Amber Çiçeği Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

Amber çiçeği tarihi kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Öyle ki yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan mucizevi bir çiçek olarak anılmaktadır. Amber çiçeği faydaları ve zararları nelerdir? Gibi konu başlıklarını bu yazıda anlatacağız. Olgunlaşmış meyvelerinden demleme çayı yapılarak birçok rahatsızlığın tedavisi için kullanılır. Demleme çayı, safra kesesi ve karaciğerde ki problemleri gidermek için kullanılır. Ayrıca öksürüğü kesmek için de kullanılmaktadır. Amber çiçeği kan dolaşımını güçlendirir. Çiçeğin yaprakları kullanılarak yapılan losyon yaralara iyi gelmektedir. Amber çiçeğinin genel bir zararı olmasa da bazı kişilerin kullanması durumunda ciddi rahatsızlıklar görülebilir. Kullanmaması gereken kişiler olarak şunları söyleyebiliriz;

Demire bağlı anemi rahatsızlıkları olan kişiler, 8 yaş altında ki çocuklar, tansiyonu düşük kişiler, kronik hastalığı olan kişiler.

Amber Nedir? Nerelerde Yetişir?

Amber çiçeği Barbados, Bahama, Dominika gibi birçok Karayip ülkesinde bulunur. Karayip ülkelerinde sadece amber filizleri satan seyyar satıcıları görebilirsiniz. Birçok ülkede popüler olan amber çiçeği ülkemizde de merakları üstüne toplamıştır. Göz kamaştırıcı kırmızı saplı ve soluk sarı renkleri ile dikkatleri üstüne çeken amber çiçeği tropikal bölgelerde “Hibiscus Sabdariffa” gibi farklı isimler ile anılmaktadır. Diğer isimleri ise Bamya çiçeği, Jamaika ekşi yoncası, Florida keçiyemişi gibi isimler ile de anılır. Amber çiçeği Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede tıbbi hastalık tedavilerinin yanı sıra çeşniler, turtalar, Hint turşusu gibi gıdalar için kullanılır.

Amber çiçeği yetiştiriciliği için iyi drene edilmiş hafif nemli bir toprak ve bol güneşli ortamlar idealdir. Amber çiçeğinin önemli bir özelliği çok yıllık bir bitki olmasıdır. Çok yıllık olması üretimi için önemlidir. Birçok alanda kullanılması ve bitkinin yetiştirilmesinin kolay ve zahmetsiz olması da Amber çiçeğini önemli kılmaktadır.

amber çiçeği ne işe yarar, amber çiçeği ne için kullanılır

Amber Çiçeği Ne İşe Yarar?

Amber çiçeği birçok ülkede özellikle soğuk algınlığı için kullanılır. Tarihi kökeni eskiye dayanan Amber çiçeğinin en çok kullanım alanı, boğaz ağrısını kesmek ve öksürüğü gidermek için kullanılıyor.  Amber çiçeği faydaları ve zararları hakkında internette bir çok arama mevcuttur. Özellikle amber çiçeğini demleyerek çay haline getirilmesi ve tüketilmesi birçok hastalığın tedavi sürecinde yardımcı olur. Dünyanın birçok yerinde yetişkinler ve çocuklar için öksürük kesici ve ateş tedavisi için kullanılır. Amber çiçeği C vitamini, mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede birçok hastalığın tedavisine kullanılır. Ayrıca anksiyete tedavisi, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol rahatsızlıkların tedavi sürecinde uzmanlar tarafından kullanılması öneriliyor.

Amber Çiçeği Özellikleri

Amber çiçeği genellikle ten rengi ve sarı renktedir. Çiçeklerin ortasında belirgin bir şekilde gül veya göz vardır. Tabanı ise genellikle kırmızı renktedir. Çiçeğin tabanında kırmızı renkte yaprak çiçeğin renginin karışımı olan kaliks yapısı vardır. Kaliks yapısı çiçeğin tabanını sarar ve çiçeğin tüm parçalarını bir arada tutar.

amber çiçeği çayı faydaları, amber çayı faydaları, amber bitkisi çayı faydaları

Amber Çiçeği Çayı Faydaları

Amber çiçeğinin kullanım alanlarından biri çay olarak kullanılmasıdır. Amber çiçeği çayının birçok faydası bulunur. Faydaları şunlardır;

✓ Soğuk algınlıklarda oldukça etkilidir. Özellikle ateş düşürücü ve öksürük kesici olarak kullanılır.

