Ayak Paça Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Ayak paça halk arasında çokça sevilen ve bir o kadarda faydalı bir çorbadır. Ayak paça faydaları ve zararları ile bilinen ve daha çok kış mevsiminde tüketilen şifalı bir çorbadır. Yapımı her ne kadar zahmetli olsa da besin değeri açısından çok değerlidir. Ayak paça çorbasını tüketiyorsanız mutlaka bu faydalarını da öğrenmelisiniz.

Ayak Paça Nedir? Ne İşe Yarar?

Ayak paça hayvanın ayaklarından yapılan bir çorba çeşididir. Düzenli olarak tüketildiği zaman vücuda çeşitli yararlar sağlar. Örneğin; hasta olduğunuzda antibiyotik kullanmak yerine, paça çorbası içtiğinizde hem hastalığınıza şifa olacak hem de vücudunuza uzun vadeli fayda sağlayacak. Ayak paça çorbası çocuklar tarafından çok fazla tüketilmek istenmese de limon ve sirke ilavesiyle lezzetlendirilerek küçük yaştan itibaren sevdirilebilir.

Ayak Paça Hayvanın Neresi

Adından da anlaşıldığı üzere ayak paça hayvanın (kuzu, koyun, dana ) ayaklarından yapılır. Ayak paça çorbası Türk mutfağına özgü bir sakatat yemeğidir. İçerisinde bulundurduğu kolajen sayesinde kemiklerin güçlenmesine ve kırıkların tedavisine yardımcı olur. Doktorlar tarafından haftada en az 2 defa tüketilmesi tavsiye edilir.

Ayak Paça Besin Değeri

Bir porsiyon ayak paça çorbasının besin değeri; 1,87 karbonhidrat, 41,37 protein ve 9,45 yağ (g) içerir.  Ayak paça çorbası sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve A vitamini açısından da zengin sahiptir. Ayrıca bir kase ayak paça çorbası 260 kaloridir.

Ayak Paça Çorbası Nerelerden Alınır?

Ayak paça çorbasının besin değerlerini kaybetmemesi ve gerçekten lezzetli olması için ortalama 8 saat kadar kaynaması gerekir. Uzun yolculuklarda yol kenarlarında ayak paça çorbası içebileceğiniz pek çok yer mevcuttur. Dilerseniz evinizde hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

ayak paça çorbası yapılışı, ayak paça çorbası hazırlanışı, ayak paça çorbası faydası,

Ayak Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Ayak paça çorbası için gerekli malzemeler;

 • 2-3 adet kuzu (koyun, dana) ayak paça
 • 4 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağı sirke
 • Bir limon suyu
 • 1 çay bardağı su
 • 1 yumurta sarısı

Terbiyesi için;

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz

Ayak paçalar suda yumuşayana kadar, en az 3-4 saat, pişirilir. Ardından suyu süzülerek ayak paçalar başka bir tencereye alınır ve etler ayıklanır. Ayak paça faydaları ve zararları suyun içerisinde birleşir. Terbiyesi için tüm malzemeler karıştırılır. Daha sonra çorbanın içerisine sürekli karıştırarak ilave edilir. Bol limon, sirke, sarımsak ile servis edilir.

Ayak Paça Çorbası Ne Kadar Sürede Pişer?

Ayak paça çorbasının normal pişme süresi en az 7-8 saat kadardır. Ancak ayak paça çorbası evde yapıldığı takdirde, bu süre etler yumuşayana kadar yani 2-3 saate kadar düşürülebilir. Ayak paça suyun içerisinde ne kadar çok pişirilirse faydası da o kadar çok suya geçer.

dana ayak paça faydaları, dana ayak paça suyunun faydaları, dana ayak paça yararları, dana ayak paça nasıl yapılır, dana ayak paça zararları, dana ayak paça faydaları ve zararları, Ayak paça çorbası faydaları, ayak paça çorbası zararları, ayak paça çorbasının faydaları, ayak paça çorbasının zararları, Ayak paça ve kelle paça arasındaki farklar, Ayak paça suyunun faydaları, kuzu ayak paça faydaları, dana ayak paça faydaları, ayak paça çorbası nasıl yapılır, ayak paça çorbası hazırlanışı,

Dana Ayak Paça Faydaları

Dana ayak paça çorbasının faydaları;

 • Özellikle kış aylarında düzenli olarak tüketildiğinde üst solunum yolu hastalıkları için birebirdir,
 • Kolajen içeriği ile cildin daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar,
 • Ciltteki var olan kırışıklıkların azalmasını sağlar ve yeni kırışık oluşumunu engeller,
 • Yorgunluğu ve halsizliği giderir,
 • Kilo alamayanlar için kilo almaya yardımcı olur,
 • Kanser hastalığının ilerlemesini yavaşlatarak şifa olur

