Basur Fitili Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Basur fitili kullanmadan önce basur fitili faydaları ve zararları hakkında bilgi edinmeleri sağlık açısından önemlidir. Aile bireylerinde geçmişte bu tür hastalık görülüyor ise, basur olma olasılığı daha fazladır.  Hemoroid (basur), makatta meydana gelen ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi sorunlarda kullanılan bir ilaçtır. Rektal yol ile kullanılır.  Kullanılan bu fitilin kremi proctolog olarak satılır. Basurdan rahatsız olan kişiler ister fitil olarak isterse krem şeklinde kullanabilirler. Bunun yanı sıra rektum bölgesinde gerçekleşen aşarı basınç kan akışını zorlayarak damarları şişirebilir.  Öksürme, hapşırma veya kusma var olan basuru daha da kötüleştirebilir.

Basur Fitil Nedir? Kimler Kullanır?

Basur rahatsızlığı makat bölgesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Basur fitili kullanılarak bu hastalığın iyileşmesi beklenir. Makat bölgesindeki toplardamarın yaralanması sonucu, genişleyerek ve zayıflayarak belirtilerini gösterme başlar. Kabızlık problemi ile başlayan, basur memelerinin çıkması ile kendini belli eder. İç basur memesi ve dış basur memesi olarak iki kısma ayrılır. İç basur memesinden teşhis ve tedavi oldukça zordur. Dış basur memesinde ise teşhis ve tedavi kolaydır.

Basur Fitili Ne İşe Yarar?

Basur rahatsızlığında kullanılan basur fitil içerdiği kortizon ile şişlik ve kaşıntıları azaltır. Başlıca kullanımı;

 • Makat çatlağı tedavisi
 • Basur sorununu iyileştirme
 • Anal bölgede oluşan iltihaplı hastaların tedavisi
 • Ağrı, şişlik ve kaşıntı sorunlarının giderilmesi

Sorunlarında basur fitili işe yarar.

basur fitili kullanımı, basur fitili kimler kullanabilir, basur fitili kimler kullanamaz, basur fitili nasıl kullanılır,

Basur Fitili Nasıl Kullanır?

Basur fitili kullanılırken öncelikle, basur fitili faydaları ve zararları konusu araştırılarak gerekli bilgilerin öğrenilmesi gerekir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, temizlenmiş makat bölgesine fitil yerleştirilir. Mümkün olduğu kadar elde tutulmaması ve erimemesine dikkat edilmelidir. Yerleştirilmiş fitilin yerinden çıkmaması için, uygulandıktan sonra 10 ile 15 dakika hareket edilmemeli. Makat bölgesinde eridiği zaman hasta artık hareket edebilir. Basur fitilinin hastalığı iyileştirici fonksiyonu bulunmaz, sadece yumuşatma vazifesi görür.

Hekim tarafından alınan bilgiler ışığında fitilin kullanım şeklini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Günlük olarak bir veya iki kez makat bölgesine uygulama yapılır.
 • Uygulama yolu hareket etmeden fitilin yerleştirilmesi sağlanır.
 • Belli bir zaman hareket edilmemesi gerekir.

Fitil Basura İyi Gelir Mi?

Fitil özellikle bebeği olan kişilerin çocuklarında ortaya çıkan ateşlenme gibi problemleri gidermek için kullanılır. Aynı zamanda bu ilaçlar basur hastaları içinde kullanılmaktadır. Kullanım sonucu makat bölgesinde ortaya çıkan ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi problemlerin azalmasında etkili olur. Tedavi edici yönü olmasa bile rahatlatıcı rolü bulunur.

Hemoroid Fitil Günde Kaç Defa Kullanılır?

Basur rahatsızlığı olan kişiler için hemoroid fitili kullanılır.  Fitil kullanılmadan önce basur fitili faydaları ve zararları konusu araştırılmalıdır.  Fitil şeklinde uygulanan basur ilaçları içeriğinde bulunan kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntı problemleri azalır. Uzun süreli kullanılmamalı, günlük olarak iki defa uygulanması etkili olur.

Basur Fitil Kullanmak Orucu Bozar Mı?

