Bengay Krem Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Harika bir ağrı kesici olan bengay krem faydaları ve zararları nelerdir? Bengay krem ne işe yarar gibi krem hakkında merak edilenlerin cevabını yazını devamında öğrenebilirsiniz. Genel anlamda ağrı kesici olarak kullanılan Bengay krem ağrılı bölgeye ince bir tabaka şeklinde uygulanır. Cilt yüzeyine uygulanan krem tamamen eriyene kadar bölge ovalanır. Uygulama işlemi bittikten sonra bölgedeki ağrıların birkaç dakika içerisinde azaldığını fark edeceksiniz.

Bengay Krem Nedir? Nerelerde Bulunur?

Kas gevşetici, iltihap giderici ve ağrı kesici özellikleri olan bengay krem uygulama bölgesindeki sinirleri ve kası gevşetir. Rahatsızlık veren bölgeye günde 2 veya 3 kez uygulayarak bölgedeki ağıların geçmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle burkulmaların veya darbelerin neden olduğu ezilmeler ve romatizma ağrılarının tedavisi için bengay krem doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Aynı zamanda bengay krem eklem iltihaplanmalarında da sıkça kullanılır. Bengay krem faydaları ve zararları okunmadan kullanılmaması gerekir.

Bengay Krem Ne İşe Yarar?

Bengay krem genel anlamda şu rahatsızlıklara iyi gelmektedir;

 • Eklemlere yakın bulunan dokularda oluşan kireçlenmeye ve iltihaba bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların tedavisinde kullanılır.
 • Fiziksel darbeye bağlı olarak meydana gelen ağrıları giderir.
 • Bengay krem, beden gücüyle çalışan kişilerin yorgunluğa neden olan kas ağrılarının giderilmesini sağlar.

bengay krem kullanımı, bengay krem nasıl kullanılır

Bengay Krem Nasıl Kullanılır?

Bengay kremi şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Uygulanacak bölgeyi iyice temizledikten sonra bengay kremi uygulamaya başlayın.
 • Bengay kremi ağrılı bölge üzerinde ince bir tabaka halinde sürün.
 • Cilt kremi tamamen emene kadar bölgeyi yavaş yavaş ovalayın.

Cilde uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika arasında bengay kremin etkisini göreceksiniz. Bengay kremi kullandıktan sonra ilk birkaç saniye yanma hissi olabilir. Bengay kremi uygulamadan önce doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun talimatı ile uygulamanız daha iyi bir etki almak için gereklidir.

bengay krem yan etkileri, bengay kremin yan etkileri, bengay krem alerjisi, bengay krem yan etkileri nelerdir, bengay yan etkileri, bengay merhem yan etkileri

Bengay Krem Yan Etkileri

Bengay krem içerisinde kimyasal maddeler olduğu için yanlış kullanımda, alerjisi olanlarda veya çeşitli sebeplerden dolayı bazı yan etkiler görülebilir. Kremi uyguladıktan sonra aşağıda ki yan etkilerden herhangi birini yaşamanız durumunda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Bengay krem yan etkileri şunlardır;

 • Nefes alışverişinde zorluk yaşanabilir,
 • Bengay kremin uygulandığı bölgede aşırı kaşıntı veya yanma hissi olabilir,
 • Uygulandığı bölge veya vücudun bazı bölgelerinde döküntü ve kabarmalar görülebilir.
 • Şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir.
 • Halsizlik, sersemlik hali veya uyuşma gibi problemler görülebilir.

Bengay Krem İçindekiler Nelerdir?

Bengay krem faydaları ve zararları gibi bengay kremin içindekilerde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bengay krem içerisinde bulunan etkin maddeler şunlardır;

%15 metil salisat

%10 mentol

% 45 stearik asit

Gliserol monostearar

Sorbitan tristearat

Polisorbat 85

Susuz lanolin, su ve trietanolamin bulunur.

Bengay Krem Ayak Ağrısına İyi Gelir Mi?

