Banyo Tuzu Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Kristal yapıya sahip banyo tuzu; cildi canlandırmak, stresi ve yorgunluğu almak, zinde kalmak vs. gibi sebeplerle kullanılır. Yüksek mineral içeriği sayesinde sağlığınızı olumlu yönde etkiliyor. Vücuda etkisi kullanılan çeşide bağlı olmak üzere değişmektedir. Kişisel temizliğinizin yanı sıra ruhsal olarak da rahatlayabilirsiniz. Hem ruhunuza hem de sağlığınıza iyi gelecek mucizevî banyo tuzu hakkında bir yazı derledik. O halde banyo tuzu nedir? Banyo tuzu faydaları ve zararları nelerdir?

Banyo Tuzu Nedir? İçindekiler Nelerdir?

Banyo tuzu, içerisinde çeşitli mineralleri (sodyum, potasyum, çinko, magnezyum, kalsiyum) barındıran ve pek çok açıdan faydası bulunan bir tuzdur.  Deniz tuzu ve diğer tuz çeşitlerinin karışımı ile elde edilir. Faydaları da deniz tuzuyla aynı sayılır.  Kokusuyla dahi rahatlatan banyo tuzu, küvete veya durulama suyuna eklenerek kullanılmaktadır.  Aynı zamanda banyo tuzunun farklı kokuları ve renkleri de vardır.

banyo tuzu evde nasıl yapılır, banyo tuzu evde nasıl hazırlanır, banyo tuzu hazırlanışı, banyo tuzu yapmak, banyo tuzu evde yapmak, banyo tuzu için malzemeler,, banyo tuzu faydaları, banyo tuzu zararları, banyo tuzunun faydaları, banyo tuzunun zararları, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzu alerjisi, banyo tuzu alerji belirtileri, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzunun faydaları ve zararları, banyo tuzunun faydaları nelerdir, banyo tuzunun zararları nelerdir, banyo tuzu bebeğe faydaları, banyo tuzu bebeğe zararları, banyo tuzu çocuğa faydaları, banyo tuzu çocuğa zararları, banyo tuzu vücuda faydaları, banyo tuzu cilde faydaları, banyo tuzu saça faydaları, dermokil banyo tuzu faydaları, dermokil banyo tuzu zararları,

Banyo Tuzu Nasıl Yapılır?

Evde kendi banyo tuzunuzu kendiniz kolayca hazırlayabilirsiniz. Banyo tuzu faydaları ve zararları içerisinde kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Banyo tuzu karışımı için gerekli malzemeler;

 • 1 su bardağı epsom tuzu
 • 1 su bardağı deniz tuzu (ya da himalaya tuzu)
 • İsteğe bağlı 20 ila 40 damla kadar esansiyel yağ (gül, papatya, lavanta)
 • 3 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeği

Öncelikle epsom tuzu ve deniz tuzu geniş bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra esansiyel yağ ve kurutulmuş lavanta çiçeği ilave edilerek tekrar karıştırılır. Ardından bir kavanoz içerisine alınarak ağzı sıkıca kapatılır ve dinlendirilir. Bu banyo tuzu tarifi uzun süreli kullanıma uygundur.

Banyo Tuzu Ne İşe Yarar?

Banyo tuzu uzun yıllardır faydalarıyla bilindiği gibi çokça kişi tarafından da severek kullanılır. Banyo tuzu vücudu dinlendirmeye, gevşetmeye ve rahatlatmaya yarar. Bunların yanı sıra cilt üzerinde de büyük etkisi vardır. Peeling etkisi yarattığı için cildin ölü derilerden arınmasına yardımcı olur. Banyo tuzu sayesinde, gözenekler açılır ve böylece daha yumuşak, canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Banyo tuzu tüm yetişkinler tarafından kullanılabilir. Fakat çocukların derisi çok daha nazik ve gelişmekte olduğu için kullanılması tavsiye edilmez.

