Arginine Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Arginine (Arjinin Amino Asit) Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. İnsan vücudu Arginine’yi üretemez. Dışarıdan almak zorundadır. Vücudumuz ihtiyacı olduğu Arginine miktarını kümes hayvanları, sığır eti, balık, yumurta gibi yerlerden karşılayabiliriz. Arginine faydaları ve zararları merak edilen bir konu başlığıdır. Arginine bir diğer adıyla arjinin vücudumuzun fiziki fonksiyonlarının yerine gelmesinde ve güçleşmesinde çok önemli rol oynar.

Arginin, hormon salınımı, büyüme hormonlarının gelişimi ve toksik atıklarının dışarı atılmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin de korunmasında rol oynamaktadır. Arginin bir çok faydası bulunan bir amino asittir. Aynı zamanda birçok hastalığın tedavi sürecinde alınması gereken bir amino asittir.

Arginine Nedir? Ne İşe Yarar?

Arginin bazik özelliği olan amino asit türlerinden biridir. Uzun yan zinciri hidrofobik özellik taşımaktadır. Hidrofobik özellik taşımasına rağmen yan zincirinin uç kısmında guanidyum grubu bulunmaktadır. Guanidyum grubu birden fazla hidrojen bağı yapabilir. Bu sayede nükleik asitler ve proteinler gibi makro moleküllerin karşılanmasını sağlar.

Arginine kısaca vücudumuz ihtiyaç duyduğu ancak kendi başına üretemedi bir amino asittir. İnsan vücudu amino asitlere çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu amino asitlerden biri de Arginine yani Arjinin amino asitidir. Arginine birçok fizyolojik yapının işlemesinde rol oynar. Hormon salınımı, toksik atıklarının vücuttan dışarıya atılması gibi birçok yapının işlemesinde önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda kötü kolestrolü yok etmek ve nitrik asit üretmek gibi birçok görevde yer alır. Arginine sığır eti başta olmak üzere birçok hayvansal ürün içerisinde bulunmaktadır. Sığır eti, yumurta vb. doğal ürünlerin yanı sıra Arginine ihtiyacı aynı zamanda supplement ürünlerinde de alınır. Özellikle sporcular Arginine amino asit ihtiyacını supplement ürünlerinden karşılar.

Arginine Kimler Kullanır?

İnsan vücudu arginine amino asidine ihtiyaç duyar. Bu nedenle Arginine kimler kullanır sorusuna hemen hemen herkesin kullanması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak arginine alınırken doğal yollar ile alınması daha sağlıklı bir yol olduğu için kırmızı et, balık, yumurta gibi ürünlerden alınması gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. Arginine yüksek kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizinin riskini azaltmak ve inme riskini azaltmak için düzenli olarak alınması gerekir. Aynı zamanda arginin yüksek kolesterol hastalarında kolesterol değerini ve konjestif kalp hastalığı riskini azaltır. Kalp nedenli göğüs ağrılarına ve dayanıklılık ağrılarının azalmasında da rol oynar.

Arginine birçok faydası sayesinde hem insan sağlığını düzelttiği için daha sağlıklı bir yaşam adına mutlaka alınması gereken bir amino asittir. Ayrıca sporcuların ve vücut geliştiricilerinin de tercihidir. Bunun nedeni arginine fiziksel güç ve performans sağlamasından kaynaklanır.

arjinin özellikleri, arjinin özellikleri nelerdir, arginine özellikleri, arginine, arjinin Arginine birçok faydası sayesinde hem insan sağlığını düzelttiği için daha sağlıklı bir yaşam adına mutlaka alınması gereken bir amino asittir. Ayrıca sporcuların ve vücut geliştiricilerinin de tercihidir. Bunun nedeni arginine fiziksel güç ve performans sağlamasından kaynaklanır.

Arjinin Özellikleri

Arginine faydaları ve zararları dışında  özellikleri de  insanlar tarafından merak edilmektedir. Arjinin kanın serbest bir şekilde akması için kan damarlarını gevşetir ve bunu gerçekleştirmek için de nitrik okside ihtiyaç duyar. Arjinin vücudumuza giriş yaptıktan sonra vücudumuz tarafından nitrik okside dönüşerek ihtiyaç duyulan nitrik oksidi karşılar. Aynı zamanda kas ve eklem dokularına kan sirkülasyonu ile oksijen ve besin taşır. Arjinin genelde vücut geliştiricilerin ve sporcuların kullandıkları bir amino asittir.

