Amino Asit Faydaları Ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Sağlıklı beslenme konusunda titiz davrananlar veya fit olmayı amaçlayanların sıklık ile sorduğu soruların başında amino asit faydaları ve zararları nelerdir? Gelir. Proteinlerin oluşmasına temel teşkil eden bileşikler olarak bilinir. Bu nedenle kritik bir öneme sahiptir. İnsan sağlının devamı için sürekli olarak tüketilmesi gerekir. Amino asit bakımından yetersiz veya az bulunan vücut yapısı protein oluşumunda kesintilere uğrar. Bu durum farklı alanlarda birçok hastalığın kronik olarak nüksetmesine neden olur.

Amino Asit Nedir? Nelerde Kullanılır?

Proteinlerin oluşumuna temel yapı taşı rolünü üstlenen amino asit kimyada amin ve karboksil fonksiyon grubu içerisinde yer alan moleküldür. Vücut hücrelerinin sitoplâzmalarında üretilir. İltihaplara karşı oldukça etkili olan amino asitler insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirir. Amino asit faydaları ve zararları araştırıldığında, spor yapan kişiler veya kilo vermek isteyen kişiler için amino asitli besinler faydalıdır.

Amino Asit Ne İşe Yarar?

Amino asit içeren besinler tüketildiğinde insan vücudunda birçok işlevleri yerine getirir. Başlıca yararları şunlardır;

✓ Deri yapısı üzerinde olumlu sonuçlar verir.

✓ Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri

✓ Beyin sinyallerinin iletiminde olumlu etkiler

✓ Proteinlerin oluşumuna etkisi

✓ Hormon üretiminin kontrolünün sağlanması

✓ Hücre ve kemik yapısı üzerindeki kontrolü

✓ Kalp ve damar sistemleri üzerindeki olumlu etkisi

Amino asit faydaları ve zararları ile ilgili araştırma yapıldığında birçok alanda önemli oranda faydaların olduğu ön plana çıkar.

Amino Asit İçeren Besinler

Protein açısından zengin olan gıdalardan mümkün olduğu kadar amino asit alındığında insan vücudunun devamı için takviye sağlanmış olur. Amino asit faydaları ve zararları araştırılarak hangi besinlerin amino asit içerdiğini bakılarak tüketilmesi sağlık açısından verimli olur.

Protein açısından zengin olan ürünlerin tüketimi insan sağlığı açısından faydalıdır. Amino asit içeren besinler şunlardır;

✓ İzolsin: baklagiller, balık, peynir, bezelye

✓ Lösin: yulaf, yumurta, somon, mısır, darı

✓ Lizin: mercimek, kabak çekirdeği, ceviz

✓ Metionin: soya fasulyesi, mercimek, ıspanak, sığır eti

✓ Fenilalanin: yer fıstığı, kümes hayvanları, peynir, mercimek, soya fasulyesi

✓ Treonin: mercimek, süt ürünleri, tavukgöğsü, balık, sığır eti, soya fasulyesi

✓ Triptofan: kakao, mercimek, yulaf ezmesi, kümse hayvanları, soya fasulyesi

✓ Valin: sığır eti, somon, tam buğday unu, peynir, yumurta, bezelye, tavuk

Amino Asit Özellikleri

Amino asit özellikleri ile ön plana çıkan amino asitler İnsan sağlığı açısından önemli bir konuma sahiptir. Başlıca amino asit özellikleri şunlardır;

✓ İçerisinde amin ve karboksil bulunduran bir moleküldür.

✓ İnsan vücudu için hayati işlev görevi bulunan proteinlerin yapı taşlarıdır.

✓ Nitrojen, karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan amino asitler organik bileşiklerdir.

Amino Asit Çeşitleri

İnsan vücudu bir fabrika gibi çalışır. Fabrika gibi çalışan insan vücudunda proteinler fabrikanın çalışanları konumundadır. İnsan vücuduna dışarıdan giren yabancı bakteri ve virüsler dışarı atmada önemli bir görevleri bulunur. DNA kodlarının okunması sonucu sentezlerin yapılmasını sağlar.  Bu denli önemli bir konuma sahip olan amino asitlerin çeşitle şu şekilde sıralanabilir;

✓ Alanin

✓ Arjinin

✓ Asparajin

✓ Aspartik asit

✓ Glütamik asit

amino asit hapı, amino asit kapsülü

Amino Asit Hapı Faydaları

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile kış aylarında ortaya çıkan hastalıklara karşı koruma görevi görür. Metabolizmayı hızlandırma, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme etkisine sahip bileşikler ile grip, nezle ve sinüzit oluşumlarının önüne geçer.

amino asit yüze faydaları, amino asit cilde faydaları, amino asit yüze sürülür mü, amino asit yüze iyi gelir mi,

Amino Asit  Cilde Faydaları Ve Zararları

Cilt bakımında aktif rol oynayan amino asit cilde faydaları ve zararları ile ilgili araştırma yapıldığında birçok noktada cilde fayda sağladığı bilgileri ön plana çıkar. Yaşlanma döneminde ortaya çıkan kas dokusu kayıplarında amino asitler devreye girer.  Hasarlı bölgelerde onarıcı görevi ile cildin dayanıklılığını artırır, aynı zamanda cilt sıklığını sağlar. Cildin elastik dokusunu iyileştirerek sıkı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Cilde sağladığı faydaların yanında tırnak bakımında da amino asitler kullanılır. Çabuk kırılan tırnaklar için amino asitler onarıcı etki sağlayarak tırnak dokusunu işleştirerek sertleşmesini sağlar.

amino asit faydaları, amino asit zararları, Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile kış aylarında ortaya çıkan hastalıklara karşı koruma görevi görür. Metabolizmayı hızlandırma, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme etkisine sahip bileşikler ile grip, nezle ve sinüzit oluşumlarının önüne geçer.

Amino Asit  Faydaları

İnsan sağlığı için önemli faktörlere sahip olan amino asit faydaları şu şeklide sıralanabilir;

✓ Kış hastalıklarında bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bileşimlere sahip amino asitler grip, nezle vb gibi kış hastalıklarının önlenmesinde önemli bir paya sahiptir.

✓ İnsan vücudunda en o zor eriyen karın yağlarıdır. Karın yağlarının sağlılık bir şekilde ve hızlı olarak eritilmesinde amino asitler fayda sağlar. Günlük yürüyüşler ve kardiyolojik egzersizler de karın yağlarının erimesinde etkili olur.

✓ Spor yapmaya karar vermeden önce amino asit içeren besinleri tüketmek kişilere Doğal yollardan enerji sağlar. Performansı arttırır, yorgunluk hissini azaltır.

✓ Hızlı bir şeklide kilo veren kişilerde yağların yanında kas kaybı da yaşanır. Bu durum insan vücudu için bazen olumsuz nedenlere sonuç verir. Olumsuz sonuçları önlemek için belli düzende amino asit içeren besinlerin tüketilmesi ile kayıpların önüne geçilebilir. Kaslarda meydana gelen kayıplar bu şekilde telafi edilmiş olur.

Antep Fıstığı Faydaları ve Zararları

Amino Asit Zararları

Amino asit ile ilgili bilgi araştırmalarında en çok akıllarda soru işareti bırakan konulardan bir tanesi amino asit zararları ile ilgilidir. Birçok kişi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda amino asit ile ilgili ortaya çıkan her hangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Amino asit çeşitleri içerisinde tek tip veya dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkan amino asit ile ilgili zarar söz konusu olabilir. Büyüme hormonlarının dengesiz bir şekilde çalışmasına etki edin sağlık sorunların bazen ön plana çıktığı gözlemlenir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x