Anzer Balı Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Anzer balı Rize ilimizin Anzer yaylasında üretilerek birçok ülkeye ihraç yapılan harika bir baldır. Anzer balının harika olmasında ki tadının harika olması değildir. Anzer balı insan sağlığına faydası çok fazladır. Anzer balı faydaları ve zararları konusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Anzer balının en büyük faydalarından birisi Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesidir. Bu rahatsızlıkların yanı sıra birçok hastalık için de Anzer balı kullanılmaktadır. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi Anzer balını da fazla tüketmek bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Mide bulantısı, kusma gibi zararları da olabilmektedir. Bu nedenle az az tüketilmesi gerekir.

Anzer Balı Nedir? Nerelerde Yetişir?

Anzer balı Rize’nin Yukarı Anzer Ballıköy yaylası, İkizdere ilçesi ve Aşağı Anzer Çiçekli köy yaylasında üretimi yapılır. Anzer balı ismini üretildiği yerden almıştır ve günümüzde birçok ülkeye ihracı yapılmaktadır. Anzer balı Anzer yaylarında Haziran ayının ilk haftası ile beraber karlı bölgelerde kardelenler ile bahara ve yeşilliğe başlangıç yapar. Arıların 400 den fazla çiçeği dolaşarak çiçeklerin öz suyunu toplaması ve bu öz sularını bal haline getirmesi ile elde edilen harika bir baldır.

Anzer Balı Ne İşe Yarar?

Faydaları ile bilinen Anzer balı faydaları ve zararları karşılaştırıldığı zaman faydasının çok fazla olduğunu ve çok fazla tüketilmediği takdirde zararının hiç olmadığı bilinmektedir. Dozunda tüketilen Anzer balı çok şifalı bir bal olarak bilinmektedir. Günlük tüketilen ballar ile kıyaslama yapılınca Anzer balının tadının ve faydasının çok daha ileride olduğunu söyleyebiliriz. Anzer balı özellikle küçük çocuklarda tüketilerek beyinsel gelişimi güçlendirme özelliği sayesinde daha iyi bir birey olmasında etkilidir. Bu gibi birçok faydası olan Anzer balı birçok bilim adamı tarafından da önerilmektedir. Anzer balı ile doğal bal arasındaki farkları  merak ediyorsan  buraya tıklayarak   doğal bal  hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

anzer balı özellikleri, anzer balı özellikleri nelerdir, anzer balı , Anzer balı özellikle küçük çocuklarda tüketilerek beyinsel gelişimi güçlendirme özelliği sayesinde daha iyi bir birey olmasında etkilidir. Bu gibi birçok faydası olan Anzer balı birçok bilim adamı tarafından da önerilmektedir.

Anzer Balı Özellikleri

Anzer balının yapımında rol alan arılar Kafkas arılarıdır. Kafkas arıları yorulmaz işçiler olarak bilinirler. Kafkas arıları 400 farklı çiçeği gezerek ürettikleri Anzer balı soğuğa dayanıklıdır. Anzer balı özellikleri olarak şu konulardan bahsedebiliriz;

Balın içerisinde bulunan fenolik bileşenler çok güçlü antioksidan özelliği taşımaktadır. Bu sayede birçok rahatsızlığa iyi gelir, bağışıklık sistemini güçleştirir. Aynı zamanda Anzer balı kanı temizler ve birçok hastalığa karşı koruma kalkanı görevi görür.

Anzer Balı Neden Pahalıdır?

Çok kaliteli olan Anzer balı’nın fiyatı da çok pahalı olabilmektedir. Anzer balının pahalı olmasının birçok nedeni vardır. Balın sadece Rizenin Yukarı ve Aşağı Anzer yaylalarında üretilmesi fiyatını etkileyen önemli bir etkendir. Bir diğer neden ise Anzer balının üretimini sağlayan Kafkas arılarının nesillerinin tükenmekte olması da Anzer balını pahalı kılmaktadır. Aynı şekilde üretiminin zor olması ve çıkan hasadın az miktarda olması da hem nadir bulunmasını hem de fiyatının fazla olmasını sağlamaktadır.

