsim, hava değişikliğinde, stresli dönemlerde ve bağışıklık sistemini düzenlemede ve güçlendirmede uzman hekimler ve eczacılar tarafından önerilmesi durumunda kullanılabilir. Günde 1 ya da 2 kapsül gıdalarla birlikte kullanılması gerekir. Doz ayarlaması ve kullanım süresi için mutlaka ama mutlaka uzman bir hekimden veya eczacıdan destek almanızı tavsiye ederiz. Kullanım sırasında meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık durumunda mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.

Beta Glukan Hangi Besinlerde Bulunur? 

Beta glukan, birçok besinin içerisinde bulunur. Fakat işlenmesi sırasında impuneks kayba uğrarlar. Arpa lifi, yulaf ve kepekli tahılların içerisinde imuneks bulunmaktadır. Bunun yanı sıra deniz yosunu, reishi, maitake ve shiitake mantarları  gibi besinlerin içerisinde impuneks bulunmaktadır.

Beta Glukan Ne Zaman Alınmalı? 

İmuneks 100 mg 30 kapsül şeklinde ambalajlı paket halinde satılır. Tekli satılmaz. Günlük 1 veya 2 kere kahvaltıdan hemen sonra bol su ile alınmalıdır. Günde 2 kere alınacaksa ikinci dozu öğlen yemeğinden hemen sonra bol su ile alınmalıdır. Günlük tüketilen besinlerden yeteri miktarda imuneks alınmadığından gıda takviyesi olarak kullanılır. Gebelik ve emzirme döneminde annelerin kullanmaması önerilir. Kullanım sırasında herhangi bir yan etkinin meydana gelmesi durumunda uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Beta Glukan Complex Faydaları 

İmuneks, bağışıklık güçlendirici etkisi en az 50 yıl çalışır

 • İmuneks, bakteri veya virüs gibi enfeksiyon kaynaklarının daha kolay tespit edilerek ortadan kaldırılmasına yardımcı olur
 • Etkisini genellikle bağışıklık hücresine etki ederek gösterir
 • Bağışıklık sistemini düzenleyici ve güçlendirici özellikleri hem doğal hem de daha sonra edinilmiş bağışıklık üzerinde etkisi bulunuyor

Beta Glukan Alerji Belirtileri 

Son dönemlerde artan hastalıklarından sonra beta blukan, popülerlikte yine yerini aldı. Mevsim ve hava değişikliği ile birlikte salgın hastalıklar artış gösterir. Beta glukan alerji belirtileri görülür. Kızarma, kızarıklık gibi etkiler görülebilir.

beta glukan cilde faydaları, beta glukan cilde zararları, beta glukan cilde faydaları nelerdir, beta glukan cilde zararları nelerdir,

Beta Glukan Cilde Faydaları 

Beta glukan faydaları ve zararları dışında cilde de iyi gelmektedir. Herkes cildinin temiz ve gözeneksiz olsun ister. Bunun için çok önemli ve etkili bir madde mevcut. Bu madde imunekstir. Ciltteki nemi arttırmak için  glukan maddesi oldukça önemli bir maddedir.

 • Cilt esnekliği daha iyi hale gelir ve aynı zaman da gözeneklerin tıkanmasına neden olan yağlardan arındırıyor.
 • Cilt daha parlak, gözeneksiz ve nemsiz olmasına yardımcı olur. Beta glukan cilde faydaları saymakla bitmez.

Beta Glukan Solgar Faydaları 

Beta glukan faydaları ve zararları açısından solgar bir çeşit vitamindir. Vücudun gerekli olan takviyenin alınmasını sağlar.

 • Vitamin ilaçlarının yanı sıra, saç, tırnak için üretilen ilaçların içerisinde de bulunur.
 • İmuneks gibi solgar da metabolizmayı hızlandırır
 • Yorgunluk, bitkinlik ve strese oldukça fazla katkıda bulunur.

Beta Glukan D Vitamini Faydaları 

Beta  D vitamini 12 yaşındaki çocuklar ve üstü yetişkinler için uygundur. 12 yaşından küçük çocuklara verilmesi sakıncalıdır.  Besin takviyesi olarak oldukça uygun ve gerekli takviyeyi sağlar.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve düzenler
 • Uyku düzenini de sağlamaktadır
 • Günde 1 en fazla 2 tane alınmalıdır
 • Günde iki kere alınacaksa sabah kahvaltıdan hemen sonra bol su ile alınmalıdır. Diğeri ise öğle yemeğinden hemen sonra bol su ile alınmalıdır

Beta Glukan C Vitamini Çinko Faydaları

Kullanım sırasında herhangi bir yan etkiyle karşılaşılması durumunda mutlaka uzman bir doktora başvurulması tavsiye edilir.

 • Beta  c vitamini çinkonun vücudumuzu hastalık yapan mikroplardan korur
 • Vücuttaki beyaz kan hücrelerini ve antikorların sayılarını arttırır
 • Kan hücrelerinde bulunan makrofaj, nötrofil ve doğal katil hücrelerinin aktive edilmesine yardımcı olur
 • Sitokinleri ise arttırmasına yardımcı olur
 • Natürel c vitamini kombinasyonu sinerjik etkiyi sağlar
 • Uçuk, grip, soğuk algınlığı ve alerjik rinit gibi rahatsızlıklarda kullanılır

beta glukan faydaları, beta glukan zararları, beta glukan faydaları nelerdir, beta glukan zararları nelerdir, Beta glukan faydaları ve zararları özelinde, kolesterol seviyesini düzenlemeye birebirdir. Aynı zamanda kalp sağlığını artırma ile güçlü bir şekilde bağlantılı çözünür diyet lifi biçimi olarak tanımlamak mümkün. Antioksidan özeliği bulunan glukan, birçok yiyeceklerde bulunan çeşitli karbonhidrattır.

Beta Glukan Faydaları

Beta glukan faydaları ve zararları internette pek çok yerde araştırılmaktadır. Her madde de olduğu gibi beta glukan faydaları ve zararları vardır. İmuneks ek gıda takviyesi olarak kullanılır.

 • Kanser hastaları, şeker hastaları ve bunlara benzer hastalıkların tedavisinde ve ilaçlarında kullanılır.
 • Kolesterol miktarını düşürmede de önemli rol oynar.
 • Ekmek mayası ekstraktından ve bazı doğal yollardan elde edilen lif yapısındadır.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde olan annelerin kullanmaması önerilir.

Herhangi bir hastalığınız mevcut ise kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime başvurunuz beta glukan faydaları saymakla bitmez.

Bebe Aspirini Faydaları Ve Zararları

Beta Glukan Zararları

İmuneks ağız yoluyla alınır. Gıda takviyesi olarak kullanılır.

 • Beta glukan besin takviyesi olarak alındığında şu anda literatürde bir yan etki belirtilmemiştir.
 • Herhangi bir sağlık sorununuz varsa kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora veya eczacınıza başvurun.

Faydası olduğu gibi beta glukan zararları da olabilir. Meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık sonucunda uzman doktorunuza başvurun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x