Aşk Merdiveni Çiçeği Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Aşk merdiveni çiçeği  diğer ismi olan eğrelti otu ismiyle daha çok tanınmaktadır. Aşk merdiveni çiçeği faydaları ve zararları kişiden kişiye değişkenlik gösterse de günümüzde üretimi ve kullanımı yapılmaktadır. Birçok dil de farklı isimleri vardır. Çeşitlilik bakımından bu çiçek bir yelpazeye benzer. Pek çok türü vardır. Yayılımı hızlıdır. 2 metre kadar uzayabilir. Senenin her mevsiminde yeşil olarak kalır. Toprak türü olarak asitli toprakları daha çok sever. Yazları suya çok ihtiyaç duyar. Sık sık sulamak gerekir. Ayrıca yaprakları da bakım ister. Yapraklara su püskürtmek daha canlı kalmasını sağlar. Aşk merdiveni çiçeği pek çok kişi tarafından merak edilir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Anlamı

Aşk merdiveni çiçeği faydaları ve zararları özelinde evde yetiştirmek için uygun bir çiçek değildir. Eve koyulduğu zaman, yaprakları çabuk solar ve gelişimi de kesinlikle olmaz. Eğer aşk merdiveni çiçeği solarsa nasıl bir bakım yapılırsa yapılsın, kesinlikle tekrar canlanmaz. Eğer canlı bir aşk merdiveni çiçeği solan bir aşk merdiveni çiçeği yanına koyulursa, o da solar. Bu pek çok kez denenmiş bir durumdur. Aşk merdiveni çiçeği büyüdükçe daha güzel bir hâle gelir. Açıldıkça bir merdiven gibi kat kat görünür. Canlı olur. Bu durumu halk arasında aşka gelmek olarak yorumladıkları için, aşk merdiveni çiçeği anlamına sahiptir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Nerelerde Yetişir?

Aşk merdiveni çiçeği faydaları ve zararları ile birlikte tropikal bölgelerde yetişir. Ayrıca astropikal iklim bölgeleri de bu bitkinin anavatanı olarak kabul edilir. Genel olarak ormanlarda daha sık rastlanan bir çiçektir. Nemli yerler ve bataklık yerlerde de sıklıkla rastlanır. Susuzluğa karşı dirençli olan bir çiçektir ve direk güneş ışığı alsa dahi, dayanıklılığını arttırır. Eğrelti otu olarak da bilinen bu bitki, yine eğrelti otlar familyasında yer alır. Çok fazla çeşidi olsa da aralarında en çok bilinen exaldata türüdür. Genel de rengi açık yeşildir.

Kenarları adeta işlenmiş gibi süslüdür. İnce bir yaprak yapısına sahiptir. Her dönem yeşil olması sebebi ile görünümü çok güzeldir. Yaza göre kış günlerinde daha az su ister. Yarı gölge ortamlar daha çok verimli olmasını sağlar. Eğer çok güneşe maruz kalırsa, yaprakları çabuk kurur. Yazları 30 derece kışları ise en az 10 derece olan ortamlar idealdir. Gelişme dönemini iyi takip etmek gerekir. 15 günde bir gübrelemek yeterli olacaktır. Daha sonra ayda bir kere yeterli olacaktır.

aşk merdiveni bitkisi ne işe yarar, aşk merdiveni ne için kullanılır, aşk merdiveni bitkisi ne için kullanılır,, Aşk merdiveni çiçeği güneşi direkt olarak almayı sevmez. Dolaylı olarak ve yarı aydınlık ortamları daha çok sever. Direk güneş ışığına maruz bırakmak, yapraklarının solmasına neden olabilir.

aşk merdiveni bitkisi nelerde kullanılır, aşk merdiveni bitkisi ne için kullanılır, Aşk Merdiveni Çiçeği Uğursuzluk Getirir Mi?

Aşk Merdiveni Çiçeği Ne İşe Yarar?

Aşk merdiveni çiçeği ne işe yarayıp yaramadığı da merak edilen konular arasında yer alır. Bilindiği üzere eğrelti otu ismi verilir. Salon eğreltisi olarak kullanılan bu çiçek genel olarak dekor amaçlı kullanılır. Özellikle salonlarda çok tercih edilir. Yani bir süs bitkisi ve olarak daha fazla tercih edilir. Hangi ortamda olursa olsun bir nemlilik sağlar. Sağlıklı bir ortam oluşmasına verimlilik imkânı sağlar. Asit emici özelliği vardır. Topraktaki mikropları temizler. Bu bakımdan da son derece faydalıdır. Aşk merdiveni çiçeği faydaları ve zararları dışında  özellikleri de merak edilmektedir.

aşk merdiveni çiçeği özellikleri, aşk merdiveni bitkisi faydaları, aşk merdiveni ağacı özellikleri, Aşk merdiveni çiçeği çiçek açar mı sorusu da genel olarak sorulur. Bu bitki çiçek açmaz. Yaprakları ile ön plandadır.