✓ Amber çiçeği çayı antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede vücudun temizlenmesi ve cildin güzelleşmesinde rol oynar.

✓ C vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle özellikle kış aylarında kış çayı olarak kullanılır ve bağışıklık sistemini güçleştirir.

✓ Amber çiçeği çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatır. Bu sayede kan şekerini dengeler.

✓ Diyet listelerinde yerini alan amber çiçeği çayı, kilo vermeye yardımcı olur.

✓ Karaciğer problemlerini giderir.

✓ Safra kesesi problemlerini giderir.

Amber Kokusu Faydaları

Amber kokusu genellikle losyon, tütsü ve parfüm gibi kozmetik eşyaları olarak üretilir. Amber kokusunun birçok faydası vardır. Faydaları şunlardır;

✓  Cesareti arttırır, Bayılmaya ve hafakana faydası vardır. Ayrıca kalbe kuvvet verme özelliği vardır.

Amber Tütsüsü Faydaları

Amber çiçeği, tütsü olarak üretilmektedir. Hoş ve hafif kokulardan oluşan amber tütsüsü sakinleştirme özelliği buluyor. Ayrıca meditasyon gibi ritüellerin daha etkili olması için sıkça kullanılır. Amber tütsüsü harika kokusu ile ortam enerjisini arttırmak ve ortama hoş bir koku yaymak için kullanılmaktadır.

amber çiçeği faydaları, amber çiçeği zararları

Amber Çiçeği Faydaları

Amber çiçeği faydaları ve zararları, amber çiçeği faydaları nelerdir? Gibi soru başlıkları birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Amber çiçeğinin birçok faydası ve kullanım alanı vardır.

✓ Kalp hastalıklarında korunmak için kullanılabilir.

✓ Yüksek tansiyonunu dengeler.

✓ Kan şekerini dengeler.

✓ Akciğer kanseri hastaların günlük en fazla 2 fincan amber çiçeği çayı kullanmaları öneriliyor.

✓ Akciğer kanseri olma riskini azalttığı için akciğer kanseri hastalarının yanı sıra hastalığa yakalanmayan kişilerde günlük en fazla 2 fincan amber çiçeği çayı kullanmaları önerilir.

✓ Amber bitkisi magnezyum ve malik asit bakımından zengindir. Bu sayede bağırsaklarda oluşan gazı hafifletir.

✓ Ateş düşürücü ve öksürük kesici özelliği sayesinde kullanılmaktadır.

Ametist Taşı Faydaları ve Zararları

Amber Çiçeği Zararları

Amber çiçeğinin genel anlamda bir zararı olmasa da yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı kişilerin kullanması durumunda ciddi rahatsızlıklar görülebilir. Amber çiçeği zararları şunlardır;

✓ Doktorunuzun demire bağlı olarak anemi tedavisi önerisi vermişse veya tedavi aşamasındaysanız amber çiçeği çayı veya kürü kullanılmaması gerekir.

✓ Amber çiçeğinin taç yapraklarında bol miktarda anthocyanin grubu bulunur. Bu nedenle guatr veya tiroid rahatsızlığı olan kişilerin kullanmaması gerekir.

✓ Uzun yıllar bitkisi olması uzun yıllar kullanılabiliyor olması anlamına gelmez. Bu nedenle raf ömrü 1 yılı geçmiş amber çiçeğinin kullanılmaması gerekir.

✓ Amber çiçeğinin her ne kadar faydalı olsa da özellikle amber çiçeği çayının günlük 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. Tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler görülebilir.

✓ Amber çiçeğinin olası yan etkileri şunlardır; Mide bulantısı, anlık görme bozukluğu, baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

✓ Kan basıncını düşürme özelliği nedeniyle düşük tansiyonlu kişilerin kullanması durumunda anlık baygınlık ve bilinç kaybı görülebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x