Kuzu Ayak Paça Faydaları

Kuzu ayak paça çorbasının yapımında en çok kullanılanlardan biridir. Kuzu ayak paça çorbası faydaları;

 • Gelişim çağındaki çocuklarda kas yoğunluğunu artırır ve kas ağrılarını azaltır,
 • Enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik niyetine tüketilir,
 • Düşük kan değerlerini normal seviyede tutmaya yardımcı olur,
 • Anemi rahatsızlığı olanlara iyi gelir.

ayak paça suyu faydaları, ayak paça suyu zararları, ayak paça suyu alerjisi, ayak paça suyu faydaları ve zararları, ayak paça suyunun faydaları, ayak paça suyunun zararları, ayak paça suyu neye iyi gelir, Ayak paça çorbası faydaları, ayak paça çorbası zararları, ayak paça çorbasının faydaları, ayak paça çorbasının zararları, Ayak paça ve kelle paça arasındaki farklar, Ayak paça suyunun faydaları, kuzu ayak paça faydaları, dana ayak paça faydaları, ayak paça çorbası nasıl yapılır, ayak paça çorbası hazırlanışı

Ayak Paça Suyunun Faydaları

Ayak paça suyunda yer alan kolajen kemik gelişimi ve kıkırdak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dışarıdan takviye almak yerine haftada iki kez ayak paça çorbası tüketebilirsiniz.  Bunun dışında ayak paça suyunun faydaları;

 • Grip ve diğer soğuk algınlıklarına karşı koruma sağlar,
 • Kemik erimesinin önüne geçer,
 • Bağışıklık sistemini geliştirir,
 • Yaşlanmayı geciktirir,
 • Selülitlerin görünümünde azalma sağlar,
 • Omega-3 açısından oldukça zengindir.

Ayak Paça ve Kelle Paça Farkı

Kelle paça ve ayak paça çorbasında bulunan paçalar aynı mı? Yoksa sadece isim farkı mı var? Ayak paça faydaları ve zararları herkes için geçerli mi? gibi sorular akla gelebiliyor. Ayak paça ve kelle paça arasında sağlık ve fayda açısından pek fark olmasa da ayak paça hayvanın ayaklarından kelle paça da hayvanın kellesinden yapılır. Her ikisi de dana, koyun, kuzudan yapılsa da ayak paça daha çok kuzudan kelle paça ise genelde danadan yapılır. Tüketirken her ikisinden de tüketmeniz sağlık açısından daha faydalıdır. Çünkü kolajen bakımından zengin oldukları için hem vücuda hem de cilde sağladıkları yarar saymakla bitmez.

ayak paça çorbası faydaları, ayak paça çorbası zararları, ayak paça çorbası faydaları nelerdir, ayak paça çorbası zararları nelerdir, Kelle paça ve ayak paça çorbasında bulunan paçalar aynı mı? Yoksa sadece isim farkı mı var? Ayak paça faydaları ve zararları herkes için geçerli mi? gibi sorular akla gelebiliyor. Ayak paça ve kelle paça arasında sağlık ve fayda açısından pek fark olmasa da ayak paça hayvanın ayaklarından kelle paça da hayvanın kellesinden yapılır. Her ikisi de dana, koyun, kuzudan yapılsa da ayak paça daha çok kuzudan kelle paça ise genelde danadan yapılır. Tüketirken her ikisinden de tüketmeniz sağlık açısından daha faydalıdır. Çünkü kolajen bakımından zengin oldukları için hem vücuda hem de cilde sağladıkları yarar saymakla bitmez.

Ayak Paça Çorbası Faydaları

Ayak paça çorbası faydaları şunlardır;

 • Antibiyotik yerine geçer,
 • Vücuda bolca enerji verir,
 • Ciltteki hücreleri yenileyerek aydınlık bir görünüm sağlar,
 • Sağlıklı ve güçlü bir zeka için beyin gelişimine yardımcı olur,
 • Antioksidan özelliği ile vücuttaki enfeksiyonu temizler.

Ayak paça çorbasının sayılabilecek daha birçok faydası vardır. Limon, sarımsak ve sirke ilavesiyle şifasına şifa katabilirsiniz.

Balın Faydaları ve Zararları

Ayak Paça Çorbası Zararları

Ayak paça çorbasının faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Fakat bu zararlar herkes için geçerli değildir. Kilo problemi olanların bir doktora danışarak ayak paça çorbasını tüketmesi tavsiye edilir. Çünkü ayak paça çorbasının içerisinde bulunan kolesterol ve yağ fazla tüketildiği takdirde kalpte damar tıkanıklığına yol açıyor. Hızlı bir şekilde kilo aldırmak da ayak paça çorbası zararları arasındadır. Bu nedenle kilo problemi ve kronik rahatsızlığı olanların ayak paça çorbasını aşırı tüketimden kaçınması gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x