Aralıklı Oruç Faydaları Ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Aralıklı oruç faydaları ve zararları  en merak edilen konuların başında geliyor. Son zamanlarda dünya genelinde yaşanan pandemi ile birlikte insanların evlerinde çok fazla vakit harcamaları, özellikle kadınlarda kilo problemlerinin de her geçen gün artmasına neden olmuştur. Bu neden ile internet arama motorlarında sıklıkla diyet programları araştırılır. Diyete giren herkesin hayalinde ise bu aşamada her şeyi tüketebilmek fakat kilo alma durumu ile karşı karşıya kalmamak olmuştur. Bu anlamda hem sağlık açısından hem de uygulaması kolay olan aralıklı oruç birçok kişi tarafından tercih ediliyor.  Aralıklı oruç faydaları ve zararları dışında ne kadar süre yapılacağı da merak konusudur. Aralıklı oruç kişilerin sağlığını koruma altına almak ve kilo hedeflerine en kolay yoldan ulaşmak için en ideal seçimler arasında yer alıyor. Aralıklı orucun zararları çok olmamak ile birlikte sağlık açısından birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Aralıklı oruç ile kilo verme eylemi destekleniyor, vücut kan şekeri düzene giriyor, kalp sağlıklı bir şekilde işlevine devam ediyor, iltihap durumlarını en aza indiriyor, beyin koruma altına alınıyor ve açlık hissini düşürüyor.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Saatleri Nasıldır?

Son zamanlarda birçok diyetisyen tarafından tavsiye edilen ve oldukça da sık uygulanan diyet programlarının başında aralıklı oruç geliyor. Söylenildiğinde isminden de anlaşılması oldukça kolay olan aralıklı oruç, kişinin gün içerisinde belirtilen saat dilimlerinde hiçbir besini tüketmeyeceği anlamına gelir. Ayrıca haftanın belirli günlerinde ciddi oranlarda kısıtlama yapıldığı bir diyet çeşididir. Aralıklı oruçlar birçok farklı zaman dilimi ve modellerde uygulanabilir. Ancak diyetisyenler tarafından önerilen ve en çok kullanılan aralıklı oruç diyeti, 16,8 ve 5.2 saatlerinde uygulanandır. Bu anlamda 16,8 olarak belirlenen saat diliminde tutulan aralıklı oruç, ortalama 16 saat oruç tutmak anlamına gelir. Yemek yeme için arttırılan 8 saatlik zaman dilimi içerisinde de genel anlamda öğlen 12.00 ve akşam 20.00 saat dilimleri tercih ediliyor. 5.2 olarak belirlenen sağlıklı oruç diyetinde ise haftanın arka arkaya denk gelmeyen iki gününde, günlük alınması gereken kalori miktarının sadece %25’lik bir kısmı alınıyor.

aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır, aralıklı oruç diyeti yapma

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti uygulamak isteyenler, bu diyet sonrasında istedikleri sonuçları elde etmek için belirli kurallar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Aralıklı oruç diyetinde en önemli kural öğün tüketim saatlerinin 8 saatlik bir süre içerisinde gerçekleşmesine dikkat edilmeli ve artan 16 saatlik saat dilimi içerisinde de hiçbir şey yenilip içilmemesine dikkat edilmelidir. Buna rağmen aralıklı oruç diyetinde birçok farklı çeşitte uygulama bulunuyor. Aralıklı oruç diyeti kategorisinde yer alan 16.8 olan diyet programında, 16 saat boyunca açlık ve 24 saatlik süre içerisinde sadece 8 saat yeme içmeye ayrılmalıdır. Saat zamanları kişinin ihtiyacına göre değişim gösterebilir. Aralıklı oruç çeşidinde uygulanan bu plan yeni başlayanlar için en ideal seçimdir. Aralıklı oruç çeşitlerinde uygulanan 52 yönteminde ise kişiler 5 gün normal bir şekilde beslenir ve haftanın 2 gününde tamamen oruç tutar. Bu yöntemde uygulanan 2 günü rahat atlatmak için haftanın farklı günlerine sarkıtılabilir. Aralıklı oruç faydaları ve zararları dışında  ne kadar kilo verdireceği de merak edilmektedir

Aralıklı Oruç Faydalı Mı?

Son zamanlara sıklıkla adını duyuran aralıklı orucun, faydaları da sıklıkla araştırılmaya başlandı. Aralıklı oruç faydaları başında kilo vermeyi ve yağ yakımını hızlandırması geliyor. Bunun yanı sıra aralıklı orucun faydaları arasında kan şekerini düzenlemek, beyni korumak, kalp ritmini düzene sokmak ve vücut genelinde yaşanan iltihaplanmayı en aza indirmek olarak sıralanıyor. Aralıklı oruç kategorileri arasında yer alan farklı yöntemler, kişilerin yaşam tarzlarına uyum sağlayacak şekilde tercih ediliyor.

kimler aralıklı oruç tutabilir

Kimler Aralıklı Oruç Diyeti Yapabilir?

