Antidepresan Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Antidepresan ilaçları başta depresyon hastalarında olmak üzere birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan Antidepresan ilaçları birçok ilacın aksine bağımlılık yapmaması sayesinde hem tercih edilen hem de faydalı olma nedenlerinden biridir. Antidepresan faydaları ve zararları birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Antidepresan faydaları olarak şunlardan bahsedebiliriz; Anksiyete, panik atak ve depresyon gibi kronik ağrıların tedavisi için en iyi ilaç gruplarından biri Antidepresan ilaç grubudur. Zihinsel ve bedensel belirtileri olan kişilerde yeti kaybı yaratan hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan Antidepresan ilaçlarının herhangi bir zararı yoktur. Ancak her ilaç gibi Antidepresan ilaç grupları da mutlaka doktor önerisi ile alınması gerekir.

Antidepresan İlacı Nedir? Ne İçin Kullanılır

Günümüzde birçok kişi özellikle stres başta olmak üzere kalıtsal, travma vb. nedenlerden dolayı depresyon, duygusal rahatsızlıklar geçirmektedirler. Antidepresan hapı birçok hastalık için kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

  1. Bipolar bozukluğu,
  2. Panik atak,
  3. Obsesif kompulsif bozukluğu,
  4. Anksiyete,
  5. Travma sonrasında oluşan sorunlar,
  6. Kronik rahatsızlıklar,
  7. Yeme bozukluğu

Gibi rahatsızlıkların tedavilerinde Antidepresan ilacı kullanılmaktadır.

antidepresan ilacı kimler kullanır, antidepresan ilacı kullananlar,Travma sonrasında oluşan stres bozukluğu: Kişi için çok zor geçen yaşamsal olaylardan sonra ortaya çıkan aşırı kaygılı olma durumudur. Trafik kazası, ciddi rahatsızlıklar, ölüm, cinsel istismar gibi durumlar sık görülmektedir. Obsesif kompulsif: Takıntılı düşünce ve eylemleri olan kişilerde Obsesif kompulsif bozukluğu vardır. Temizlik hastalığı, simetri hastalığı vb. hastalıklar örnek olarak verilebilir.

Antidepresan İlacı Kimlere Verilir?

Anksiyete rahatsızlığı, Travma sonrasında oluşan sorunlar, Kronik rahatsızlığı olan hastalar ve obsesif kompulsif bozukluğu gibi rahatsızlıkları olan hastalarda Antidepresan ilaçları kullanılır. Anksiyete rahatsızlığı: Hemen hemen her konuda kişiler sürekli olarak endişe yaşarlar. Bu endişeler normalden daha ağır olarak görülür. Toplumda en çok rastlanan yaygın bir rahatsızlıktır. Para, iş, aile vb. tüm konularda olumsuz düşünce ve endişe yaşayan kişilerdir.

Travma sonrasında oluşan stres bozukluğu: Kişi için çok zor geçen yaşamsal olaylardan sonra ortaya çıkan aşırı kaygılı olma durumudur. Trafik kazası, ciddi rahatsızlıklar, ölüm, cinsel istismar gibi durumlar sık görülmektedir. Obsesif kompulsif: Takıntılı düşünce ve eylemleri olan kişilerde Obsesif kompulsif bozukluğu vardır. Temizlik hastalığı, simetri hastalığı vb. hastalıklar örnek olarak verilebilir.

Antidepresan Neden Uyku Yapar?

Genellikle uyku problemi yaşayan kişilerin tedavisinde de Antidepresan ilaç grupları kullanılmaktadır. Antidepresan GABA aktivitesini yükselterek kişilerde uyku yapar. Antidepresan ilaçlarını kullanmaya başlayan kişilerde ilk başlarda uyku gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bir süre kullanıldıktan ve vücudun alışım sürecini bitirdikten sonra bu gibi sorunlar ortada kalkabilir.

Antidepresan Bağımlılık Yapar mı?

Antidepresan ilaç kullanımı için en çok merak edilen konulardan biri de bağımlılık yapıp yapmadığıdır. Antidepresan ilaç grubu herhangi bir bağımlılık yapmasa da genel anlamda kişinin tedavi süreci tamamlanana kadar veya hayatının sonuna kadar kullanması gerekmektedir. Antidepresan ilacı bağımlılık yapmadığı için kişi istediği zaman kullanmayı bırakabilir ancak tedavi süreci bitmeden kullanmayı bıraktığı zaman hastalığı tekrar ortaya çıkar. Antidepresan ilaçları genelde en az 6 ay kullanılır ve yıllarca kullanılmaya devam edilir.

antidepresan yan etkileri, antidepresan yan etkileri nelerdir, antidepresan hapı yan etkileri

Antidepresan Yan Etkileri Nelerdir?