Aşk Merdiveni Çiçeği Özellikleri

Aşk merdiveni çiçeği özellikleri fazla olan bir bitkidir. Bu çiçek, ılıman ve tropikal iklimleri seven bir bitkidir. Gösterişli olan kıvırcık yaprakları vardır. Yine yapraklarının uzun oluşu da fark edilen bir özelliktir. Salonların aydınlık ortamlarında bulunur. Dirençli olması sebebiyle tercih edilir. Bakımı da kolaydır. Çiçek açmazlar. Tohumundan faydalanmak gibi bir durum söz konusu değildir. Tohum sayılacak bazı kısımlar, yaprakların arka kısmında bulunur. Çok küçük taneciklerdir. Bir çimlendirme yapmak çok zordur. Çimlendirmeye rağmen, bitkiler zayıf kalır ve yine de gelişim göstermezler.

Aşk Merdiveni Çiçeği Çiçek Açar ?

Aşk merdiveni çiçeği çiçek açar mı sorusu da genel olarak sorulur. Bu bitki çiçek açmaz. Yaprakları ile ön plandadır.

Aşk Merdiveni Çiçeğine Nasıl Bakılır?

Aşk merdiveni çiçeği bakımı son derece kolaydır. İlk olarak ekildiği zaman 15 günde bir olacak şekilde gübreleme yapmak gerekir. Daha sonra verimli olması ve gelişimi açısından ayda bir kere gübre verilmesi normaldir. Sulama yazları daha sık olmalı, kışları ise gerektikçe verilmelidir. Ortamı sevmesi ve ılık olması da çok önemlidir. Bu bitkiye doğru bakılmazsa çabuk solabilir. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Aşk merdiveni çiçeği iyi bakıldığında uzun yıllar, sizinle beraber olacak bir çiçektir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Güneşi Sever Mi?

Aşk merdiveni çiçeği güneşi direkt olarak almayı sevmez. Dolaylı olarak ve yarı aydınlık ortamları daha çok sever. Direk güneş ışığına maruz bırakmak, yapraklarının solmasına neden olabilir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Uğursuzluk Getirir Mi?

Bu tarz çiçeklerin genel de uğursuzluk getirdiğine inanılır. Çoğu evde ve ormanda bulunmasına rağmen, eğer yakılır veya yaprakları koparılırsa uğursuzluk getireceğine inanılır.

aşk merdiveni çiçeği faydaları, aşk merdiveni çiçeği zararları, aşk merdiveni çiçeği faydaları ve zararları, Aşk merdiveni çiçeği faydaları ve zararları özelinde evde yetiştirmek için uygun bir çiçek değildir. Eve koyulduğu zaman, yaprakları çabuk solar ve gelişimi de kesinlikle olmaz. Eğer aşk merdiveni çiçeği solarsa nasıl bir bakım yapılırsa yapılsın, kesinlikle tekrar canlanmaz. Eğer canlı bir aşk merdiveni çiçeği solan bir aşk merdiveni çiçeği yanına koyulursa, o da solar. Bu pek çok kez denenmiş bir durumdur. Aşk merdiveni çiçeği büyüdükçe daha güzel bir hâle gelir. Açıldıkça bir merdiven gibi kat kat görünür. Canlı olur. Bu durumu halk arasında aşka gelmek olarak yorumladıkları için, aşk merdiveni çiçeği anlamına sahiptir.

Aşk Merdiveni Çiçeği Faydaları

Aşk merdiveni çiçeği faydaları çoktur. Bunlar şu şekildedir;

  • Aşk merdiveni olduğu yerin havasını temizler.
  • Mikropları öldürür ve ortamı nemli hale getirir.
  • Görünümü tropikal olduğu için, iç mekânlarda estetik bir görüntüye sahiptir.

Astragalus Bitkisi Faydaları Ve Zararları

Aşk Merdiveni Çiçeği Zararları 

Aşk merdiveni çiçeği zararları olabilir. Çok fazla olumsuz bir etkisi olmasa da bazı konulara dikkat etmek gerekir. Bunları bilmek çok önemlidir. Aşk çiçeğinin zararları, aşağıdaki gibidir;

  • Çiçeği koparmak veya yemek gibi durumlar kişinin zehirlenmesine sebep olabilir.  Bu bakımdan zararlıdır.
  • Eğer solmuşsa ve hastalıklı ise başka bitkilere yaklaştırmak, son derece yanlış olacaktır. Onlarında hasta olmasına sebep olur.

Aşk merdiveni çiçeği faydaları ve zararları her bitki de olduğu gibi önemlidir. Çiçek alırken, bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Aşk merdiveni türü  çiçekleri, iç mekânlar için, tercih edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x