Ametist Taşı Faydaları ve Zararları

admin39
5 dk okuma süresi

Ametist taşı faydaları ve zararları, Ametist taşı nedir? Ne işe yarar? Gibi merak edilen soru başlıklarını bu yazımızda ele aldık. Ametist taşı doğada mor renk tonu ile ayırt edilen özel bir madendir. Tarih boyuna birçok toplumun farklı anlamlar yüklediği ametist taşının en yaygın inanışı kötü düşünceleri kontrol ettiği ve şans getirdiğidir. Doğada az bulunan ve farklı görünen birçok maden taşına eski toplumlar farklı farklı anlamlar yüklerlerdi. Bu maden taşlarından biri de Ametist taşıdır. Ametist taşı birçok inanışta ortak memnuniyet ve maneviyat taşır. Radyasyon gibi zararlı enerjilerden korur. Bulunduğu ortama sakinlik ve motivasyon katar. Bilimsel olarak Ametist taşının herhangi bir zararı yoktur. Ancak bazı inanışlar şans getirdiğine inanırken bazı inanışlarda şanssızlık getirdiğine inanıyor.

Ametist Taşı Nedir? Nerelerde Bulunur?

Birçok toplum tarih boyunca Ametist taşının özel ve mucizevi olduğu düşünmüşlerdir. Birçok anlam yüklenen Ametist taşının bir diğer anlamlarından biri de eski toplumların, savaşlarda yaralanan askerleri iyileştirdiğini ve askerleri koruduğuna dair farklı düşünceler vardı. Ametist taşının tarihi kökeni Antik Yunan’a kadar dayanmaktadır. Günümüzde hemen hemen her yerde Ametist taşı bulunsa da az bulunan ve farklı görünen bir madendir. Hindistan, Uruguay ve Brezilya da çok fazla ametist yatağı bulunmaktadır. Ülkemizde ise Giresun, Balıkesir, Ordu, Yozgat ve Çanakkale’de ametist yatakları bulunuyor. Antik Yunan toplumunda farklı anlamlar yüklenen Ametist taşı, Yunan mitolojisinde “ayık” anlamına gelmektedir. Taşı taşıyan kişilerin sarhoş olmayacağına dair bir inanıştır.

Ametist Taşı Ne İşe Yarar?

Ametist taşı faydaları ve zararları gibi Ametist taşı ne işe yarar? Sorusu da birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Evde, odanızda, iş yerinizde hemen hemen her yerde kullanabileceğiniz Ametist taşı inanışlara göre bulunduğu ortama pozitif enerji yayar. Örneğin televizyonunuz yanına koyarak gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Ametist Taşı Suya Girer Mi?

Ametist taşı, Kuvars grubuna giren bir maden türüdür. Kuvars grupları için suyun herhangi bir zararı yokken su yöntemi güvenli bir yöntemdir. Kedi gözü kuvars, kaplan demir, Aventurin, Dumanlı kuvars gibi kuvars taşları suya girebilirken selenit ve kiyanit krittalleri kalkerli yapıda oldukları için suya giremezler. Suya girdikleri zaman kolayca kırılırlar. Ametist taşı için bu durum geçerli değildir. Ametist taşları yıkanabilirler. Ancak uzun süre suda bekletilmesi önerilmiyor.

ametist taşı özellikleri nelerdir, ametist taşı faydaları nelerdir

Ametist Taşı Özellikleri

✓ Cesaretlendirme özelliği vardır. Korkuya karşı etkilidir.

✓ Kişiyi maddi ve manevi yönden güçlü kılar.

✓ Negatif enerjiyi yok ederek bulunduğu ortama pozitif enerji verir.

✓ Stresli ortamlarda rahatlatıcı bir aura oluşturur.

✓ Ametist taşının bu gibi birçok özelliği bulunmaktadır.

Ametist Cilde Faydaları

Ametist ortama yaydığı pozitif enerji ile güçlü bir meditasyon taşı görevi görür. Birçok faydasının olduğu bilinen ametist taşı zihinsel odaklanmayı arttırır. Ayrıca pozitif enerjiyi kişinin bedeninde toplayarak hem zihin olarak hem de fiziki olarak kişiyi güçlü kılar. Taşın yaydığı pozitif enerjinin canlılığını ve ışığını cildinizde hissetmeye başlarsınız.