Sindirim sisteminden başlayarak anüse kadar devam eden sistemde sindirim borusu ve sindirim bezleri aktif görevlerini yerine getirir. Sindirim borusu ağızdan başlayarak, yemek borusu, mide, ince bağırsak şeklinde devam eder. Sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmış olur.  Kalın bağırsaklarda ise tuz ve glikozlar bulunur. Bayanların ferci ile sindirim sistemleri arasında bağlantı olmadığından dolayı kullandıkları fitiller oruç bozmaz. Makat tarafından kullanılan fitiler, sindirim sistemine dâhil olmasına rağmen, sindirim ince bağırsaklarda gerçekleştiğinden dolayı fitillerde gıda özelliği olmadığı için makattan alınan fitil yeme ve içme ile ilgili olmadığından dolayı orucu bozmaz.

Hemoroid Fitil Ne Kadar Sürede Erir?

Basur rahatsızlığı olan kişilerin sorunları hafifletmesi açısından kullandıkları fitiller belli bir zaman içinde erir. Makat bölgesinde fitil yerleştikten sonra 10 ile 15 dakika içerisinde fitil erimiş olur.

Hemoroid  Fitil Ve Krem Nasıl Kullanılır?

Basur tedavisinde kullanılan fitil ve kremler hekimin vermiş oluğu bilgiler ışığında kullanılmalı. Kullanırken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Pomad kullanımında bölgesel ağrıların ve şişliğin azalması için hem dışarı hem de anüs içine sıkılarak uygulanır. Fitil kullanımında ise kortizon sayesinde bölgedeki şişlik ve kaşıntı azalır. Cilde uygulandığı gibi anüs bölgesine de uygulanabilir. Belirgin bir yan etkisi bulunmaz. Günlük olarak iki defa uygulanması gerekir. Cilde fazla uygulandığında sorunlar ortaya çıkabilir.

basur fitil yan etkileri nelerdir, basur fitilin yan etkileri nelerdir, basur fitilin yan etkileri

Basur Fitil Yan Etkileri

Basur fitili faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından araştırılmaktadır. İlacın içerisinde bulunan etken madde hücre zarındaki sinirleri uyarmasından dolayı iletimi engelleyerek bulunduğu bölgeyi uyuşturur.  Basur fitil yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sinirsel uyarıların oluşumu nedeni ile bölgede uyuşma gerçekleşir.
 • Karın ağrısı
 • Nefes almada güçlük
 • Baş dönmesi gibi

Olumsuzluklar yaşanabilir. Kullanılan fitillerin tedavi edici özelliklerinden daha ziyade, ortaya çıkan olumsuzları hafifletici bir etkiye sahiptir. Meydana gelen ağrıların azaltılmasında uyuşturucu özelliği neticesinde bölgede sinirlerin işlevinin azaltabilir.

basur fitil faydaları, basur fitil zararları, basur fitil faydaları nelerdir, basur fitil zararları nelerdir, Basur rahatsızlığı makat bölgesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Basur fitili kullanılarak bu hastalığın iyileşmesi beklenir. Makat bölgesindeki toplardamarın yaralanması sonucu, genişleyerek ve zayıflayarak belirtilerini gösterme başlar. Kabızlık problemi ile başlayan, basur memelerinin çıkması ile kendini belli eder. İç basur memesi ve dış basur memesi olarak iki kısma ayrılır. İç basur memesinden teşhiş ve tedavi oldukça zordur. Dış basur memesinde ise teşhiş ve tedavi kolaydır.

Basur Fitili Faydaları

Makat bölgesinde meydana gelen basur sorunlarının azaltılmasında oldukça faydası olan basur fitili faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • İç basur ve dış basur olmak üzere hemoroide neden olan tüm sıkıntıları azaltır.
 • Makat çatlağını iyileştirir.
 • Anal bölgede oluşan kaşıntı, ağrı, kızarıklık, şişlik gibi durumlarda fayda sağlar.
 • Anal bölgede oluşan diğer hastalık ve rahatsızlar için faydalıdır.

Berberine Faydaları ve Zararları

Basur Fitil Zararları

Hemoroid tedavisinde kullanılan fitillerin kullanımından kaynaklanan ve her ilaç ta olduğu gibi yan etkilere duyarlı kişilerde basur fitili zararları görülebilir.  Kaşıntı ve şişliği engelleyen, uyuşturucu özelliği ile ağrıyı azaltan fitilin göze çarpan bir yan etkisi bulunmaz.  Bazı durumlarda ortaya çıkan zararları şu şekilde özetlenebilir;

 • Fitilin kullanıldığı bölgede hassasiyet oluşumu
 • Bayılmaların gerçekleşmesi
 • Başta dönmelerin ortaya çıkması
 • Kullanılan bölgede oluşan kaşıntı ve kızarıklar

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x