Antep Fıstığı Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Antep Fıstığı adını Gaziantep İlimizden alıp kuruyemişler içerisinde insan sağlığına çokça faydası olarak bilinmektedir. Antep fıstığı faydaları ve zararları karşılaştırıldığı zaman faydasının çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Antep fıstığı B6 vitamin bakımından zengin bir kuruyemiştir. Antep fıstığı ağacında yetişen fıstıkların dışı çağala meyvesine benzemektedir. Fıstıkların iç kısmı yağlı dış kısmı ise sert kabuktan oluşmaktadır. Antep fıstığı ilaç sektörü ve tatlıcılık sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Kansızlık, diyabet gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinen Antep fıstığının sağlığa yararı saymakla bitmez.

Antep Fıstığı Nedir? Nerelerde Yetişir?

Antep fıstığı ülkemizde başta Gaziantep ilimiz olmak üzere, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Siirt ve Adıyaman ilimizde de yetişmektedir. Ülkemizde Antep fıstığının ilk üretim merkezi Gaziantep’te açılmıştır. Antep fıstığının adını Gaziantep de alması ile Gaziantep fıstığı olarak da bilinmektedir. Sakız ağacıgiller familyasından olan Antep fıstığı ağacı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kurak ve sıcak iklimlerde yetişmektedir. Antep fıstığı ağaçlarının boyu 10 metreye kadar uzayabilir ve her iki yılda her bir ağaç ortalama olarak 50 kg kadar ürün vermektedir.

Antep Fıstığı Nerelerde Kullanılır?

En çok çerez olarak tüketilen Antep Fıstığı birçok sektörde kullanılmaktadır. Antep fıstığı kullanım alanlarında en başta pasta ve tatlı sektöründe yer alır. Öksürük şurubu gibi bazı ilaçların yapımında, baklava, sarma, künefe, salam, dondurma, helva, çikolata gibi gıda ürünleri içerisinde sıkça kullanılmaktadır. Özellikle son dönemlerde hem tatlı süslemelerinde hem de birçok gıda içerisinde en çok kullanılan kuru yemiş türüdür.

Antep Fıstığı Neden Pahalı ?

Birçok alanda kullanılan Antep Fıstığı ülkemizde üretim tesisinin olmasına rağmen Antep fıstığı neden pahalı sorusu sorulabiliyor. Antep fıstığının pahalı olmasına karşı yapılan açıklamalarda üretim azlığının olduğu söylenmektedir. Üretiminin az olması da fiyatlarını arttıran önemli bir etkendir. Üretiminin az olmasının nedeni birçok sebebe bağlıdır. Hava şartları, bakım zorluğu gibi sebeplerden dolayı üretimi az olmaktadır. Üretiminin az olması da fiyata yansıyarak oldukça fazla fiyatlara satılmaya başlanmıştır.

Antep Fıstığı Ağacı Özellikleri

Sakız ağacı familyasından gelen Antep fıstık ağaçları Fıstık çeşidine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Antep fıstığı Orta doğu meyvesi olduğu için Türkiye harici İran, Irak, Suriye, Hindistan gibi ülkelerde de yetişmektedir. Antep fıstık ağacı çok verimli topraklara ihtiyaç duymaz. Birçok meyve veya sebzenin yetişmediği toprak türünde dahi Antep fıstık ağaçları yetişebilir. Ancak bakımı bu kadar kolay değildir. Antep fıstığı 7 farklı çeşitten oluşur.

Barak Yıldızı: Erken olgunlaşan türdür.

Tekin: Yüksek verim vermesinin yanı sıra en kaliteli fıstık türüdür.

Kırmızı: Kışları uzun süren bölgelerde yetişir.

Uzun: En çok verim alınan türdür.

Siirt: İhraç edilen en kaliteli türüdür.

Ohadi: Verimi en düşük türlerden biridir. Çok geç olgunlaşır.