Ametist masaj taşı cilt kullanılan ve ametist cevherinden üretilen bir alettir. Yüz masaj taşını düzenli kullanımında cildinizde ki kırışıklıkları giderir ve doğal botoks etkisi verir.

Ametist Kolye Ne İşe Yarar?

Ametist taşının rengi yapısında bulunan demirden gelmektedir. Ametist kolye de yapısında bulunan demirin yani ametistin küçük parçalara ayrılarak kolye haline gelmesinde oluşmaktadır. Ametist kolye hem harika bir süs eşyası hem de ametist taşının özelliklerini barından bir kolyedir. Ametistin tüm özelliklerini barından ametist kolyesi ne işe yarar sorusuna cevaben şunları söyleyebiliriz;

Enerji veren taşların en başında Ametist taşı gelir. Ametist taşının popüler olmasının başlıca nedeni tarihinin çok eskiye dayanması ve birçok toplum tarafından en güçlü taş olarak kabul edilmektedir. Ametist sevgi ve aşk taşı olarak da bilinir. Herhangi bir bilimsel açıklamada yerini almamış olsa da birçok inanış ve kullanıcı deneyimleri gözlemlendiği zaman birçok hastalığa iyi geldiği ve şans getirdiği söylenmiştir.

ametist kolyesi faydaları, ametist kolyesi faydaları ve zararları

Ametist Kolye Faydaları

Küçük ametist taşları ile üretilen Ametist kolyenin birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bilinen ametist kolye faydaları şunlardır;

✓ Bedende ki fazla elektriği alır,

✓ Odaklanmayı arttırır,

✓ Baş ağrısı, migren gibi rahatsızlıklara şifa verir,

✓ Kalp rahatsızlıklarına şifa verir,

✓ Uykusuz çekenlerin uykusuzluklarını giderir,

✓ Cilt rahatsızlıklarına iyi gelir,

✓ Pozitif enerji verir.

ametist taşı faydaları, ametist taşı zararları, ametist taşı faydaları ve zararları

Ametist Taşı Faydaları

Ametist taşı faydaları ve zararları arama motorlarında birçok kişi tarafından araştırılan bir konudur. Ametist taşı faydaları birçok inanışa göre değişiyor olsa da her inanışta ortak olarak insana ve çevreye faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle eski toplumlar ametist taşı gibi birçok özel madenlere ve ürünlere özel anlamlar yüklerlerdi. Ametist taşının bilinen faydaları şunlardır;

✓ En çok bilinen özelliği bulunduğu ortamda ki kişilerin enerjilerini yükseltir.

✓ Günümüzde strese bağlı olarak birçok kişi öfke problemi yaşayabiliyor. Ametist taşının öfke kontrolü sağlama özelliği vardır.

✓ Düşük veya yüksek kolesterolü olan kişilerin kolesterolünü dengeler.

✓ Konsantrasyon ve yoğunlaşma istenen durumlarda dikkat dağınıklığını önler.

✓ Ametist taşının birçok inanışta ortak olarak bilinen özelliklerinden biri de kötü düşünceyi ve kaygıyı uzaklaştırması.

✓ Ortamdaki negatif enerjiyi uzaklaştırarak pozitif enerji verir.

✓ Kişinin uzaklaşmak istediği kötü bağımlılıklardan arındırır.

✓ Kişiye özgüven katar ve iletişim konularında kişiyi destekler.

✓ Sinir sistemini dengeler.

✓ Bağışıklık sistemini düzenler.

Aromaterapi Yağları Faydaları Ve Zararları

Ametist Taşı Zararları

Ametist taşının bilimsel açıdan herhangi bir faydası veya zararı yoktur. Ancak bazı inanışlara göre Ametist taşı zararları şunlardır;

✓ Mor renginden dolayı bazı toplumlar ametist taşının şanssızlık ve uğursuzluk getirdiğine inanır.

✓ Ametist taşının tam bir bilimsel açıklaması olmasa da bazı uzmanlar mor renginin kansere neden olabileceği hakkında yorumlarda bulunmuşlardır

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x