Bebe Aspirini Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Çocuk aspirini olarak bilinmesine rağmen herkesin ağrı kesici olarak kullandığı aspirin dünyada en çok tercih edilen ve kullanılan ilaçtır. Hem çocuklar açısından hem de yetişkinler açısından kullanılan aspirin çocuk aspirini olarak da bilinir. Söğüt ağacından yapılan aspirin, ağrı kesici özelliğinden dolayı tercih edilen ilaçlar arasında yer alır. Kullanılmadan önce bebe aspirini faydaları ve zararları araştırılmalıdır.

Bebe Aspirini Nedir? Kaç Yaşında Verilir?

Genel olarak yetişkinler tarafından da kullanılan bebe aspirini yetişkinlerin kullandığı aspirine benzer. Yapı olarak biraz daha küçük olan ve yan etkileri ile faydaları aynı olan çocuk aspirini ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği taşır. Aspirin ve diğer ateş düşürücü ilaçlar çocuklarda 16 yaşından itibaren verilmesi uygun görülür. Zira bu ilaçlar grip enfeksiyonlarında kullanıldığında sağlık açısından önemli sorunlara neden olabilir. Bu nedenden dolayı bebe aspirini faydaları ve zararları ile ilgili olarak geniş çaplı araştırma yapılması faydalı olur.

bebe aspirini ne için kullanılır, bebe aspirini neden kullanılır, bebe aspirini kimler kullanabilir,

Bebe Aspirini Ne İşe Yarar?

Gerek büyüklerde gerekse küçüklerde ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip olan bebe aspirini;

 • Kanı sulandırarak kan dolaşımını hızlandırır
 • Kalp krizi riskini ortadan kaldırır.
 • Felç riskini önler.
 • Migren ataklarının hızlı bir şekilde geçmesini sağlar.
 • Kas ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Bebe Aspirini Ateş Düşürür Mü?

Bebe aspirini ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği ile herkes tarafından tercih edilen bir ilaçtır. Gerek çocuklarda gerekse büyüklerde ateş düşürücü özelliği mevcuttur. Büyüklerin ve çocukların kullandığı aspirin yapı olarak birbirine benzese de bebe aspirini biraz daha küçüktür.

Bebe Aspirini Adeti Keser Mi?

Doktorların adet söktürmek için kullanımını tehlikeli olarak görmesine rağmen, bazı doktorlar ise bu yöntemin saçma olduğunu bunun yerine farklı ama etkili yöntemlerin olduğunu vurgulamaktadır.  Herkes tarafından merak edilen konudur. Aspirin adet döneminde etkisi direkt olarak görülmez. Bu durum tamamen hormonlar ile ilgilidir. Ağrı kesici özelliği bulunan bu ilacın etkisi yok denecek kadar azdır. Adet kanamasına etkisi bulunan aspirin yoğun ve sulu gelmesini, bundan dolayı da erkenden dönemin bitmesini sağlar.

bebe aspirini alerji belirtileri, bebe aspirini alerji nasıl anlaşılır, bebe aspirini alerji yapar mı, bebe aspirini alerjisi tedavisi, İnsan sağlığı için faydalı olan bebe aspirini cilde de faydaları söz konusudur. Aspirinin içeriğinde bulunan salisik ve antienflamatuar, sivilce oluşumunu engellemesi ve cilde yayılmaması açısından faydalıdır. Yağ oranını dengeler ve cilde meydana gelen siyah noktaları yok eder. Cildi kurutmayan aspirin sürekli olarak nemli kalmasını sağlar.

Bebe Aspirini Alerji Yapar Mı?

Bebe aspirini faydaları ve zararları dışında alerjilere de yol açabilmektedir. Ağrı kesici ve romatizmal hastalıkların yeğane ilacı olan aspirin, iyi bir ateş düşürücüdür. Damar sertliği olan hastalarda kanı sulandırması için kullanılır. Ayrıca aspirinin kalın bağırsak kanserini de önlediği ileri atılan görüşler arasında. Bu derece etkili olmasına rağmen yan etkileri de mevcuttur. Bebe aspirini alerji durumu açısından en önemli etkileri;

 • Mide bağırsak ülserleri ve buna bağlı olan kanamalar
 • Böbrek bozukluğu
 • Hipertansiyon
 • Hepatit
 • Kan tablosu bozuklukları

Bebe Aspirini Büyüklerde Kullanılır Mı?

Gerek bebek ve çocuklar için gerek se büyükler için ateş düşücü ve ağrı kesici özelliğinden dolayı her iki kesim tarafından rahatlıkla kullanılabilir. İçerikleri itibari ile ayni işlevi görmektedir.