Aralıklı oruç diyetinin faydalarının her geçen gün duyulması, birçok kişi tarafından yapılan araştırmaların da artmasına neden olmuştur. Bu anlamda aralıklı oruç diyetinin diğer diyet programlarında olduğu gibi kimler için uygun olduğu en çok merak edilen konular arasında yer alır. Aralıklı oruç diyetini hamile ve emzirme dönemlerinde olmayan anneler, insülüne karşı hassasiyeti olmayanlar, tip 1 ya da tip 2 diyabet hastası olmayan kişiler, regl kesintisi olmayan kişiler, kilo problemi olmayanlar, tansiyon hastalığı bulunmayan kişiler, ilaç tedavisinde olmayan kişiler ve yeme bozukluğu olmayan kişiler aralıklı oruç diyetini uygulayabilirler.

Aralıklı Oruç Bozulursa Ne Olur?

Kilo problemi yaşayan ve kilo vermek için uygulanan aralıklı oruç diyeti, düşük karbonhidrat, yüksek protein, yağsız ve glutensiz gibi birçok yiyecek içeceğin tüketilmesinin yasaklanması olarak bilinir. Dünya genelinde popülerlik kazanan ve kısa süre içerisinde birçok kişinin uygulamaya başladığı aralıklı oruç, diyet kısıtlamaları ile karşılaştırıldığında oldukça kolay ve pratik uygulama metotları arasında yer alır. Aralıklı oruç faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Beslenme ve açlık dönemlerine geçişin düzene girmesi ile gerçekleştirilen aralıklı orucun bozulması, vücudun metebolizmasının bozulmasına neden olacaktır. Öyle ki hekim kontrolünde aralıklı orucun bırakılmaması, ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirecektir. Bu neden ile aralıklı oruç zararları mutlaka araştırılıp bilgi sahibi olunmalıdır.

Aralıklı Oruç Diyeti En Fazla Kaç Gün Yapılır?

Aralıklı oruç diyet programının başarı ile sonuçlanması için dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Bunların başında ise aralıklı oruç diyetinin kaç gün ile sınırlı kalmasını bilmek gerekir. Öyle ki vücudun belirli noktalarında birikmiş halde bulunan yağ depolarının biranda boşalması, vücut için ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Aralıklı oruç diyetlerinde metabolizma hızlanır. Aralıklı oruç diyetinin tam anlamı ile fayda etmesi için uzmanlar tarafından haftada 2 ya da 3 kez uygulanması uygun görülmüştür. Ancak gün sınırlamasının yanı sıra kişinin saat sınırlaması da koyması, büyük önem taşır. Saat sınırlamalarında hekimler tarafından kadınlar için ortalama 12 ile 14 saat, erkekler için ise 14 ile 16 saat olarak belirlenmiştir.

Aralıklı Oruç Cilde Faydaları

Aralıklı orucun vücudun yağ oranlarında düzenleme sağladığı gibi cilt üzerinde de olumlu etkiler gösterdiği görülmüştür. Bu anlamda aralıklı orucun düzenli bir şekilde uygulanması durumunda cilt iyileşmeye gider. Aralıklı oruç ile ciltte oluşan yaralar iyileşir, cilt yüzeyinde bulunan aknelerin kaybolduğu görülür.

aralıklı oruç diyeti faydaları, aralıklı oruç faydaları,

Aralıklı Oruç Faydaları

Aralıklı oruç diyet programını bazıları kilo vermek için bazıları ise kilo kontrolünü korumak için tercih ederler.

✓ Aralıklı oruç diyeti kilo vermeye yardımcı olur

✓ Metabolizmayı hızlandırır

✓ Oksidatif stresin azalmasını ve radikallerin atılmasını

✓ Otofajiyi

✓ Beyin gelişimini ve bilinçsel gelişimi destekler.

Arap Sabunu Faydaları ve Zararları

Aralıklı Oruç Zararları

Tüm diyet programlarında olduğu aralıklı oruç zararları bu diyette de kişilerde görülebilir.

✓ Aralıklı oruç diyetlerınde genel anlamda açlık ve istek

✓ Baş ağrısı veya baş dönmesi

✓ Sindirim sorunları

✓ Sinirlilik ve ruhsal değişimler

✓ Yorgunluk

✓ Ağız kokusu, uyku bozuklukları ve dehidrasyon durumları yaşanabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x