Baldıran Otu Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Baldıran otu faydaları ve zararları, baldıran otu nedir? Gibi birçok kişi tarafından araştırılan konu başlıklarını bu yazımızda anlatacağız. Baldıran otu faydaları ile bilinse de ayrıca zehirli bir bitki olduğu da bilinmektedir. Baldıran otu yanlış kullanımlarda zehirli bir etki gösterebildiği için kullanırken nasıl kullanıldığını bilmek ve dikkat olmak gerekir. Baldıran otu göğüs ve akciğerde ki galizayı çıkarır, idrar sökücüdür, sarılığa ve solgunluğa karşı olumlu etkileri vardır ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Faydaları saymakla bitmeyen baldıran otu maydanozgiller familyasındandır. Aynı zamanda baldıran otu zehirli bitki ve bitki zehrinin genel adıdır.

Baldıran Otu Nedir? Nerelerde Yetişir?

Baldıran çiçekleri, baldıran otu filizlendikten sonra işe yaramaz hale gelirler. Bu nedenle bitkilerin büyümeye başladığı sonbahar veya ilkbaharın başlarında toplanmaya hazır hale gelirler. Baldıran otu zehirli bit bitki olduğu için toplama zamanı yüz maskesi, eldiven gibi koruyucu giysilerin giyilmesi önemlidir. Baldıran otunun ünlü olma sebeplerinden biride Sokrates’tir. Ünlü filozoflardan biri olan Sokrates devlet kurallarını ve geleneklerini çiğnediği ve karşı geldiği için idam cezasına çarptırıldı. Ve bilindiği üzere dostlarının onu idam cezasından kaçırmasına karcı çıkarak baldıran zehrini içerek intihar etmiştir.

Baldıran otu bilim insanların tarafından araştırılarak en zehirli ilk 10 bitki arasında 6’ıncı sırada yer alıyor. Baldıran çiçeği bir ot türü ve maydanozgiller familyasından olduğu için Ülkemizin ve birçok ülkenin hemen hemen her bölgesinde bulunur. Yol ve tarla kenarlarında sıkça görülmektedir. Baldıran otu zehirli olduğu için herhangi bir tedbir almadan ellemek bile zehirlenmeye yol açabiliyor.

baldıran otu ne işe yarar, baldıran otu ne için kullanılır, baldıran otu nerelerde kullanılır, baldıran otu faydaları, baldıran otu zararları, baldıran otu faydaları ve zararları, baldıran otu ne işe yarar, baldıran otu özellikleri, baldıran otu alerjisi, baldıran otu, baldıran otu saça faydaları, baldıran otu zehirli mi, baldıran otu cilde faydaları

Baldıran Otu Ne İşe Yarar?

Baldıran otu faydaları ve zararları nelerdir? Gibi baldıran otu ne işe yarar konu başlığı da birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Baldıran otu hem faydaları hem de zararları ile bilinmektedir. Doğru kullanımda birçok faydası olurken yanlış kullanımda çok zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Diğer adı yılanotu veya ağuotu olarak bilinir. Bilimsel adı ise “Conium Maculatum” olarak isimlendirilmiştir. Özellikle nemli bölgelerde ortaya çıkan baldıran otunun tohumları eczacılık sektöründe sıkça kullanılır.

Baldıran Otu Özellikleri

Baldıran otu kaynatılarak zehrinin akıtılması sağlanabilir. Ancak sadece kaynatarak baldıran otunun zehri akıtılamaz. Bunun için uzmanlardan mutlaka yardım alınması gerekir. Ayrıca baldıran otunun en zehirli bölgesi kökü olduğu için nasıl toplanıldığı iyi bilmek ve gerekirse yardım alarak toplanması gerekir. Baldıran otu özellikleri şu şekildedir;

 • Kaynatılan baldıran otunu lapa haline getirerek şişlik bölgelerin üzerine koyabilir ve rahatsızlığın tedavisine fayda sağlayabilir.
 • Baldıran otu eski tarihlerde özellikle yaralı askerlerin yaralarını kapatmak ve tedavi etme için kullanılırdı. Ayrıca baldıran otu çay şeklinde kaynatılarak boğaz rahatsızlıklarına karşı tedavi edici etkisinden yararlanabilirsiniz.

baldıran otu faydaları, baldıran otu zararları, baldıran otu faydaları ve zararları, baldıran otu ne işe yarar, baldıran otu özellikleri, baldıran otu alerjisi, baldıran otu ,

Baldıran Otu Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

 • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi solunuma bağlı rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.
 • Kuru öksürük ve grip hastalıklarının tedavilerinde kullanılır.
 • İdrar sökücü olarak bilinir.
 • Ağrı kesici olarak kullanılır.
 • Spazm giderici olarak bilinir.
 • Atardamar kireçlenmesine olumlu etkileri vardır.
 • Baldıran otu ayrıca, kum ve kum taşı dökmekte, böbrek rahatsızlıklarında, karaciğer büyümesi, siroz başlangıcında ve kanserli hastalarda olumlu etkileri vardır.

