Ardıç Ağacı Faydaları Ve Zararları

admin39
7 dk okuma süresi

Doğa içerisinde yetişen birçok bitki insan sağlığı açısından çeşitli faydalar sağlarlar. Bu bitkiler arasında en çok ismi anılan ve oldukça da faydalı olan ardıç ağacı, eczacılıkta ve tıp alanında da en çok kullanılan bitki türlerinin başında gelir. Ardıç ağacı faydaları ve zararları insanlar tarafından merak edilen ve çokça araştırılan bir konudur. Tıp dünyasında kullanılmasının yanı sıra kozmetik sektöründe de son zamanlarda sıklıkla ardıç ağacı çeşitleri tercih edilir.

Ardıç ağaçlarının birçok farklı çeşite sahip olması, ardıç ağacının kullanılmadan önce mutlaka detaylı bilgiye sahip olunması gerektiğini gösterir. Ardıç ağacının hem yaprak hem de meyveleri insan sağlığı açısından birçok fayda sağlar. Öyle ki ardıç ağacının meyvesi kaynatıldığında, günlük olarak düzenli kullanımlar sağlanarak kansızlık hastalığının önüne geçilebilir. Ayrıca ardıç ağacının idrar söktürücü özelliği de vardır. Ardıç ağacının regl dönemlerinde de ardıç ağacını tercih etmesi, bu dönemler olan ağrı ve beyaz akıntıları en aza indirmektir. Nefes kokusuna engel olmak için de ardıç ağacı kullanılabilir.

Ardıç Ağacı Nedir? Nerelerde Yetiştirilir?

Ardıç ağaçları genel anlamda siyah ya da kırmızı renge sahip olan meyveleri ile dikkat çekerler. Ardıç meyvesi oldukça lezzetli olmasının yanı sıra birçok sağlık problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Ancak bazı ardıç meyvelerinin zehirli olabilecekleri durumuna karşın, ardıç ağacı hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.
Ardıç ağacının Türkiye’de ortalama 8 çeşidine rastlamak mümkün. Türkiye’nin birçok noktasında yetiştirilen ardıç ağacı, meyvesinin oldukça fazla olması dikkatlerden kaçmıyor. Ardıç ağaçları yetişmiş oldukları bölgeye bağlı olarak hem çalı olarak hem de büyük ağaç olarak karşımıza çıkabilir. Ardıç ağaçları sevilen ağaç türlerinin başında gelir.

Ardıç Ağacı Ne İçin Kullanılır?

Ardıç ağacı, ardıç meyvesi son zamanlarda eczacılık ve kozmetik sektöründe en çok adı duyulan maddeler arasında yer alıyor. Geçmişten bugüne ardıç ağacının sağlamış olduğu faydalar bilinmekte olup, aynı zamanda ardıç ağacının kullanıcısına sağlık, bereket ve huzur getirdiğine de inanılır. Ardıç ağacı faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.
Doğal ortamlarda yetiştirilen ardıç ağaçları, herhangi bir işlem gerekmeksizin kendi imkanları ile büyüyebilirler. Geçtiğimiz yıllarda ardıç ağaçları, simyacılar tarafından yılanların evden uzaklaşmasını sağlamak için sıklıkla tercih edilirdi. Teknolojinin gelişimi ile birlikte ardıç ağacının birçok değişimlere uğraması, ardıç ağacı faydaları oldukça artmasına neden olmuştur.

ardıç ağacı özellikleri nelerdir,

Ardıç Ağacı Özellikleri

Dağlık alanlarda kendiliğinden yetişen ardıç ağacı, oldukça geniş bir yetişme alanına sahiptir. Ardıç ağaçlarının vermiş olduğu siyah meyveler, lir kuşu, ardıç kuşu ve toy kuşlarının besin ihtiyaçlarını da karşılar. Ardıç ağacı faydaları ve zararları dışında özellikleri de ilgi çekmektedir. Ayrıca hayvanların bu meyveleri yemesi ile birlikte ağaca bırakmış oldukları dışkı, ağacın tekrardan yeşermesini sağlar. Ardıç ağaçlarının birçok faklı çeşitte bulunmasının yanı sıra diğer ağaç türlerine göre daha yavaş büyüdüğü gözlemlenmiştir.

Ardıç ağaçları sivri, sert ve iğneli yapıya sahiptirler. Sahip oldukları bu özellikleri ile kurak ve sert iklimin hakim olduğu ortamlarda da kolaylıkla yetişebilir. Ayrıca ardıç ağaçlarının içeriğinde bulunan silisik asit, ardıç ağacının dış etkenlere karşın çok dayanıklı olmasına yardımcı olmuştur. İğne yapraklı ağaç familyasının bir parçası olan ardıç ağaçları, sürekli olarak yeşil kalabilme özelliğine de sahiptir. Ardıç ağaçları karaçam, kızılçam gibi kozalağa sahip olan ağaç türlerinin arasına girer.

