Barfiks Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Beden gücünü kullanarak kol ve sırt kaslarının çalışmasını sağlayan spor hareketleri olarak bilinir. Barfiks için bar kullanır. Kullanmaya başlamadan önce barfiks faydaları ve zararları ile araştırma yapılmalıdır. Özellikle sırt ve kolları çalıştıran üst vücut egzersizi olmasından dolayı bilgi edinilmeden yapılması vücuda zarar verebilir. Bara asılarak yapılan ve tüm kasları etkili bir şekilde çalıştıran barfiks ergenlik döneminde çocukların boylarının uzamasında etkilidir.

Barfiks Nedir? Hangi Kasları Çalıştırır?

Kolların yettiği alana kadar yerleştirilerek tüm vücuda çene hizasına kadar çekme şeklinde yapılır. Kilosu fazla olan kişiler için oldukça zor olan barfiks, düzenli uygulamalar sonucunda rahatlıkla yapılabilir. Vücudun daha zinde ve güçlü kalmasında fayda sağlayan barfiks, kas gücü ve teknik ile yapılan kasların güçlenmesinde hacim kazanmasında etkilidir. Fakat hareketleri yapmadan önce barfiks faydaları ve zararları iyice araştırılmalıdır.

Barfiksin en çok çalıştırdığı kaslar şu şekilde sıralanabilir;

 • Omuz
 • Kol
 • Sırt
 • Karın
 • Göğüs

Barfiks Ne İşe Yarar?

Temel olarak gövdenin üst kısmını yoğun bir şekilde çalıştıran antrenmanlardır. Öncelikle sırt kaslarından başlamak üzere, kollar, göğüs ve karın bölgesindeki kasları çalıştırır.

barfiks çekme, barfiks çekme yolları, barfiks en kolay nasıl çekilir, barfiks evde nasıl çekilir

Barfiks Nasıl Çekilir?

Barfiks nasıl çekilir konusundan önce barfiks faydaları ve zararları ile ilgili olarak araştırma yapılması gereken önemli bir konudur. Doğru teknikler kullanılarak yapılan çalışmalar vücut için faydalı olur. Barı iki kol arası mesafeyi ayarlayarak omuz genişliğinde kullanılmalıdır. Avuç içleri içe bakacak şekilde tutulmalı. Bu şekilde barı kavramak ve sıkı bir şekilde barfiks çekmek mümkün olur. Barfiks çekilirken sürekli olarak kontrollü hareket edilmeli. Ani hareketlerden kaçınılmalı, yukarı doğru çekerken aşırı yüklenmemeli. Hareketler yapılırken kafanın dik olması önemlidir.

Evde Barfiks Nasıl Çekilir?

Barfiks kas gücü ile yapılan egzersizdir. Basit gibi gözüken ama yapılması zor ve kalori yaktıran bir harekettir. Barfiks çekildiğinde kişi kendi vücut ağırlığını kullanır. Üst beden gücünü en iyi şeklide göstermenize imkân sağlar. Barfiksi evde çekebilmeniz için, barfiks demiri veya barfiks istasyonuna ihtiyaç duyulur. Spor salonlarında ya da parklardaki demirlerde barfiks çekebilirsiniz. Bir kapıya ya da koridora monte edilen cisim ile de barfiks çekebilirsiniz.

Barfiks Boy Uzatır Mı?

Boy uzatmasına katkı sağlayan en önemli etken spordur. Spor yapılarak hem sağlıklı kalmaya hem de boy uzamasına etkili olur. Barfiks ise boy uzatması için ideal olmasının yanı sıra sağlıklı bir vücuda da sahip olunmasını ön plana çıkarır.  Vücudun esnetilerek hem kasların gelişimine katkı sağlar, hem de kemiklerin uzamasına imkân sağlar. Kemiklerdeki olumlu etkisinden dolayı boy uzatmak isteyenler için ideal spor faaliyetidir.

Barfiks Çekmenin Bele Zararı Var Mı?

Kas kuvvetini arttırma ve geliştirmede spora yeni başlayanlar için etkili bir şekilde gerçekleşmeyebilir. Sakatlanmamak adına barfiks çekerken bazı notları önemsemek gerekir. Vücut geliştirme hareketi olarak bilinen barfiks, bir çubuğa asılarak çeneyi çubuk hizasına getirilerek yapılan harekettir. Vücut ağırlığını taşıdığı için zor bir harekettir.

Barfiks Fıtığa İyi Gelir Mi?