Halebi: Verimi düşük türlerden biridir. Kalitesi iyidir.

antep fıstığı alerjisi, antep fıstığı alerjisi belirtileri, antep fıstığı alerjisi nelerdir, fıstık alerjisi, fıstık alerji belirtileri

Antep Fıstığı Alerjisi Belirtileri

Antep fıstığı her ne kadar insan sağlığına yararı fazla olsa da bazı kişilerde kalıtsal bir şekilde alerji olabilmektedir. Antep fıstığı faydaları ve zararları bakımından her ne kadar yarlı olsa da bazı kişilerde alerji gösterebildiği için zararlı da olabilmektedir. Antep fıstığı alerjisi belirtileri olarak şunları söyleyebiliriz;

✓ Kurdeşen dökülmesi,

✓ Burun tıkanıklığı,

✓ Dudak şişkinliği,

✓ Ürtiker,

✓ Kusma isteği,

✓ Karın ağrısı,

✓ Mide bulantısı,

✓ Solunum bozukluğu,

✓ Anjiyoödem,

✓ Öksürük,

✓ Hipotansiyon,

✓ Kızarıklık

Gibi birçok alerji belirtisi görülebilmektedir. Antep fıstığını tükettikten sonra vücudunuzda herhangi farklılık hissetmeniz veya alerji belirtilerini görmeniz durumunda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

antep fıstıklı dondurma

Antep Fıstıklı Dondurma Faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma hemen hemen herkesin severek tükettiği bir yiyecektir. Genel anlamda dondurmanın birçok yararı bulunmaktadır. Özellikle orijinal maddeler ile üretilen dondurmalar mineral ve vitamin bakımından çok zengindir. Enerji verme, stresten uzak tutup mutlu etmek gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Özellikle Antep fıstıklı dondurma sağlık açısından daha yararlıdır. Bunun nedeni Antep fıstığının içerisinde bulunan vitaminler sayesindedir.

Antep fıstıklı dondurmanın içerisinde bulunan vitaminler ve kalsiyumlar sayesinde kanser hastası gibi ciddi rahatsızlıkları olan hastalar için hem risk taşımayan hem de yararlı olabilen bir yiyecektir. Ayrıca dondurma diğer besinler gibi hasta kişilerde bulantı gibi rahatsızlıklar yaşatmadığı için birçok hasta tarafından kolaylıkla tüketilebilen bir yiyecektir.

antep fıstığı faydaları, antep fıstığı zararları, antep fıstığı faydaları ve zararları,

Antep Fıstığı Faydaları

Antep fıstığı hem tat olarak hem de faydalı olması ile tercih edilen harika bir meyve türüdür. Antep fıstığı faydaları bakımından oldukça zengindir. Antep fıstığı faydaları olarak şunlardan bahsedebiliriz;

✓ Antep fıstığı protein bakımından zengindir. Kalorisi ise düşüktür.

✓ Düzenli olarak Antep fıstığının tüketilmesi kolesterol seviyesini azaltır. İçerisinde bulunan antioksidanlar, doymamış yağlar ve fitosteroller sayesinde kalp sağlığını korur.

✓ Antep fıstığı zeaksantin ve lutein içerir. Bu antioksidanlar sayesinde özellikle yaşlılarda ortaya çıkan göz bozukluğu riskini azaltır.

✓ Özellikle son zamanlarda cilt bakımı ürünlerinde fazlaca kullanılan Antep fıstığı cilt sağlığına da oldukça iyi gelmektedir.

✓ Antep fıstığının içerisinde bulunan B6 vitamini sayesinde bağışıklık sistemine iyi gelir ve güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturur.

✓ Antioksidan zengini olan Antep fıstığı Hücrelerimizin hasar almasını engeller ve kanser gibi hastalıkların önüne geçebilir.

✓ İçerisinde bulunan proteinler ve vitaminler sayesinde vücudun gıda ihtiyacı karşılanır ve bu sayede kilo vermeye yardımcıdır.

Akasya Çiçeği Faydaları ve Zararları

Antep Fıstığı Zararları

Antep fıstığının genel anlamda bir zararı yoktur. Ancak fazla tüketilmesi veya alerjisi olan kişilerde bazı olumsuz durumlar görülebilmektedir. Antep fıstığı zararları çok fazla yenildiği takdirde görülebilir. Antep fıstığını fazla tüketilmesi durumunda kilo alınır, yağ oranı nedeniyle karaciğer yağlanması olur ve içerisinde bulunan proteinler bazı kişilerde alerjik özellik gösterebilir.

Bu durumda antep fıstığı faydaları ve zararları bakımından incelendiği zaman faydasının daha fazla olduğu görülmektedir. Ayrıca kesin bir bilgi olmamasına rağmen bazı kişiler tarafından Antep fıstığının çok tüketilmesi durumunda ishal, mide ağrısı gibi küçük rahatsızlıkların meydana geldiği söylenmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x