Astaksantin Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Son zamanların popüler antioksidanlarından biri astaksantindir. Astaksantin için mucizevi demek doğru olacaktır. Astaksantin, aklınıza gelebilecek pembe ile kırmızı bir renge sahip tüm hayvanlarda bulunan pigmentlerden biridir. Çoğunlukla deniz hayvanlarında yer almaktadır. Karides, somon balığı,  yengeç, ıstakoz gibi  birçok deniz canlısında doğal olarak bulunmaktadır. Bunlara ek olarak da flamingo denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri astaksantindir. Astaksantin faydaları ve zararları astaksantin doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biridir. Yıllarca birçok bilimsel araştırmaya konu olan astaksantin günümüzde en çok kullanılan takviyelerden biri haline gelmiştir.

Astaksantin Nedir? Ne Zaman Alınmalı?

Astaksantin bazı gıdaların içerisinde bulunan kırmızı pembe renkli doğal bir pigment olan karotenoid  çeşididir. Bu pigment rengini genellikle deniz canlılarına verir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre astaksantin Öyle güçlü bir antioksidandır ki pek çok vitamin ile kıyaslandığında alınan sonuçlar doğrultusunda astaksantin tıp camiasında karotenlerin kralı olarak isimlendirilmiştir. Astaksantinin C vitamininden tam 6000 kat, E vitamininden 550 kat, koenzim Q10 ile kıyaslandığında ise tam 800 kat ve  karotenden ise 10 kat daha güçlü olduğu yapılan bilimsel çalışmalar sonucu belirlenmiştir. Günümüzde bağışıklık destekleyici özelliğinin yanı sıra  pek çok hastalığın tedavisinde de alternatif olarak kullanılabilmektedir. Astaksantin faydaları ve zararları için dikkatli olmak gerekebilir.

astaksantin ne için kullanılır, astaksantin kimler kullanır,

 Astaksantin Ne İşe Yarar?

 • Astaksantin mucizevi nitelikleri ile pek çok alanda karşımıza çıkabilen bir maddedir. Astaksantin tüketiminin kırışıklık görünümü karşıtı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Çünkü astaksantin, ciltteki çizgilerin oluşmasına sebep olan zararlı serbest radikallere karşı üstün bir koruma sağlayarak cildinizi daha genç tutabilmenize destek olur.
 • Güneşe karşı bir güneş koruyucu görevi üstlenir. Astaksantinin bilinen en önemli özelliklerinden biri de cildi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu özellik göstermesidir. Ultraviyole ışınları deriye nüfuz ettiğinde, ciltte erken yaşlanma gibi problemlerin yanı sıra ultraviyole ışınlarına maruz kalan kişide, nefes darlığı ve oksidatif stres gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.  Astaksantin kullanıldığında ise, astaksantin cildin bütün katmanlarına geçebildiğinden, hem erken yaşlanma belirtilerinden hem de nefes darlığı ya da oksidatif stres gibi istenmeyen durumlardan sizi koruyarak bir güneş kremini etkisi yaratacaktır.
 • Sağlıklı yaşam şeklini benimsemiş olan herkes astaksantini düzenli olarak kullanmaktadır. Özellikle spor esnasında gerçekleştirdiğiniz ağır egzersizler serbest radikallerin oluşumunu artırabildiğinden, astaksantin kaslarınızda iyileşme sağlayarak dayanıklılığınızı artıracak ve serbest radikallere karşı koruyucu kalkan görevi üstlenecektir. Astaksantin ile kendinizi her zaman daha güçlü hissedeceksiniz. Astaksantin faydaları ve zararları dışında  hamilelikte kullanılabilir mi? araştırması da bir çok kişi tarafından yapılmıştır.

Astaksantin Nerelerde Bulunur?

Astaksantin kırmızımsı renge sahip pek çok canlıda yer alabilmektedir. Yengeç, kerevit, somon gibi bazı deniz canlılarının yanı sıra flamingo gibi bazı canlıların tüylerinde de  bulunabilen bir pigmenttir. Günümüzde  astaksantini kapsül formunda gıda takviyesi olarak tüketebilmeniz mümkündür. Astaksantin faydaları ve zararları bilinerek kullanılması daha doğru bir adım olacaktır.

Astaksantin İçeren Besinler 

Astaksantin içeren ve günlük hayatta besin olarak alınması mümkün olan en iyi kaynaklardan biri somon balığı ve alabalıktır.

Astaksantin Göze İyi Gelir Mi?

Astaksantinin hem gözleri hem de retina hücrelerini ultraviyole ışınlarından koruduğu bilinmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu edinilen bilgilere göre astaksantin, göze olan kan akışını hızlandırmaktadır ve yorgun gözler içinde faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.