Anzer Balının Diğer Ballardan Farkları Nelerdir?

Anzer balı diğer bal türleri ile karşılaştırıldığı zaman birçok fark ile ön plana çıkmaktadır. Anzer balı diğer bal türlerine kıyasla glikoz ve rutubet oranının düşük olması ve bu sayedee kokusu ile tadının çok daha iyi olmasını sağlar. İnsan sağlığına olan faydası ile de Anzer balı daha diğer ballara göre daha ön plandadır. Daha güçlü antioksidan özelliği taşıması sayesinde iyi bir antioksidan olması ile de diğer ballardan daha farklıdır.

Anzer Balı İle Deli Bal Arasındaki Farklar

Anzer balı Ülkemizde özellikle Rize’de yetişen kestane Balı, deli bal (koma çiçeği) gibi acı bir bal türü değildir. Anzer balı birçok bal çeşidi gibi tatlı çiçek balıdır. Anzer balının üretimi de Deli baldan daha farklıdır. Anzer balının üretimi 2500 ile 300 metre yükseklikte ve zararlı kimyasallardan uzak doğal ortamlarda Kafkas arısı adı verilen yorulmayan işçiler tarafından üretilen bal türüdür.

anzer kestane balı faydaları ve zararları, anzer kestane balı faydaları, kestane balı faydaları, kestane balı zararları

Anzer Kestane Balı Faydaları

Anzer balı Kestane çiçeğinde üretilen bir baldır. Bu nedenle Kestane balı adı da verilmektedir. Anzer kestane balı faydaları şunlardır;

✓ Anzer Kestane balı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

✓ Balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürüğe ve gribe iyi gelen bir etkisi vardır.

✓ Antioksidan bakımından çok güçlü olması sayesinde vücudumuza giren zararlı mikropların uzaklaşmasını sağlar.

✓ Antioksidan özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına ve boğaz enfeksiyonlara karşı da harika bir etkisi vardır.

✓ Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Anzer kestane balının bu gibi birçok faydası vardır.

anzer balı faydaları, anzer balı zararları, anzer balı

Anzer Balı Faydaları

Halk arasında her derde devam olarak bilinen faydaları ile bilinmektedir. Anzer balı faydaları şunlardır;

✓ Kan şekerini düzenleyici etkisi ve tok tutma özelliği sayesinde de birçok diyet listesinde yerini alır.

✓ Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığına ve saç sağlığına iyi gelmektedir.

✓ Ölçülü ve düzenli kullanıldığı sürece cildi temizler, sivilceleri ve siyah noktaları yok eder.

✓ Antiseptik özelliği sayesinde ağız içi yaraları iyileşme sürecini hızlandırmada rol alır.

✓ Antioksidan özelliğinin çok güçlü olması sayesinde kanser gibi hastalıklarında önüne geçebilmektedir.

✓ Var olan birçok hastalık türünün ilerlemesini ve yayılmasını önlemede de yardımcı olur.

Bu gibi birçok faydası sayesinde Anzer balı halk arasında her derde dava olarak bilinir.

Amino Asit Faydaları Ve Zararları

Anzer Balı Zararları

Anzer balı çok faydalı olduğu gibi zararlı da olabilmektedir. Yapılan araştırmalara çok güçlü olan Anzer balının çok fazla tüketilmesi halinde birçok rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Bu nedende günlük 1 yemek kaşığından fazla tüketilmesi önerilmiyor. Anzer balı zararları çok tüketildiği zaman görülmektedir. Ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar şunlardır;

✓ Kusma, mide bulantısı, şeker rahatsızlığı olan kişilerde risk oluşturması ve kalp hastalığı gibi problemlerin yaşanmasına neden olabilir.

Kalp rahatsızlıklarına iyi gelen Anzer balı çok tüketilirse kalp rahatsızlığı riski oluşturur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x