Aspirin Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Dünyanın en yaygın ve en popüler ilaçlarından biri de aspirindir. Hafif ve orta şiddetli ağrıları tedavi etmek amacıyla kullanılır. Kan sulandırıcı ve aynı zamanda ateş düşürücü olan aspirin, anti-enflamatuar özelliğe sahiptir. Bu sebeple eklem iltihaplarının tedavisinde de en çok kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra aspirinin saçta olmak üzere pek çok şeye faydası vardır. Bu yazımızda aspirin faydaları ve zararları  konularında sizleri bilgilendireceğiz.

Aspirin Nedir? Neyden Yapılır?

Aspirin, steroid olmayan ağrı kesiciler grubuna girer. Aspirinin ateş düşürücü ve kan sulandırıcı etkisinin dışında kanın pıhtılaşmasının engelleyici özelliği vardır. Dolayısıyla felç veya kalp krizi tekrarını da önler. Asetilsalisilik asit etkin maddesini içerisinde barındırır. Aspirin ham maddesi olan bu madde ve türevleri bazı bitkilerin (söğüt) yapraklarında bulunur. Bir kaç formda aspirin vardır. Bunlar;

✓ Tablet

✓ Saşe

✓ Tablet enterik kaplı tablet

✓ Kapsül

Bu formlar kendi içerisinde farklı dozaj şekillerine göre ayrılır. Hastalığa ve hastalığın durumuna göre en doğru form ve dozaj doktor tarafından belirlenir.

Aspirin Ne İşe Yarar?

Aspirin sık rastlanılan pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Örneğin; diş ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı, ateş vs. genel ağrı tedavilerinde kullanılmaktadır. Aspirin faydaları ve zararları yalnızca bunlar değildir. Cilt ve saç üzerinde de büyük etkisi vardır. Aspirinin kan sulandırıcı özelliği olduğundan dolayı damarlarla ilgili olan operasyon sonralarında kullanılması faydalıdır. Ancak aspirin kullanımına engel bir durumu olmayan hastalar için bu geçerlidir.

Aspirin Ateş Düşürür mü?

Ateş yükselmesine sebep olan durumlar; virüsler, güneş çarpması, ilaç yan etkisi, gıda zehirlenmesi vb. olarak sıralanabilir. Aspirinin ateş düşürücü özelliği vardır. Eğer aspirine alerjiniz yoksa ve hastalığınız ileri derecede değilde basit bir virüsten ibaretse aspirini ateş düşürücü olarak kullanabilirsiniz.

Aspirin Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Aspirinin diş ağrısına iyi geldiğini ve çokça insan tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. Ancak yeni yapılan araştırmalara göre diş üzerine konulan ilaçlar diş etinde tahrişe sebep oluyor. Her ne kadar ağrıyı geçirmiş gibi gelse de kısa sürede ikinci bir ağrı meydana geliyor.

Aspirin Alerji Yapar mı?

Aspirinin içerisinde asetilsalisilik adında bir madde vardır. Bu madde bazı insanlarda alerjiye ve hatta ölüme sebebiyet vermektedir. Ancak yalnızca aspirin alerji yapmaz. İçeriğinde asetilsalisilik asitin barındıran ilaçların neredeyse tümü alerji yapar. Alerji kendini; yüzde-gözde-dudaklarda şişme, deride kaşıntı ve kırmızı noktaların oluşması olarak gösterir. Aspirin alerjisi olanların kullanmaması gereken ilaçlar arasında antibiyotiklerde sayılabilir.  Anaflaksi anında acilen  hastaların acil polikliniklerine gitmeleri gerekebilir

aspirin saça faydaları, aspirin saça zararları, aspirin saça faydaları nelerdir, aspirin saça faydası var mı

Aspirin Saça Faydaları ve Zararları

Aspirin saç bakımında da sıklıkla kullanılır. Aspirin faydaları ve zararları yine sıkça araştırılan konulardan biridir. Aspirin saça düzenli olarak maske halinde uygulandığında; saç daha gür, parlak ve canlı hâle gelir. Saç maskesi için yapmanız gereken; aspirini ezip kullandığınız şampuanla karıştırmaktır. Bu karışımı duşta uygulayarak 5 dakika bekletin ve ardından durulayın. Düzenli kullanımda gözle görülür bir fark ortaya çıkacaktır. Aspirin faydaları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Aspirin C Plus Nedir? Ne İşe Yarar?

