Arnika Bitkisi Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Arnica montana olarak isimlendirilen bitki, dağlarda yetişen faydalı bitkilerden bir tanesidir. Kurt çiçeği, çürük otu, altın çiçek, morluk otu, sarıçiçek dağ tütünü olarak bilinen arnika dağlık alanlarda patika kenarlarında yetişir. Bu yazımızda arnika bitkisi faydaları ve zararları hakkında da bilgiler vereceğiz. Avrupa ve Orta Asya ve Sibirya’da yetişir. Halk arasında leopar kanadı olarak da bilinir. Ayçiçeği ailesinden sayılır. Büyük ve sarı bir çiçeği sahip olan arnika çok eski zamanlarda insan vücudunda ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde, kas ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Burkulma ve kırıklarda iyileştirme etkisi bulunur.

İnsan vücudunda oluşan iltihapların giderilmesi, bunun yanı sıra sırt ve bacak bölgelerinde meydana gelen kas ve eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Şişliklere iyi gelmesi ile ön planda olan arnika bitkisi faydaları oldukça fazladır. Fakat arnika bitkisi kullanılmadan önce, arnika bitkisi faydaları ve zararları ile ilgili araştırma yapılması sağlık açısından önemlidir.

Arnika Bitkisi Nedir? Nerelerde Yetişir?

Arnika bir dağ bitkisi olmakla birlikte özellikle Orta Asya ve Avrupa’nın özellikle güneşli çayırlarında yetişir. Arnika bitkisi faydaları ve zararları konusu ile birlikte nerelerde yetiştiği de birçok kişi tarafından merak edilen bitkidir. Yüzyıllardır insan vücudunda meydana gelen ağrılara karşı şifalı bir bitkidir. Çiçek demetleri yaz aylarında toplanılarak, mahsulün bereketli olması için toprağa yerleştirilir.

Arnika Bitkisi Ne İşe Yarar?

Vücutta meydana gelen zedelenmelerde, kas ağrılarında, burkulmalarda, romatizmal ağrılarda arnika bitkisi oldukça faydalıdır. Çarpma sonucu ortaya çıkan şişliklerde, bere ve burkulmalarda merhem halinde kullanılarak iyileşme sağlar. Merhem şeklinde kullanılmanın yanı sıra jel ve krem olarak da kullanılan bir bitkisel ilaçtır. Arnika bitkisi faydaları ve zararları araştırıldığında insan sağlığı açısından ne denli önemli olduğu görülür.

Arnika Bitkisi Özellikleri

Merak edilen konulardan olan arnika bitkisi faydaları ve zararları konusunun yanı sıra, arnika bitkisinin özellikleri de merak konusudur.  Sarıçiçekleri olan bitkinin ağrılara, morluklara ve yaralanmalara karşı iyileştirici özelliği bulunur. Ameliyat sonrası iyileştirmeyi hızlandırmada kremi olarak kullanıldığı gibi hap olarak da kullanılabilir.

Arnika Çiçeği Kremi Faydaları

Uykusuz ve yorgun düşen annelerin gözaltlarında morluklar oluşur. Bazı kişilerde ise genetik olarak ortaya çıkan ve ya iş stresi sonucu uyku problemleri gibi nedenlerle gözaltında oluşan morluklara arnika çiçeği kremi kullanıldığında onarıcı etkisi görülür. Son dönemlerin önde gelen ürünleri arasında yer alır. Bir yere çarpılmasından dolayı ortaya çıkan morlukların giderilmesinde dünya markası olan arnika krem birçok karışımın sayesinde üretilir.

Arnika Bitkisinin Saça Faydaları

Birçok kişinin yapmış olduğu arnika bitkisi faydaları ve zararları nelerdir? Konusunun yanı sıra saça olan faydalarının da araştırıldığı görülmektedir. İltihabı azalma özelliğinden dolayı biriken yağları temizleyerek bakterileri öldürür. Başlıca faydaları şunlardır;

✓ Kafa derisinde oluşan bakterileri öldürür.

✓ Saç ve saç derisi tedavisine yardımcı olur.

✓ Saç köklerinin sağlığını arttırıcı özelliği mevcuttur.

✓ Saç tellerindeki proteinleri güçlendirerek saçın ömrünü uzatır.

✓ Arnika yağı uygulaması ile saç derisinde bulunan sebum yağı ve saç köklerini engelleyen kalıntılara temizler.

✓ Kaşıntıya ve tahrişe neden olan, saç dökülmesine yol açan iltihabın önlenmesini sağlar.

✓ Kepek önleyici etkisi bulunur.

