Argan Yağı Faydaları Ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Cilt bakım ürünleri arasında yer alan argan yağı, hem cilt bakımında hem de saç bakımında en çok kullanılan ve olumlu sonuçlar elde eidlen bitkisel ilaçlar arasında yer alıyor. Argan yağının etkilerini duyanlar, argan yağı faydaları ve zararları konusunda detaylı araştırmalar yapmaya başlıyor.  Teknolojinin gelişimi ile birlikte cilt bakım ürünlerinde yaşanan çeşitlilikte her geçen gün artmaya devam ediyor. Durumun böyle olması cilt bakım ürünlerine olan ilginin fazlalaşmasını, bitkisel ürünlerin güçlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Argan yağı cilt yüzeyinde gözle görülebilir etkiler yaratır ve uzun süre güneşe maruz kalan ciltlerin onarılmasında da etkilidir. Cildin nem oranının korunması, cilt beslenmesinin sağlanması ve cilt tonunun eşitlenmesi için en ideal seçim argan yağı kullanmaktır. Ayrıca özellikle yeni doğum yapan kadınlar tarafından karın kısmında veya bacak bölgelerinde bulunan çatlakların onarılması için de tercih edilir.

Argan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hammaddesinin Fas bölgesinde yetiştiği bilinen argan yağı, Spinosa ismi verilen ağacın çekirdeklerinden yararlanılarak ortaya çıkan yağ çeşitidir. Ceviz şeklinde olan çekirdeklerin iç kısmından çıkarılan özel tanecikler, teknolojinin gelişimi ile birlikte hayata geçirilen makineler aracılığı ile birçok farklı işlemden geçirilerek yağ haline dönüşmesi sağlanır. Argan yağının elde edildiği ağaç yapı gereği oldukça fazla dikenlere sahip olduğundan, bu çekirdeklerin alınma işlemi oldukça zordur. Argan yağları içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde cilt ve saç bakımında kusursuz görünümler elde edilmesinde yardımcı olur. Argan yağı faydaları ve zararları  dışında ne işe yaradığı da  çok merak edilmektedir.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Hammaddesinin Fas bölgesinde yetiştiği bilinen argan yağı, Spinosa ismi verilen ağacın çekirdeklerinden yararlanılarak ortaya çıkan yağ çeşididir. Ceviz şeklinde olan çekirdeklerin iç kısmından çıkarılan özel tanecikler, teknolojinin gelişimi ile birlikte hayata geçirilen makineler aracılığı ile birçok farklı işlemden geçirilerek yağ haline dönüşmesi sağlanır. Argan yağının elde edildiği ağaç yapı gereği oldukça fazla dikenlere sahip olduğundan, bu çekirdeklerin alınma işlemi oldukça zordur. Argan yağları içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde cilt ve saç bakımında kusursuz görünümler elde edilmesinde yardımcı olur.

Argan Yağı Nerede Satılır?


Fas bölgesinde yetişen ağacın çekirdekleri kullanılarak elde edilen argan yağı, internet arama motorlarının en üst sıralarında yer alarak satışlarında da büyük etkilerin yaşandığı biliniyor. Argan yağı ağacının meyvelerinin oldukça kuru olduğu, kullanıcıların saf argan yağı kullandıkları takdirde olumlu sonuçlar alabileceği de hekimler tarafından dile getirilmiştir. Son derece kıvamlı ve geçirgenliği yüksek olan bu yağlar eczaneler aracılığı ile alıcısına ulaşır. Ayrıca büyük avmlerde bulunan kozmetik mağazalarında, kurumsal marketlerde ve son yılların favorisi olan e- ticaret üzerinden yapılan alışverişlerde de ulaşabilmek mümkün.

Argan Yağı Özellikleri

Argan ağacı hem doğaya hem de insan sağlığına sağlamış olduğu olumlu etkiler nedeni ile oldukça değerli olan ağaç gruplarının başında yer alır. Argan ağacının meyvesinden faydalanılarak elde edilen argan yağı, vücut sağlığının tamamında etkisini gösterir. Argan yağı faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından sorgulanmaktadır. Argan yağının içerisinde bulunan E vitamini sayesinde hem cilt hem de saç diplerinin beslenmesinde büyük rol oynar. Argan yağları cilt yenileme işlemlerinde, gözaltı torbalarının yok olmasında, cildin nem oranlarının dengelenmesinde ve tüm vücuda uygulanabilir olma özelliğine sahiptir.

