Bebek Yağı Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Bebek yağı bebekler için önemli olduğu kadar, insan sağlığı açısından da birçok faydaları mevcuttur. Her insan için mineral kaynağı içeren önemli bir potansiyele sahiptir.  Keyifli ve aynı zamanda sağlıklı bir hayat için cilt üzerinde bulunan kötü görünümleri uzaklaştırmak için, hem fiziki açıdan, hem de psikolojik açıdan bebek yağı pozitif imkânlar sağlıyor. Fakat kullanılmadan önce bebek yağı faydaları ve zararları konusunda bilgi sahip olmak gerekir.

Bebek Yağı Ne İşe Yarar?

İçerisinde barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde bebek yağı gerek bebekler için gerekse yetişkinler için cilt konusunda potansiyel teşkil eder. Bebeklerin zayıf olan bünyelerini, zayıf cildini korumaları konusunda takviye görevi görür. Yetişkinlerde ise taze ve sağlıklı bir cilde sahip olunması hususunda ön planda olur. Göründüğünden daha genç görünüm elde etmek isteyenler için pürüzsüz bir etki oluşturur. Sonuç olarak hem bebekler için hem de yetişkinler için kullanımı oldukça fazladır.

Bebek Yağı Yüze Sürülür Mü?

Cildi koruması adına yüze sürülen çocuk yağı sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmez. Bebeklerin ve yetişkinlerin cilt yüzeyleri için kullanmış oldukları bebek yağı aşırı kullanımda sorun olabilir.  Özellikle bebeklerde aşırı kullanım sağlık açısından problem doğurabilir. Haftada 2 ile 3 kullanım yeterli sayılır. Bebek yağı kullanılmadan önce bebek yağı faydaları ve zararları konusunda araştırma yapılarak kullanması önemlidir.

bebek yağı alerjisi, bebek yağı alerjisi belirtileri, bebek yağı alerji yapar mı, bebek yağı alerjisi nasıl anlaşılır, bebek yağı alerjisi belirtileri

Bebek Yağı Alerjisi Belirtileri

Aşırı kullanım sonucu bebek yağı alerjisi belirtileri ortaya çıkabilir. Belirtilerin bazılar şunlardır;

 • Huzursuzluk
 • Hırıltılı nefes alma
 • Hapşırma
 • Zor nefes alma
 • İshal ve kusma

Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda alerji hemen tedavi edilmelidir.

Çocuk Yağı İçinde Neler Bulunur?

Cildi koruması için bebek ve yetişkinlerin kullanmış olduğu çocuk yağı içeriği incelendiğinde, içinde bulunanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • E vitamini
 • Zeytinyağı
 • Papatya yağı
 • Lavanta yağı
 • Buğday tohumu yağı
 • Heliantus yağı bulunduğu görülür. İçerisinde bulunan bileşimler cildi korumak için bir araya getirilir.

Bebek Yağı Cilde Zararlı Mı?

Bebek yağı içerisinde bulunan yağlar bitkisel kaynaklı olmadığından dolayı, petrolden elde edilmiş sentetik maddelerden oluşur.  İnsan bedeni için zararlı olan bu maddeler gerek bebekler için gerekse yetişkinler için zararlıdır. Bebek yağları petrol ve gazdan elde edilmesinden dolayı zararı ortaya çıkabilir.  Bebek yağı cilde faydaları fazla kullanımdan dolayı zarara dönüşebilir.

Bebek Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Birçok kişinin aklından geçen sorudur bebek yağı çatlaklara iyi gelir mi?”  sorusu. Merak edenler konu hakkında araştırma yaptıklarında, hamilelik dönemlerinde bebek yağı kullanımı, karında meydana gelen çatlakların oluşmasını engellemekle birlikte gerilmeyi de önler. Topuklara sürüldüğünde ise oluşan çatlaklar zamanla giderilerek yumuşak bir dokuya dönüşmesini sağlar.

Bebek Yağı Göze Zarar Verir Mi?