✓ Arnika yağı uygulayarak saç derisinin dokusu güçlendirir.

✓ Kaşıntı ve iltihap belirtilerini azaltır.

✓ Saçın genel sağlığını korur, saç köklerini güçlendirerek saç tellerini ömrünü uzatır.

arnika yağı yüze faydaları, arnica yağı yüze faydaları, arnika yağı cilde faydaları, arnica yağı cilde faydaları

Arnika Yağı Cilde Faydaları Ve Zararları

Yapılan araştırmalarda arnika bitkisi faydaları ve zararları konusunda ortaya çıkan faydaların arasında cilde olan faydaların da ön planda olduğu görülür. Arnika bitki yüzyıllar boyunca yağ, solüsyon şeklinde kullanılan bir ürün olmakla beraber, içerisinde barındırdığı helenalin maddesi ile ilk yardım kitlerinde kullanıldığı görülür. Enfeksiyonu önleme ve bunun yanında cilt problemlerinde oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ülkemizde öküzgözü, dağ tütünü gibi değiş adlarla anılan arnika bitkisinden elde edilen yağlar sayesinde ağrılara, yaralanmalarda ve enfeksiyon gibi durumlarda kullanıldığı aşikardır. Enfeksiyonu önleyici, ağrıları hafifletici özelliği bulunur.  Böcek ve sinek ısırmalarında etkili olan arnika yağı, uzun süre araç kullananlarda oluşan kas ağrıları ve hareketsizlikten kaynaklanan kas kasılmalarında faydalıdır.

Arnika Hapı Faydaları Ve Zararları

Homeopatik bir topikal ağrı kesici özelliği ile insan sağlığı için faydalıdır. İçerisinde barındırdığı içerikler ile;

✓ Yaraların iyileşmesinde etkilidir.

✓ Antiseptik ve antienflamatuar özelliği mevcuttur.

✓ Ağrı giderici özelliği mevcuttur.

arnica bitkisi faydaları, arnica bitkisi zararları, arnica bitkisi faydaları ve zararları, arnika bitkisi faydaları ve zararları, Merak edilen konulardan olan arnika bitkisi faydaları ve zararları konusunun yanı sıra, arnika bitkisinin özellikleri de merak konusudur. Sarıçiçekleri olan bitkinin ağrılara, morluklara ve yaralanmalara karşı iyileştirici özelliği bulunur. Ameliyat sonrası iyileştirmeyi hızlandırmada kremi olarak kullanıldığı gibi hap olarak da kullanılabilir.

Arnika Bitkisi Faydaları

İnsan sağlığı için başlıca arnika bitkisi faydaları şunlardır;

✓  İltihap giderici

✓  Mikrop öldürücü

✓  Kalp dolaşımını düzenler

✓  Şişlik, ödem oluşturan yaralanmalarda pomad şeklinde kullanılır.

✓  Romatizma ve toplardamar iltihaplarında etkilidir.

✓  Ağız iltihaplarında gargara şeklinde kullanılır.

✓  Yaraları iyileştirir.

✓  Kas ağrılarında ve romatizmal ağrıları tedavi eder.

✓  Estetik uygulamalarında izlerin çabuk iyileşmesini sağlar

✓  Ayakları dinlendirir.

Arko Krem Faydaları ve Zararları

Arnika Bitkisi Zararları

Arnika bitkisi kullanımı birçok insan faydalı olurken bazı durumlarda yan etkileri nedeni ile zararlı olabiliyor. Palavra alerjisi bulunan insanlar arnika bitkisi kullandığında alerjik reaksiyon yaşabilmektedir. Cilde uygulandığında ve homeopatik ilaç kullanımında arnika bitkisi zararları az olsa hissedilir. Çok az denecek kadar yan etkisi mevcuttur.

Bu alerjilerin bazıları şu şekilde sıralanabilir;

✓  Saç ve saç derisine arnika uygulandığında bazı semptomlar görülebilir. Bu durumda saçların yıkanması önemlidir.

✓  Arnika bitkisi kullanıldığında kalp atışını hızlandırabilir. Kan basıncı artabilir. Bu gibi durumları yaşayan kişilerin arnika kullanması sakıncalı olabilir.

✓  Hamile bayanların kullanımı sağlık açısından problem oluşturabilir.

✓  Emziren anneler için kullanımı uygun değildir.

✓  Yüksek oranda kullanıldığında toksin içerir.

✓  Uzun süreli olarak kullanıldığında cildi tahriş eder.

✓  Nesli tükenmekte olan türler arasında yer alır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x