Bebe Aspirini Cilde Faydaları

İnsan sağlığı için faydalı olan bebe aspirini cilde de faydaları söz konusudur. Aspirinin içeriğinde bulunan salisik ve antienflamatuar, sivilce oluşumunu engellemesi ve cilde yayılmaması açısından faydalıdır. Yağ oranını dengeler ve cilde meydana gelen siyah noktaları yok eder. Cildi kurutmayan aspirin sürekli olarak nemli kalmasını sağlar.

Bebe Aspirini Mi Coraspirin Mi?

Genel olarak ilaçların hepsinin kullanım sebepleri birbirine yakın gözükür. Aspirin ile coraspirin aynı firmanın üretmiş olduğu bir üründür. Kalp hastası olan, felç geçiren kişiler genellikle hayatlarının son anına kadar bu ilacı kullanmak zorundadır. Her iki ilacın maddesi asetilsalisiilik asittir.  Her iki ilaçta da selüloz ve mısır nişastası bulunur. Bu ilaçların kullanım alanları aynı olsa da kullanımında doktor tavsiyesi alınması gerekir. Aspirin faydaları ve zararları  dışında  coraspirin  faydaları diğer aspirinlerden farkları ve  coraspirin ne işe yarar? gibi  başlıklar hakkında  okuyucularımıza bilgi sağladığımız  konumuzda mevcuttur.  O yazımızı da buraya tıklayarak   okuyabilirsiniz.

Bebe Aspirini Çiçeklere İyi Gelir Mi?

Herkes tarafından aspirinin ağrı kesici özelliğinin bilinmesinin yanı sıra, sağlık bitkiler ve çiçekler açısından da faydalı olduğu bilinir. Aspirinin bitkilere sağladığı faydalar bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısı ile çiçek ve bitki bakımında aspirinin kullanımı yaygın olarak ön plana çıkar.

Aspirinle Bebe Aspirini Arasındaki Farklar

Miligram olarak bebe aspirini, normal aspirine göre daha azdır. Normal aspirinde bulunan yan etkileri bebe aspirinde daha aza indirgenmiştir. Birçok rahatsızlıklarda kullanılan bebe aspirini 90 lı yıllarda bakkallarda yerini almıştı.

Bebek Aspirini Mideye Zarar Verir Mi?

Gerek bebe aspirini gerekse aspirinin aşırı kullanım sonucu ortaya birtakım sorunlar çıkabilir. Sık kullanım neticesinde mide kanaması söz konusu olur. Yüksek dozda kullanımda ise beyin kanamasına sebebiyet verebilir. Genel olarak eklem ağrılarında kullanılan aspirinin doktor tavsiyesine göre kullanılması daha sağlıklı olur.

bebe aspirini faydaları, bebe aspirini zararları, bebe aspirininin faydaları, bebe aspirininin zararları,, Genel olarak yetişkinler tarafından da kullanılan bebe aspirini yetişkinlerin kullandığı aspirine benzer. Yapı olarak biraz daha küçük olan ve yan etkileri ile faydaları aynı olan çocuk aspirini ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği taşır. Aspirin ve diğer ateş düşürücü ilaçlar çocuklarda 16 yaşından itibaren verilmesi uygun görülür. Zira bu ilaçlar grip enfeksiyonlarında kullanıldığında sağlık açısından önemli sorunlara neden olabilir. Bu nedenden dolayı bebe aspirini faydaları ve zararları ile ilgili olarak geniş çaplı araştırma yapılması faydalı olur.

Bebe Aspirini Faydaları

Ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliği bulunan bebe aspirini faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ağrı kesici özelliği ile her türlü ağrının kesilmesine fayda sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği mevcuttur.
 • Ateş düşürücü etkisi bulunur.
 • Migren ağrılarına önemli derecede azaltır.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Felç riskini azaltır.
 • Göz ağrılarını dindirir.
 • Saç bakımında ve temizlikte kullanılır.

Besni Üzümü Faydaları ve Zaraları

Bebe Aspirini Zararları

Her ilacın kontrolsüz kullanımından kaynaklanan zararları olduğu gibi bebe aspirini zararları söz konusu olabilir. Aşırı veya yanlış kullanımdan kaynaklanan zararlar şu şekilde ortaya çıkabilir;

 • Kulaklarda meydana gelen çınlama
 • Ciddi anlamda ortaya çıkan mide bulantıları
 • Kusma ve mide ağrısı
 • Vücutta meydana gelen ateşlenme
 • Vücutta meydana gelen cilt reaksiyonları
 • Mide ekşimeleri, göğüste yanma hissi ve karın ağrısı
 • Burun ve diş eti kanamaları
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kanlı dışkı, kanlı öksürükler

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x