Argan Yağı Saç Uzatır Mı? Saça Nasıl Uygulanır?

Saç diplerinin beslenmesini sağlayan argan yağı, saç uzatma etkisi ile de saçın olduğundan daha da fazlalaşmasına yardımcı olur. Saç dökülmesi problemlerinde tedavi amaçlı kullanılan argan yağın, yaklaşık olarak 30 damla şeklinde kullanılması hekimler tarafından uygun görülmüştür. Argan yağı kişide görülen saç kırıklıklarının onarılması, saç tellerinin de daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlar. Ayrıca argan yağı kullanımı ile saç istenilen şekle kolaylıkla girebilir.

argan yağı saça faydaları

Argan Yağı Saça Faydaları

Argan yağı üretildiği maddelerin tanımladığı özellikler sayesinde içeriğinde E, F, C ve A vitaminlerini bol miktarda bulundurur. Oldukça zengin vitaminlere sahip olan argan yağı, saçlar için de oldukça olumlu sonuçlar elde edilen bakım ve onarım etkisi gösterir. Argan yağı saçları kökten uca besler ve güçlendirir. Böylelikle saçın hızlı bir şekilde uzaması sağlanmış olur. Saçlara yapılan argan yağı bakımları sayesinde parlak ve canlı saç görünümleri elde edilir. Saç boyası kullanan kişilerde boya ömrünün uzatılması, saçın boya etken maddelerine karşı kırılmasını engeller. Ayrıca masaj yordamı ile uygulanan argan yağının saç dökülmelerini engellediği de bilinmektedir. Boya işlemi sonrasında yıpranan ve kırılan saçların onarımında da argan yağı tercih edilebilir.

Argan Yağı Cilde Faydaları Ve Zararları

Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi argan yağı faydaları da oldukça fazladır. Fakat buna rağmen argan yağı zararları da tüm argan yağı kullanıcıları tarafından bilinmesi gereken detayların başında gelir. Argan yağının cilt üzerinde göstermiş olduğu olumlu etkileri ile birçok kişi tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Argan yağı cilt yüzeyinde akne, egzama gibi durumlara doğrudan etki ediyor. Ayrıca argan yağı düzenli kullanıldığında yaşlanmaya bağlı olarak gelişen cilt kırışıklarının da en aza indirilmesine yardımcı oluyor. Argan yağının cilt onarılmasının yanı sıra tırnakları beslediği de uzmanlar tarafından dile getirilen faydalar arasında yer alıyor. Argan yağının geçmişten bugüne insan sağlığı açısından herhangi bir zararı olduğu bilinmiyor. Ancak yine de argan yağının kullanımında mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

argan yağı faydaları, argan yağı zararları

Argan Yağı Faydaları


Argan yağı faydaları ve zararlarını sizler için araştırdık. Argan yağının birçok şeye yararı olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı düzenli olarak kullanım sağlayabilirsiniz. Kullanım yapıldığında yararları aşağıdaki gibidir.

✓ Cildin kendi kendini yenilenmesini,

✓ Gözaltında oluşan torbaların pratik ve kolaylıkla yok olmasını,

✓ Cilt nem oranlarının dengelenmesini,

✓ Cilt yüzeyinde bulunan bakteri ve mikropların öldürülmesini,

✓ Cilt yüzeyinde oluşan aknenin engellenmesi,

✓ Antioksidan özelliği ile cildin beslenmesini sağlar.

Altın Çilek Faydaları ve Zararları

Argan Yağı Zararları

Argan yağının bazı ciltler üzerinde olumsuz etkisi oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanımı bırakabilirsiniz. İşte bazı zararları

✓ Argan yağı kremleri, diğer bitkisel ürünler gibi bileşenler tarafından oluşturulur ve yanlış kullanımlara bağlı olarak ya da kişinin içerisinde bulunan maddeye karşı alerjik reaksiyon göstermesinden dolayı yan etkiler ortaya çıkabilir.

✓ Ancak argan yağının bilinen herhangi bir zararı söz konusu değildir.

✓ Argan yağı içerisinde ek bileşen bulunmaması, insan sağlığını tehlike altına alan herhangi bir bulgunun olmamasına yardımcı olur. Yinede hassas cilde sahip olanlar dikkatli kullanmalılar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x