Antidepresan ilaçlarını kullanan hastalarda görülebilen yan etkiler diğer ilaç gruplarına göre farklılık gösterebilmektedir. Antidepresan faydaları ve zararları gözlemlendiği zaman faydaları tedavi sürecinde hastaya çok iyi geldiği görülmektedir. Zararları ise genel anlamda sadece yan etkilerinden oluşmaktadır.

Antidepresan yan etkileri yanlış kullanım veya kullanmaması kişiler tarafından kullanılması durumunda görülebilmektedir. Bu nedenle Antidepresan gibi ilaçları mutlaka doktor önerisini dikkate alarak kullanmanız gerekir. Genel anlamda görülen yan etkiler şunlardır;

✓ Uykusuzluk,

✓ Kabızlık veya ishal durumu,

✓ Hazımsızlık,

✓ Ağız kuruluğu,

✓ Baş dönmesi veya şiddetli baş ağrısı,

✓ Orgazm olma zorluğu,

✓ İştah kaybı veya aşırı iştahlı olma,

✓ Cinsel isteksizlik,

✓ Kısa süreli görme sorunları.

Görülen yan etkiler genel anlamda birçok kişide kısa süreliğine görülmektedir. Ancak yan etkilerin çok şiddetli olması durumunda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.

Antidepresan Alerjisi Belirtileri

Antidepresan alerjisi genel anlamda görülebilen yan etkiler ile aynıdır. Hazımsızlık, Mide bulantısı, Kabızlık veya ishal durumu, Görme sorunları, Baş ağrısı veya baş dönmesi gibi rahatsızlık geçiren kişilerin alerjisi olma ihtimali vardır. Alerjinizin olduğunu öğrenmek için hastaneye giderek doktor gözleminden geçmeniz ve herhangi bir alerjinizin olup olmadığını veya ilacın nasıl kullanıldığına dair doktor önerisi almanız gerekir. Birçok ilaç gibi Antidepresan ilaçları da kişiden kişiye kullanımı değişebilmektedir. Kişiye özel kullanım için doktor önerisi alınması gerekir.

En Ağır Antidepresan İlaçları

Günümüzde 30’a yakın antidepresan ilaç türü bulunsa da bu türleri sınıflara ayırdığımız zaman 4 farklı sınıfa ayrılmaktadır. Bu ilaç sınıfları şunlardır;

✓ SSRI,

✓ MAO inhibitörleri,

✓ Trisiklik antidepresanlar,

✓ Atipik ve yeni kuşak antidepresanlar.

4 ayrı sınıfta bulunan ilaç grupları farklı hastalıklar için kullanıldığı için en ağır antidepresan ilacını belirlemek yanlış olacaktır. Örneğin SSRI sınıfında bulunan ilaçlardan birisi kişiye ağır gelmezken MAO inhibitörleri sınıfında bulunan bir ilaç kişiye ağır gelebilmektedir. Bunun nedeni her ilaç grubu kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Hafif Antidepresan İlaçları

Antidepresan ilaçları kişiden kişiye ve hastalıktan hastalığa farklılık göstermektedir. Bu nedenle en ağır veya en hafif antidepresan ilaçları olarak bir ayrım yapılması doğru değildir. Yan etkileri bakımında da antidepresan ilaçları kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

antidepresan faydaları, antidepresan zararları, antidepresan hapı faydaları

Antidepresan Faydaları

Psikolojik sorunlar yaşayan veya Antidepresan ilacı kullanılması gereken rahatsızlıklar geçiren kişilerin en merak ettikleri konulardan biri de Antidepresan faydaları konusudur. Antidepresan ilacının faydaları şunlardır;

✓ Bağımlılık yapmaz.

✓ Birçok psikolojik hastalığın tedavi sürecinde kullanılır.

✓ Bazı Antidepresan ilaç türleri uyku problemlerine iyi gelir.

✓ Depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılır.

✓ Yeti kaybı yaratan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

✓ Beyinden gönderilen ağrı sinyallerini alır ve tedaviyi kolaylaştırır.

Anzer Balı Faydaları ve Zararları

Antidepresan Zararları

Antidepresan faydaları ve zararları birçok kişi tarafından araştırılıyor. Antidepresan zararları genel anlamda sadece yan etkileri görülen veya kişilerin bilinçsiz bir şekilde kullanmasında dolayı ortaya çıkan sorunlardır. Antidepresan ilaçlarını kullanmadan önce mutlaka doktor önerisi alınması gerekir. Olası yan etkileri ve zararları şunlardır;

✓ Aşırı kilo kaybı veya kilo alma,

✓ Kas titremeleri,

✓ Baş dönmesi ve baş ağrısı,

✓ Aşırı terleme,

✓ Görme bozukluğu,

✓ Tuz kaybına bağlı olan belirtiler.

Gibi birçok zararlı etki görülebilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x