Aromaterapi Yağları Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Uçucu yağlar ile uygulanan iyileştirme yöntemi olarak bilinen aromaterapi, psikolojik ve fiziksel yorgunluklar için alternatif tıbbın bir dalıdır. Kokularla terapi anlamına gelir. Kişide mevcut olan rahatsızlıkları giderir. Birçok kişi aromaterapi yağları faydaları ve zararları konusunda araştırma yaparak rahatsızlıklarını gidermeye çalışıyor.

Aromaterapi Yağ Çeşitleri Nelerdir?

Araştırılan konuların arasında bulunan aromaterapi yağları faydaları ve zararları konusunun yanı sıra aromaterapi yağı çeşitleri de aranan konular arasındadır.  En çok rağbet gören aromaterapi yağ çeşitleri şu şekilde karşımıza çıkar;

✓ Tatlı ve yumuşak bir aromaya sahip olan reyhan

✓ Strese bağlı olarak ortaya çıkan cilt sorunlarında tercih edilen bergamot

✓ Keskin ve baharat kokusuna sahip karabiber

✓ Spazm rahatsızlıklarında tercih edilen ferah sakinleştirici özelliği bulunan karanfil

✓ Ruhsal yönden sakinlik sağlayan yasemin

✓ Ruhu ve bedeni keskin kokusu ile ferahlatan lavanta

✓ Gergin anlarda sakinleştirici özelliği bulunan limon

✓ Afrodizyak yağlar arasında bulunan gül

✓ Tütsülerde ön planda olan sandal ağacı

✓ Zihni açıcı özelliği ile hafızayı güçlendiren biberiye

✓ Rahat nefes almayı sağlayan okaliptüs

✓ Kas ağrılarına iyi gelen enerji veren zencefil

Aromaterapi Yağları Ne İşe Yarar?

Araştırılan konular arasında en fazla yer alan aromaterapi yağları faydaları ve zararları konusunun yanı sıra ne işe yaradığı da araştırılanlar arasında yer alır. Son dönemlerde alternatif tekniklerinin ön plana çıkması ile birlikte adından söz ettiren aromaterapinin geçmişi çok öncelere dayanır. Koku ile tedavi anlamına gelen aromaterapi fiziksel olarak etkili bir tekniğin yanında ruhsal yönden de şifalıdır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan aromaterapi yağları modern tıpta kullanılmaktadır.

Aromaterapi Yağları Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi yağları faydaları ve zararları konusu araştırılmadan kullanılması zararlı olabilir. Kullanımından bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Kullanımda dikkat edilecek hususları şu şekilde sıralanabilir;

✓ Doğrudan cilde uygulamak zararlı olabilir.

✓ Saç bakımında kullanıldığında aromaterapi yağları şampuan içine eklenmeli.

✓ Buğu yöntemi uygulanıyor ise bir kâse Sıçak suya damlatılarak kullanılmalı

✓ Küvet içinde kullanılacak ise su dolu küvete 5 ile 10 damla yağ eklenmeli ve bekletilmeli

aroma terapi yağı cilde faydaları, aroma terapi yağı cilde zararları

Aromaterapi Yağı Cilde Faydaları

Aromaterapinin cilt üzerinde oldukça fazla etkisi mevcuttur. Cilt bakımında aromaterapi yağlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Aromatik yağlar için kullanılan formüller farklı cilt tiplerinin ihtiyaçlarına karşılık gelir. Hafif bir yapıya sahip olan vücut yağı cilde uygulandığında yoğun nem desteği sağlaması açısından pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm kazandırır.

Aromaterapi Lavanta Yağı Faydaları

Aromaterapi lavanta yağı sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu faydaları arasında ön plana çıkan stres ve anksiyeteyi azalma etkisidir. Sinir gerginliğini önler, ağrıyı hafifletir, kan dolaşımında etkili olur. Solunum yolu problemlerini yok etme becerisi mevcuttur. Akneyi önleyici etkisi bulunur.

aroma terapi nane yağı faydaları, aroma terapi nane yağı zararları

Aromaterapi Nane Yağı Faydaları

İçerisinde barındırdığı içerikler sayesinde ağrı kesici özelliğe sahip olan aromaterapi nane yağının başlıca faydaları şöyledir;

✓ Kan dolaşımı açısından sağlıklıdır. Baş ağrılarında nane yağı iyi gelir.