Arjinin, beyin ve detoksifikasyon üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda hormonların üretimi için de vücudu uyarması özelliği sayesinde hormonların ve insülinin üretiminde de rol oynar. Bu sayede insan vücudunun performans dayanıklığı ve güç artışını sağlar.

Arginine Amino Asit Faydaları

Arginine faydaları ve zararları birçok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Arginine amino asit faydaları şunlardır;

✓ Damar sertleşmesinin önüne geçerek kalp krizi riskini ve inme riskini azaltır.

✓ Kalp kaslarının zayıflaması sonucunda ortaya çıkan konjestif kalp yetmezliği rahatsızlığı ile mücadele için kullanılır.

✓ Vücuda giren mikroplar ve zararlı maddelerin sonucunda ortaya çıkan iltihap ile mücadele için kullanılır.

✓ Yüksek tansiyon yani yüksek kan basıncının düşürülmesinde önemli bir rol oynar.

Arjinin Cilde Faydaları ve Zararları

Arjinin sayesinde üretilen prolin ciltte kollojen senteziini arttırır. Bu sayede antioksidan aktiviteyi azaltır. Aynı zamanda diş çürüklerinin azalmasında ve cilt yanıklarının iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Arginine faydaları ve zararları bakımından karşılaştırma yapılına faydasının çok daha fazla olduğu görülmektedir. Cilde faydalarının yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır.

Arjinin cilde birçok faydası varken cilt için herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca fazla kullanımlarda ara sıra yan etkisi görülebilmektedir. Bu nedenle en çok tercih edilen ve insan vücudunun çokça ihtiyaç duyduğu bir amino asittir.

arginine faydaları, arginine zararları, arjinin faydaları, arjinin zararları, arginine faydaları ve zararları, Arginine faydaları ve zararları birçok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Arginine amino asit faydaları şunlardır; Damar sertleşmesinin önüne geçerek kalp krizi riskini ve inme riskini azaltır. Kalp kaslarının zayıflaması sonucunda ortaya çıkan konjestif kalp yetmezliği rahatsızlığı ile mücadele için kullanılır. Vücuda giren mikroplar ve zararlı maddelerin sonucunda ortaya çıkan iltihap ile mücadele için kullanılır. Yüksek tansiyon yani yüksek kan basıncının düşürülmesinde önemli bir rol oynar.

Arginine Faydaları

Üzerinde sürekli araştırmalar yapılan ve yeni gelişmeleri olan arginine amino asidin çok sayıda faydası vardır. Arginine faydaları olarak şunları söyleyebiliriz;

✓ Bağışıklığı güçlendirir.

✓ Koroner arter hastalığı ile mücadele için kullanılır.

✓ Vücudun fiziksel performansını arttırır ve güç sağlar.

✓ Vücudun atletik performansının gelişmesinde rol oynar.

✓ Kaslarda ortaya çıkan ağrıların iyileşmesinde yardımcı olur.

✓ Damar tıkanıklığında damar açılmasında rol oynar.

✓ Böbrek fonksiyonlarının gelişiminde katkısı vardır.

✓ Erkeklerde ortaya çıkan ereksiyon problemleri gibi iktidarsızlık sorunlarının çözümünde de rol oynar.

✓ Diş etlerini güçlendirir, düş çürükleri ortaya çıkmadan önce çıkmasını önler. Ortaya çıktıktan sonra giderilmesine yardımcı olur.

Arginine hakkında yapılan araştırmalarda her geçen gün daha fazla faydasının ortaya çıktığını ve insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu amino asitlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Ananas Faydaları Ve Zararları

Arginine Zararları

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu arginine amino asidinin düzenli kullanımlarında zaman zaman yan etkileri olabilmektedir. Tam bir zararı olmayan Arginine amino asidin olası yan etkileri ve arginine zararları şunlardır;

✓ Karın ağrısı görülebilmektedir.

✓ İshal problemi yapabilir.

✓ Gaz sıkışması, şişkinlik gibi yan etkiler görülebilir.

✓ Tansiyon düşürücü bir etkisi olduğu için herhangi bir tansiyon düşürücü ilaç ile kullanılması durumunda olumsuz yan etkiler görülebilir.

✓ Mide bulantısı veya mide yanması gibi yan etkileri görülebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x