Halk arasında fıtık olarak bilinen bu rahatsızlık, iç organların yerinde durması için doku ve kasların dışa kaymasıdır. Kasık ve bel fıtığı bunların başında yer alır.  Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar yâda önceden egzersiz yapmamış olanlar, bunun yanı hafif kilolu kişiler ağır kilo ile antrenmana başlamamaları gerekir. Zira bel fıtığına neden olabilir.

barfiks nasıl geliştirilir, barfiks hareketleri arttırma

Barfiks Geliştirme Teknikleri

Fazla tercih edilmeyen kaçındığımız egzersizlerin başında yer alan barfiks hareketleri, barfiks geliştirme teknikleri iyi öğrenildikten sonra yapılmalıdır. Tekrar yapmakla zorlanan, aynı tekrarda takılan barfiks egzersizi sanılan kadar zor değildir. Kolaylaştırmak için geliştirme tekniklerini bilmek faydalı olur. Barfiks çekebiliyorsanız ve sayısını arttırmak istiyorsanız barfiks çekerken ek direnç gerekli olabilir. Bunu ağırlık kemeri kullanarak yapabilirisiniz. Böylelikle barfikslerinizi üst seviyelere çıkartarak, kendinizi zorlamadan devam etmiş olursunuz. Bunun yanı sıra yüklenme ile çekme gücü ve kas gelişimi istenilen seviye gelir.

Barfiks Kol Kası Yapar Mı?

Kol kasları denen biceps brachii kasları, barfiks hareketlerinin gerçekleşmesi için yükün bindiği kaslardır. Halk arasında pazu olarak bilinen bu kaslar üst kol kemiğini ön kol kemiğine bağlar ve barfiks hareketleri ile gelişir.

Barfiks Karın Kası Yapar Mı?

Barfiks çekildiğinde kollar ile birlikte karın kasları da gelişir. Yapılan çalışmalar neticesinde en çok hareket karın kası grubunda ve yan karın kaslarında olur.

Barfiks Omuz Geliştirir Mi?

Barfiks çekerek temelde vücudun tüm kasları etkin bir şekilde kullanılmış olur. Fakat yoğunluk olarak üst beden kasları çalışır. Kol ve omuz kasları, barfiks hareketlerinde en çok gelişen bölgelerdir.

barfiks çekmenin faydaları, barfiks faydaları, barfiks zararları, barfiks faydası var mı, barfix faydaları, barfix zararları, Kolların yettiği alana kadar yerleştirilerek tüm vücuda çene hizasına kadar çekme şeklinde yapılır. Kilosu fazla olan kişiler için oldukça zor olan barfiks, düzenli uygulamalar sonucunda rahatlıkla yapılabilir. Vücudun daha zinde ve güçlü kalmasında fayda sağlayan barfiks, kas gücü ve teknik ile yapılan kasların güçlenmesinde hacim kazanmasında etkilidir. Fakat hareketleri yapmadan önce barfiks faydaları ve zararları iyice araştırılmalıdır.

Barfiks Faydaları

Her spor hareketi insan sağlığı açısından faydalı olduğu gibi barfiks faydaları da sağlık açısından faydalıdır. Başlıca barfiks faydaları şunlardır;

 • Tüm kasları çalıştırır.
 • Belden yukarı olan kasların gelişimine katkı sağlar.
 • Sırt ve kol kaslarının güçlenmesini sağlar.
 • Ergenlik ve gelişim dönemlerinde boy uzamasına katkı sağlar.
 • Şınav ile barfiks desteklendiğinde göğüs, kol ve sırt kasları gelişir.
 • Üçgen vücut için ideal spor hareketleridir.
 • Kanat kaslarının gelişiminde aktif rol oynar.
 • Barfiks çekerek kişi kendini güçlü zinde hisseder.

Barfiks çekerken vücut sağlığı açısından, kendinizi aşağı salarken mümkün olduğu kadar yavaş salmanız gerekir. Dengeli olarak barfiks çekmek her zaman vücut sağlığı için gereklidir. Ağırlık takılmak sureti ile çekilin barfiksler daha hızlı sonuçları ortaya çıkarır. Fakat bunu yapabilmek için kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak değişir.

Bebeklere Rezene Çayının Faydaları ve Zararları

Barfiks Zararları

Barfiks hareketleri insan vücudu için faydalı olurken bazen yanlış hareketler ve uygulamalar sonucu zarar verebilir. İşte bazı barfiks zararları

 • Dikkatsiz bir şekilde yapılan hareketler
 • Bilinçsiz olarak yapılan hareketler

Barfiks çekerken uzman kişilerce yapılması gereksiz sakatlıkları önler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x