banyo tuzu kullanımı, banyo tuzu kullanım şekli, banyo tuzu nasıl kullanılır, banyo yaparken tuz nasıl kullanılır, banyo tuzu kullanmak zararlı mı, banyo tuzu kullanmak faydalı mı, banyo tuzu faydaları, banyo tuzu zararları, banyo tuzunun faydaları, banyo tuzunun zararları, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzu alerjisi, banyo tuzu alerji belirtileri, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzunun faydaları ve zararları, banyo tuzunun faydaları nelerdir, banyo tuzunun zararları nelerdir, banyo tuzu bebeğe faydaları, banyo tuzu bebeğe zararları, banyo tuzu çocuğa faydaları, banyo tuzu çocuğa zararları, banyo tuzu vücuda faydaları, banyo tuzu cilde faydaları, banyo tuzu saça faydaları, dermokil banyo tuzu faydaları, dermokil banyo tuzu zararları,

Banyo Tuzu Nasıl Kullanılır?

Banyo tuzunun kullanımı oldukça basit ve kolaydır. İster hazır banyo tuzu alıp kullanın isterseniz de evde kendiniz yaparak elde edin. Hiç fark etmeksizin, duş alırken küvette ki sıcak suyun içerisine (durulama suyu da olur) yaklaşık 1 su bardağı kadar banyo tuzunu ekleyin. Çok kısa bir süre de tuzun eridiğini göreceksiniz. Daha sonra kendinizi hoş koku içinde dinlenmeye bırakın. Her duş sırasında aynı şekilde banyo tuzunu kullanabilirsiniz. Cildi yumuşatmak ve ölü derilerden kurtulmak için kullanılan bu tuz cildin kurumasını da engellemektedir. Banyo tuzu faydaları ve zararları ile etkisini sıcak suda göstermektedir. Bu sebeple ağrı için banyo tuzu kullanırken sıcak su, cilt bakımı için banyo tuzu kullanırken ise ılık su kullanabilirsiniz.

Banyo Tuzu Nerede Bulunur?

Banyo tuzu, son dönemde kendinden oldukça fazla söz ettiriyor. Banyo tuzunu bilen ve kullanan kişi sayısının artmasının sebebi, doğal olarak birçok soruna ve probleme iyi gelmesidir. Süpermarketlerin çoğalmasıyla bu ve bu gibi ürünlerin de bulunması oldukça kolaylaşmış durumda. Dolayısıyla banyo tuzunu internet üzerinde bulabileceğiniz gibi yakınınızda ki marketlerde de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Banyo Tuzu Kafa Yapar mı?

Banyolarda kullanılan ve masum gibi görülen banyo tuzlarının fazla bilinmeyen bir etkisi bulunmaktadır. Banyo tuzlarının içerisinde bulunan MDPV maddesi uyarıcı bir maddedir.  Bu madde kokain-amfetamin etkisi yarattığı için uyuşturucu olarak kullanılabiliyor. Bu sebeple banyo tuzu satın alınırken bilinmeyen ve güvenilir olmayan herhangi bir yerden alınmamaya özen gösterilmelidir. Hatta en iyisi banyo tuzunu evde yapmaktır.

Banyo Yaparken Hangi Tuz Kullanılır?

Banyo yaparken, duş alırken kullanılabilecek tuzlar;

 • Sodyum klorür: Çok iyi bir temizleyici olmasının yanı sıra cilt hastalıklarında ve akne tedavisinde kullanılır. Yeni sivilce oluşumunu engeller.
 • Himalaya tuzu: Kan dolaşımını hızlandırdığı gibi kas ağrılarına da kısa sürede etki eder. Her türlü cilt rahatsızlığına iyi gelmektedir.
 • İngiliz Tuzu: Oldukça faydalı bir tuzdur ve banyoda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Ölü deniz tuzu: Doğal kas gevşetici olmasıyla bilinir. Aynı zamanda egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Diğer tuzlara göre cildi kurutmadan temizleyerek besler.