Baldıran Otu Zehirli Mi?

Baldıran otunun haziran ayında çiçekleri açılır. Çiçekleri ve özellikle kökü zehirli bir etkiye sahiptir. Baldıran otu kötü kokusu ve zehirli olması ile bilinir. Sağlığa birçok faydası olsa da baldıran otunun zehrini akıtmadan kullanılması durumunda ölüme kadar ilerleyen kötü sonuçları ortaya çıkarabilir. Baldıran otu küçük baldıran ve büyük baldıran olarak ikiye ayrılır. Ayrıca tıpta ve ecza sektörüne sıkça kullanılır. Baldıran otu faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından araştırılmaktadır.

Baldıran Otu Öldürür Mü?

Tıbbi adı Conium Macalatum olan Baldıran otu oldukça zehirli bir bitkidir. Zehrinin alınmaması durumunda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hatta bu sağlık sorunları ölüme kadar neden olabilir. Günümüzde birçok kişi baldıran otu gibi zehirli bitkilerden dolayı zehirlenmeler yaşayabiliyorlar ve ölümle sonuçlanan durumlarda olabiliyor.

Baldıran Otu Yenir Mi?

Baldıran otu birçok sağlık problemine ve insan vücuduna karşı oldukça olumlu etkilere sahiptir. Ancak baldıran otunun zehirli olduğu da unutulmaması gerekir. Zehirli olduğu için doğru kullanımını bilmeli ve zehrini akıttıktan sonra tüketilmesi gerekir.

baldıran otu zehirli mi, baldıran otu baldıran otu zehirler mi, baldıran otu baldıran otu zehiri, baldıran otu, baldıran otu faydaları, baldıran otu zararları, baldıran otu faydaları ve zararları, baldıran otu ne işe yarar, baldıran otu özellikleri, baldıran otu alerjisi, baldıran otu, baldıran otu saça faydaları, baldıran otu zehirli mi, baldıran otu cilde faydaları

Baldıran Otu Zehirlenmesi Belirtileri

 • Baldıran otu yiyenlerde en sık görülen belirti mide bulanışı ve solunum sıkıntısıdır.
 • Şiddetli baş ağrısı ve karın ağrısı,
 • Ani titreme ve vücudun ağırlaşması,
 • Hareket etmede güçlük yaşama,
 • Vücutta döküntü ve aşırı kaşıntı olması gibi belirtiler baldıran otunun zehirlendiğine yöneliktir. Bu belirtileri yaşamanız durumunda mutlaka en yakın hastaneye gitmeniz gerekir.

Baldıran Otu Saça Faydaları

Baldıran otu faydaları ve zararları, baldıran otunun saça faydaları nelerdir? Konu başlıkları internet üzerinden birçok kişinin araştırdığı konulardır. Baldıran otu daha çok yaralar ve şişlik gibi rahatsızlıklar için kullanılır. Ayrıca birçok rahatsızlığa iyi gelir. Baldıran otunun külleri saçları kuvvetlendirir ve saç dökülmesine karşı olumlu etki gösterir.

baldıran otu faydaları, baldıran otu zararları, baldıran otu faydaları ve zararları, baldıran otu ne işe yarar, baldıran otu özellikleri, baldıran otu alerjisi, baldıran otu, baldıran otu saça faydaları, baldıran otu zehirli mi, baldıran otu cilde faydaları

Baldıran Otu Faydaları

Baldıran otu faydaları şu şekildedir;

 • Baldıran otu mesanedeki taşları eritme özelliğine sahiptir.
 • İdrar sökücü olarak bilinmektedir.
 • Akciğeri ve karaciğeri temizler.
 • Vücuttaki şişliklerin üzerine konularak tedavi edilmesini sağlar.
 • Baldıran otunun külleri yaraların üzerine sürülerek yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Baldıran otu ezilerek macun haline getirilir. Macun haline gelen baldıran otunu baş ağrısını gidermesi için başa yapıştırılır.
 • Öksürük ve nefes darlığı tedavisi için kullanılır.

Ayrık Otu Faydaları Ve Zararları

Baldıran Otu Zararları

Baldıran otunun zehri akıtıldığı sürece herhangi bir zararı yoktur. Ancak zehri akıtılmayan baldıran otu zararları şunlardır;

 • Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilir,
 • Ani titremeler,
 • Halsizlik ve karın ağrısı,
 • Şiddetli baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x