Astaksantin Bileşenleri Nelerdir?

Astaksantin, yeryüzündeki gelmiş geçmiş en güçlü karotenoiddir ve aynı zamanda en güçlü antioksidanlardan biridir.

Astaksantin Nasıl Kullanılır?

Yemeklerle birlikte ya da tok karna alınmsı gereken bir takviyedir. alınan astaksantinin dozuna göre günlük alım sıklığı belirlenebilir.

Astaksantin Yan Etkileri 

Kırmızı renkli dışkı ve mide problemleri karşılaşılabilecek astaksantin yan etkileri arasında yer almaktadır. Buna ek olarak bağırsak hareketlerinde gerçekleşen hızlanmalarda astaksantin yan etkileri arasında yer alabilmektedir.

Astaksantin Aç Mı Tok Mu Kullanılır?

Astaksantinin aç karnına kullanılması önerilmemektedir. Tok karnına ya da yemeklerle beraber tüketilmesi uygun olacaktır.

Astaksantin Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabileceğine dair yeterli bir araştırma yapılmadığından kullanılmaması daha sağlıklı olacaktır.

astaksantin faydaları, astaksantin zararları, astaksantin faydaları ve zararlar, Son zamanların popüler antioksidanlarından biri astaksantindir. Astaksantin için mucizevi demek doğru olacaktır. Astaksantin, aklınıza gelebilecek pembe ile kırmızı bir renge sahip tüm hayvanlarda bulunan pigmentlerden biridir. Çoğunlukla deniz hayvanlarında yer almaktadır. Karides, somon balığı, yengeç, ıstakoz gibi birçok deniz canlısında doğal olarak bulunmaktadır. Bunlara ek olarak da flamingo denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri astaksantindir. Astaksantin faydaları ve zararları astaksantin doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biridir. Yıllarca birçok bilimsel araştırmaya konu olan astaksantin günümüzde en çok kullanılan takviyelerden biri haline gelmiştir.

Astaksantinin Faydaları

 • Astaksantinin en önemli özelliklerinden biri, bağışıklığı güçlendirici etkisinin olmasıdır.  Bağışıklığınızı güçlendirirken kan akışını hızlandırarak kalbinizi koruyacaktır.
 • Astaksantin, spor yapan kişilerin de kullanmayı tercih ettiği ürünlerden biridir. Spor sonrası kaslarda iyileşme sağlaması, dayanıklılığı artırması ve zindelik vermesi de sporcular tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerindendir.
 •  Vücuttaki enfeksiyonların azalmasına katkı sağlar. Kan basıncını düşürdüğü ve inme riskini minimuma indirdiği de astaksantin ile ilgili bilinen önemli faydalardandır
 •  Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar göstermektedir ki astaksantin, diyabet gelişiminde de yavaşlamaya neden olabilmektedir. Daha sakin sessiz ve huzurlu olmanızı sağlayacak olan astaksantinin faydaları aynı zamanda sinir sisteminiz içinde koruyucu niteliği olan bileşenler içermektedir
 • Astaksantinin göz sağlığı üzerindeki olumlu etkileri de astaksantine olan talebi her geçen gün artırmaktadır. Astaksantin retinada yer alan hücreleri, güneşin zararlı etkilerinden ve iltihaplanmalardan koruyucu özelliği ile öne çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda edinilmiş bilgilere göre, gözlere ve retinaya olan kan akışında olumlu yönde gelişmeler izlendiği bildirilmektedir
 • Erkeklerdeki kısırlık problemi için de önerilen astaksantinin sperm kalitesini artırdığı bilinmektedir
 • Romatoid artrit, karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklarda iyileştirici etkisi olduğu öne sürülmektedir
 • Karaciğer yağlanmalarını engellemesi ile de öne çıkan astaksantin, antikanserojen özelliği ile de son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir.
 • Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak adeta bir güneş koruyucu görevi üstlenmektedir.

Ay Çekirdeği Faydaları Ve Zararları

Astaksantinin Zararları

 • Astaksantin yüksek dozda alındığı takdirde midede ağrı oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Astaksantin zararları bağırsak hareketlerinde artış meydana gelebilir
 • Dışkı renginde değişiklikler meydana gelebilir
 • Astaksantin faydaları ve zararlarıdeğerlendirildiğinde faydalarının zararlarından çok daha fazla olduğu gözlemlenmektedir.
 • Her şeyde olduğu gibi astaksantin tüketiminde de aşırı doz zararlı etkiler ortaya çıkarabileceğinden doktor kontrolünde kullanılması faydalı olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x