dermokil banyo tuzu, dermokil banyo tuzu faydaları, dermokil banyo tuzu zararları, dermokil banyo tuzu cilde faydaları, dermokil banyo tuzu saça faydaları, dermokil banyo tuzu yüze faydaları, dermokil banyo tuzu yararları, dermokil banyo tuzu ne işe yarar, banyo tuzu faydaları, banyo tuzu zararları, banyo tuzunun faydaları, banyo tuzunun zararları, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzu alerjisi, banyo tuzu alerji belirtileri, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzunun faydaları ve zararları, banyo tuzunun faydaları nelerdir, banyo tuzunun zararları nelerdir, banyo tuzu bebeğe faydaları, banyo tuzu bebeğe zararları, banyo tuzu çocuğa faydaları, banyo tuzu çocuğa zararları, banyo tuzu vücuda faydaları, banyo tuzu cilde faydaları, banyo tuzu saça faydaları, dermokil banyo tuzu faydaları, dermokil banyo tuzu zararları,

Dermokil Banyo Tuzu Faydaları

 • Vücutta ki kan akışını hızlandırarak ve enerji akışını düzenleyerek dengeyi sağlar.
 • Hastalıklara karşı direnç sağlar.
 • Doğal içeriklidir.
 • Terapi etkisi yaratır. Bu sayede yorgunluğu ve stresi azaltır.
 • Enfeksiyon ve bakteri riskini azaltır.
 • Hücre yenilenmesine yardımcıdır.
 • Mantarı ve koku oluşumunu önler.
 • Ayak şişkinliğini indirir.
 • Cilt lekelerini, sivilce izlerini giderir.
 • Sert deriyi yumuşatır.
 • Peeling olarak kullanılabilir.
 • Selülit görünümünü azaltır.

banyo tuzu faydaları, banyo tuzu zararları, banyo tuzunun faydaları, banyo tuzunun zararları, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzu alerjisi, banyo tuzu alerji belirtileri, banyo tuzu yan etkileri, banyo tuzunun faydaları ve zararları, banyo tuzunun faydaları nelerdir, banyo tuzunun zararları nelerdir, banyo tuzu bebeğe faydaları, banyo tuzu bebeğe zararları, banyo tuzu çocuğa faydaları, banyo tuzu çocuğa zararları, banyo tuzu vücuda faydaları, banyo tuzu cilde faydaları, banyo tuzu saça faydaları, dermokil banyo tuzu faydaları, dermokil banyo tuzu zararları,

Banyo Tuzu Faydaları

 • Vücudun kendini onarmasını kolaylaştırır.
 • Cildin kaybetmiş olduğu nemi geri kazandırır.
 • Zihinsel yorgunluğu ve bitkinliği alır.
 • Kırışıklıkları önler.
 • Eklem, sırt, boyun ağrılarına iyi gelir.
 • Cilde botoks etkisi verir.
 • Suda çözünme özelliği bulunur.
 • Temizlik ürünü olarak da kullanılabilir.
 • Düzenli kullanımda vücutta kararan bölgelerin rengini açma da etkilidir.
 • Deri dökülmesi vb. problemlerin önüne geçmeye yardımcı olur.
 • İçerisine eklenen koku, esans ve yağlarla banyo tuzu faydaları artırılır.

Barbun Balığı Faydaları ve Zararları

Banyo Tuzu Zararları

Çeşitli uyuşturucu maddelerden sonra banyo tuzunun da böyle bir etkisi olduğu anlaşıldı. Banyo tuzu zararları bulunmayan bir ürün zannedilirken bağımlılığa neden olduğu ortaya çıkmıştır. Satışı yasal olan banyo tuzunun uyuşturucu etkisi yarattığı anlaşıldıktan sonra satışı yasaklandı. Yalnızca banyo tuzu değil içerisinde MDPV ve benzeri maddeleri barındıran tüm ürünler yasaklanmış bulunmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x