Ardıç Ağacı Çeşitleri

Ardıç ağacı faydaları ve zararları araştırmalarında, ülkemizde yetişen birçok farklı türde ardıç ağacı çeşidine rastlanabilir. Ardıç ağaçları yetişmiş oldukları bölgelere göre farklı yapı ve özelliklerde olabilirler. Tüm dünya da oldukça fazla sayıda yetişen ardıç ağaçları, ülkemizde de yetiştiği bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ülkemizde yetişen ardıç ağaçları katran ardıcı, adi ardıç, bodur ardıç, kokar ardıç, finike ardıcı ve yüksek ardıç olarak belirlenmiştir.

Ardıç Ağacı Meyvesi Yenir Mi? Zehirli Mi?

Sağlık açısından oldukça iyi faydalar sağlayan ardıç ağacının, üretmiş olduğu meyvelerin yenilip yenilmemesi konusunda birçok araştırma yapılır. Oldukça lezzetli olan ardıç meyveleri, son zamanlarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Ardıç tohumu olarak da bilinen ardıç meyvelerinin tüketilmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Ancak tüm meyvelerde olduğu gibi ardıç meyvesinde de fazla tüketim ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Ardıç Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Tüm meyvelerde olduğu gibi ardıç ağacının meyvesinin tüketimi için de mutlaka zamanın beklenilmesi gerekir. Mevsimi gelen ardıç ağaçları toplanarak güneş görmeyen yerlerde kurutulma işlemi tamamlanır. Meyvelerin kurumasının ardından ardıç meyveleri hafifi ezilerek küçük parçalar haline ayrılır. Ezilen bu ardıç meyvelerinden otalama 1 tatlı kaşığı alınarak 1 bardak kaynamış suyun içerisine atılır ve demleme işlemi tamamlanmış olur. Ardıç çayının sabah ve akşam olmak üzere tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Ardıç Ağacı Çayı Faydaları

Ardıç ağacı faydaları ve zararları dışında ardıç ağacı çayı da  oldukça merak edilmektedir. Ardıç ağacının meyveleri ve yaprakları kullanılarak demlenen ardıç çayı, kan temizleyici özellikleri ile bilinir. Ardıç çayının tüketimi ile birlikte kişilerde vücut direnci artar, metebolizmanın hızlanması sağlanır ve kilo vermede de yardımcıdır. Ayrıca ardıç çayı birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişen damar tıkanıklıklarını önler, anemi hastalıklarına karşı da etkilerini gösterir. Ardıç ağacından elde edilen çayın hekimler tarafından kan içerisinde bulunan şeker miktarını normale düşürdüğü, kalp krizi risklerini en aza indirdiği ve kalp sağlığının koruma altına alınmasında da en şifalı bitki olduğu gözlemlenmiştir.

ardıç ağacı faydaları, ardıç ağacı zararları, ardıç ağacı faydaları ve zararları

Ardıç Ağacı Faydaları

Ardıç ağacı kullandığında bazı faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibidir.
✓ Ardıç ağaçları idrar söktürücü özelliklere sahiptir.
✓ Soğuk algınlığı hastalıklarında etkili,
✓ İçeriğinde bulunan enzimler sayesinde antiseptik özellikte,
✓ Selülitlerin giderilmesinde etkili,
✓ Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine,
✓ Vücut genelinde zindelik kazanılmasını da sağlar.

Ardıç ağacı faydaları araştıran kişiler tarafından hemen kullanılmaya başlanır ve kısa süre içerisinde de olumlu sonuçlar elde edilir.

Argan Yağı Faydaları Ve Zararları

Ardıç Ağacı Zararları

Tüm bitkilerde olduğu gibi ardıç ağacının da faydası olduğu gibi kişilere yan etkilerinin de olabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu neden ile ardıç ağacı zararları araştırmakta fayda vardır. Ardıç ağaçları:

✓ 6 haftadan fazla kullanılması durumunda böbreklere zarar verebilir,
✓ Kadınlarda rahim kaslarının gerilmesine neden olabilir,
✓ Hamilelik durumlarına kullanılması kesinlikle uygun değildir.

Ardıç ağacının kullanımı ile birlikte gelişen olağanüstü durumlarda mutlaka bir hekim kontrolüne başvurulmalıdır.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x