Bengay krem uygulandığı bölgeye uyuşukluk ve soğukluk hissi kazandırır. Bu durum özellikle bel fıtığı gibi ciddi nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağrıların giderilmesini sağlar. Ayrıca kas ağrısı, iltihaplanma ve burkulma gibi birçok rahatsızlık içinde oldukça olumlu etkilerinin olması sayesinde bengay krem el ve ayak ağrılarına da iyi gelmektedir.

Bengay Krem Boyun Ağrısına İyi Gelir Mi?

Kas gevşetici ve ağrı kesici olarak kullanılan bengay kremi vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Bu sebeple bengay krem boyun ağrısına karşı olumlu etkileri var mıdır? Sorusuna kesinlikle evet cevabı verilebilir.

Bengay Krem Bebeklerde Kullanılır Mı?

Bengay krem her ne kadar vücut ağrıları için olumlu etkileri olsa da içerisinde bulunan kimyasallar bebek sağlığı için olumsuz etkilere sahip olabilir. Bu nedenle bebekler, hamileler ve kronik hastalar doktorlarının önerisi olmadığı sürece kullanmamaları gerekir.

Bengay Hamilelikte Kullanılır Mı?

Bengay kremi bebekler ve kronik hastaların kullanamayacağı gibi hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınların da doktor önerisi olmadığı sürece kullanmamaları gerekir.

Bengay Krem Neden Yakar?

Bengay merhem ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılan bir merhemdir. Ağrılı bölgelerin yüzeyine sürülmesi halinde bölgelerdeki damaları genişleterek ağrıyı azaltır ve serinlik hissi kazandırır. Harika bir ağrı kesici olan bengay kremin içerisinde bulunan etken maddeler kullanılan bölgeye kısa süreliğine yanma hissi verebilir. Ancak alerji olanlarda veya hassas ciltlerde yanma hissi şiddetli ve uzun süreli görülebiliyor. Böyle bir durumda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

bengay krem faydaları, bengay krem zararları, bengay krem faydaları nelerdir, bengay krem zararları nelerdir, bengay faydaları, bengay zararları, bengay faydaları ve zararları,

Bengay Krem Faydaları

Bengay krem faydaları ve zararları birçok kişi tarafından araştırılan bir konu başlığıdır. İnsan sağlığı için oldukça etkili olan bengay krem faydaları şunlardır;

 • Bengay kremin içerisinde bulunan mentol içeriği sayesinde cildi ferahlatır ve rahatlama hissi verir.
 • Bel fıtığına bağlı olarak meydana gelen ağrıların şiddetini azaltma özelliğine sahiptir.
 • İltihapların tedavilerinde kullanılır.
 • Eklem çevresinde ortaya gelen iltihapların giderilmesini sağlar.
 • Eklemlerde meydana gelen şişliklerin giderilmesini sağlar.
 • Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan kas ağrısı ve kas iltihabı gibi sorunların giderilmesini sağlar.
 • Burkulma veya ezilme gibi nedenlerden dolayı zedelenen dokuların tedavisi için kullanılır.

Bepanthen Ampul Faydaları ve Zararları

Bengay Krem Zararları

Kasların ve sinirlerin gevşemesini sağlayan bengay krem, romatizma, omuz tutulması ve fiziksel darbe gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların azalması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda beden gücü ile yapılan işlerin neden olduğu kas ağrıları içinde kullanılabilir. Harika bir ağrı kesici olan bengay kremin bazı yan etkileri görülebilir. Bengay krem zararları, yan etkileri şu şekildedir;

 • El, bilek ve ayak gibi bölgelerde şişkinlik oluşması,
 • Yutkunma, nefes almakta zorluk çekme ve hafif görme bozukluğu gibi etkiler görülebilir,
 • Kullanılan bölgede aşırı yanma hissi, kaşıntı ve kabarmalar olabilir,
 • Hamile ve emzirme döneminde ki kadınlar, alerjisi olanlar ve kronik hastalığı olanların kullanmaması gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x