Petrol ve gazdan üretilen bebek yağı mineral bazlı olmasından dolayı hem bebekler için hem de yetişkinler için zarar teşkil eder.  Fakat bebek yağının ön plana çıkan bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bebek Yağı Hamilelikte Kullanılır Mı?

Bayanların hamilelik dönemlerinde kullanmış oldukları bebek yağı, karın kısmında ortaya çıkan çatlakların oluşumunu engellemenin yanı sıra gerilme olayını da sıfıra indirger. Topuklara sürülen bebek yağı çatlakları gidererek yumuşamasını sağlar.

Bebek Yağı Dalin Ne İşe Yarar?

Yüze sürüldüğünde, yumuşaklı sağlayan ve gözenekleri açan bebek yağı dalin,  makyaj temizleme için kimyasal ürün yerine bebek yağı dalin kullanılabilir. Kan dolaşımını hızlandırır, gözaltı morlukları giderir. Soğuk ve sert geçen iklimlerde dudak çatlaklıklarını engeller.

Bebek Yağı Saça Faydaları

Cilt bakımı için kullanılan bebek yağı, ayrıca saç bakımı için de kullanılır. Özellikle yetişkinler arasında saç bakımı için kullanılan bebek yağı, saçların parkla görülmesini sağlar. Kuru saçlar için önemli etkiye sahip olan bebek yağı, sürekli olarak kuruyan ve kırılan saçlar için canlılık verir. İçeriğinde bulunan vitamin ve bitkisel yağlar vasıtası ile diğer kozmetik bakım ürünlerinden daha etkili özelliği bulunur.

bebek yağı cilde faydaları nelerdir, bebek yağı cilde faydaları, bebek yağı yüze faydaları, bebek yağı cilde faydaları nelerdir, bebek yağı cilde zararları nelerdir

Bebek Yağı Cilde Faydaları

Bebek yağının içeriğindeki vitaminler yüz cildinin canlandırılmasında ve hücrelerin arındırılmasında önemli rol oynar. Bebek yağı cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yağlanmayı azaltır.
 • Yağ dengesini korunmasını sağlar.
 • Kimyasal madde içermez.
 • Düzenli kullanımda göz çevresindeki kırışıkları giderir.
 • Sert rüzgârlarda ve kış aylarında cildi korur.
 • Çatlamaları önler.

bebek yağı faydaları, bebek yağı zararları, bebek yağı faydaları nelerdir, bebek yağı zararları nelerdir,

Bebek Yağı Faydaları

Cilt için önemli olan bebek yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Cilt korumasında aktif rol oynar.
 • Yağ oranını dengelere
 • Çatlaklıkları giderir.
 • Sert rüzgârlarda cildi korur.
 • Soğuk geçen kış aylarında cildi korur.

Bebek yağı içerisinde bulunan değişik türdeki yağlar ile vitaminler cilt sağlığı açından önemli bir paya sahiptir.   Üretime ilk başlandığında sadece bebekler için üretilen bebek yağı, faydaları ön plana çıktığında geniş bir kesime hitap etmeye başladı.

Bebe Bisküvisi Faydaları Ve Zararları

Bebek Yağı Zararları

Bebekler için kullanılan yağların, bebek yağı zararları oluşmaması için mineral bazlıdan ziyade, bitkisel ve vitamin bazlı olmasına dikkat edilmedir.  Mineral bazlı bebek yağları gerek bebekler için gerekse yetişkinler için zarar teşkil eder.  Bebek yağlarının insan üzerinde ortaya çıkan bir yan etkisi söz konusu değildir. Fakat aşırı kullanım ciltteki yağ dengesini bozabilir. Sonuç itibari ile bebek yağı faydaları zararlarına nazaran oldukça fazladır.  Bebeklerde ve yetişkinlerde dengeli kullanım her zaman sağlık açısından faydalıdır. Dengeli kullanım sonucu canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bebekler adına rahatlatıcı özelliği olan bebek yağı aşırıya kaçmamak kaydı ile kullanmak her zaman için sağlıklıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x