✓ Burun tıkanıklığını önler, keskin ve rahatlatıcı kokusu ile sinüslerin rahatlamasını sağlar.

✓ Rahatlatıcı etkisini yanı sıra ateş düşürücü özelliğine sahiptir.

✓ Hazımsızlık problemine karşı nane yağı kullanımında sindirim sistemini düzenler.

✓ Mide bulantısı şikâyetlerinde hafifletici ve rahatlatıcı etkisi mevcuttur.

✓ Saç bakımından kepek problemlerinin önlenmesinde tavsiye edilir.

Aromaterapi Gül Yağı Faydaları

Zengin besin kaynağını sahip olan gül yağı, düzenli bir şeklide kullanıldığında cilde ve vücuda fayda sağlar. Cilt bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılan gül yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

✓ Baş ağrısı ve kas ile eklem ağrılarının giderilmesinde faydalıdır.

✓ Vücuttaki stres oranını azaltır.

✓ Hoş kokusu ile ağız kokularını giderir, nefesin tazelenmesini sağlar.

✓ Astım, nefes darlığı gibi solunum sorunlarının giderilmesinde faydalıdır.

✓ Cilt sağlığı açısından önemi fazladır. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.

✓ Cilde uygulanması ile kan dolaşımını hızlandırır.

✓ Düzenli bir şekilde karın bölgesine uygulandığında kabızlık ve hazımsızlık sorunları giderilir.

aroma terapi yağı faydaları, aroma terapi yağı zararları, aroma terapi yağı faydaları ve zararları, Araştırılan konular arasında en fazla yer alan aromaterapi yağları faydaları ve zararları konusunun yanı sıra ne işe yaradığı da araştırılanlar arasında yer alır. Son dönemlerde alternatif tekniklerinin ön plana çıkması ile birlikte adından söz ettiren aromaterapinin geçmişi çok öncelere dayanır. Koku ile tedavi anlamına gelen aromaterapi fiziksel olarak etkili bir tekniğin yanında ruhsal yönden de şifalıdır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan aromaterapi yağları modern tıpta kullanılmaktadır.

Aromaterapi Yağları Faydaları

Yapılan araştırmalarda aromaterapi yağları faydaları bir çok rahatsızlığın giderilmesinde etkili olduğu görülür. Aromaterapi yağlarının sağladığı faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

✓ Genellikle ağrı kesici amacı ile kullanılan aromaterapi yağları, hazımsızlık, cilt sorunları, stres ve zihinsel olarak ortaya çıkan yorgunlukların giderilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

✓ Yapılan birçok araştırmada aromaterapi yağlarının birçok rahatsızlığı iyi geldiği ağrıları hafiflettiği ortaya çıkar. Düzen olarak kullanılması halinde hastalıkların ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

✓ Stresin büyük bir oranda azaldığı, psikolojik yönden davranışların olumlu yönde değiştiği görülür. öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalarda yasemin yağının kokusunun, hırçın davranış bozukluğu görülen çocuklarda etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Çocukların daha sakin ve uysal davranış sergilediği belirtilerek aromaterapi yağlarının ne kadar faydalı olduğu ıspatlanmıştır.

✓ Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olan limon yağının kanserli hücreleri öldürücü bir etkisi olduğu keşfedilmiştir.

✓ Aromatik yağların stresi azaltıcı, ruhsal yönden rahatlattığı, kas ve eklem ağrılarının önemli bir oranda azaldığı hissedilir.

✓ Kan basıncını düşürücü ve sinir sistemini rahatlatıcı özelliği mevcuttur.

✓ İnsan hayatının her aşamasında aromaterapi yağlarının sağlık açısından faydalı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Apikobal Faydaları Ve Zararları

Aromaterapi Yağları Zararları

Aromaterapi yağlarının kullanımı ile ilgili olarak insan sağlığı açısından faydalarının bulunmasının yanı sıra kullanımdan kaynaklanan aromaterapi yağları zararları bazen ön plana çıkabilir. Baş ağrısı, mide bulantısı bunlardan bazılarıdır. Hamile olan ve emzirme döneminde bulunan kişilerin kullanımlarında daha dikkati olmaları önemlidir. Zira kendileri ve bebekleri için sağlık açısından sorun çıkabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x