Aspirin c plus kısaca vitaminle birleştirilmiş daha etkili ve faydalı bir ilaçtır. Ambalajında 10 tablet bulunur. Her tablet asetilsalisilik asit ve c vitamini içerir. Ağrı ve ateş rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Doktor reçetesiyle verilen bu ilaç oldukça etkili olmasıyla birlikte rahatsızlığı en aza indirger. Aspirin ile c vitamini olan askorbik asidi L-izomeri birleştiğinde ortaya çıkan ilaç türüdür. Aspirin C Plus kullanılan hastalıklar;

✓ Hafif ve orta şiddetli ağrılar

✓ Soğuk algınlığı, grip

✓ Baş ağrısı

✓ Migren

✓ Regl sancısı

✓ Romatizmal ağrılar

Bu ağrıların ve hastalıkların pek çoğunda kısa sürede iyileştirme sağlar.

Aspirin C Plus Faydaları Ve Zararları

Aspirin c plus hekim tarafından verilen reçeteyle birlikte, hekim kontrolünde kullanılır. Aspirin C Plus faydaları; iltihap azaltıcı, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğe sahip olması. Aynı zamanda kalp krizi, inmeyi (felç) önlemesi. Aspirinin bu ve benzeri rahatsızlıklara faydası vardır. Ancak uzun süreli kullanımda veya yanlış doz alımında vücuda ciddi zararları vardır. Aspirin yanlış kullanıldığı takdir de kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, mide ülseri, astım, diyabet gibi rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Diğer ağrı kesicilerin ve klasik aspirinin yanı sıra c vitamini de içerir. Dolayısıyla yan etkileri de oldukça azdır. Ancak bu alerjisi olmayanlar için geçerli bir durum. Aspirine alerjisi olanların kesinlikle (asetilsalisilik asit) kullanmaması gerekir. Aksi hâlde geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

aspirin cilde faydaları, aspirin cilde zararları, aspirin yüze faydaları ve zararları

Aspirin Cilde Faydaları ve Zararları

Aspirin saç için kullanıldığı gibi cilt üzerinde de maske olarak kullanılmaktadır. Aspirinin cilde faydaları ve zararları  pek çok etkene göre değişir. Cilt tipi ve maskenin doğru kullanımı burada çok önemlidir. Aspirin ile haftada bir veya ayda iki kez yapılan maske, sivilce ve siyah noktaların ciltten arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda gözeneklerin küçülmesini sağlar. Peki aspirin maskesinin malzemeleri nelerdir? Nasıl yapılır?

✓ 4 adet aspirin

✓ 1 yemek kaşığı su

✓ 1 çay kaşığı bal

Öncelikle aspirinleri suda çözdürün ve içerisinde diğer malzemeleri ekleyip karıştırın. Ardından cildinize uygulayıp 10-15 dakika kadar bekletin ve yıkayın.

aspirin faydaları, aspirin zararları, aspirin faydaları nelerdir

Aspirin Faydaları

Aspirinin faydalarını şu maddeler ile sıralayabiliriz;

✓ Kan sulandırıcı özelliğiyle kan dolaşımını hızlandırır.

✓ Soğuk algınlığı (grip, nezle) rahatsızlıklarına iyi gelir.

✓ Yüksek ateşin düşürülmesini sağlar.

✓ Romatizmal ve diğer ağrıların tedavisinde önemli rol oynar.

Amber Çiçeği Faydaları ve Zararları

Aspirin Zararları

Aspirin kullanımında;

✓ Tabletler ezilmemeli ve kırılmamalıdır.

✓ Reçeteden daha az veya daha fazla doz alınmamalıdır.

✓ Nemden uzak ve oda sıcaklığında saklanmasına dikkat edilmelidir.

Aspirin zararları yukarıda belirtildiği gibi yanlış kullanımlarda ortaya çıkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra aspirin kullanımında alerjik reaksiyonla (ciltte kızarıklık, şişkinlik) karşılaşmanız durumunda ertelemeden mutlaka hemen doktorunuza başvurun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x