Altın Çilek Faydaları ve Zararları

admin39
6 dk okuma süresi

İnka eriği bir diğer adıyla Altın çilek faydaları ve zararları, ne işe yarar? gibi soru başlıklarını bu yazımızda anlattık. Altın çilek faydaları ile bilinmektedir. Birçok kişi tarafından sıkça araştırılan Altın çilek birçok hastalığa iyi gelmesi özellikle diyabet hastalarına fayda sağlaması ile tercih edilmektedir. Altın çilek B1, B2, B3, ve C vitaminleri bakımından zengindir. Zengin vitaminlerinin yanı sıra lif bakımında da zengin olan Altın çilek kilo vermek isteyenlerin diyet listesinde de yerini alır. Altın çileğin genel anlamda herhangi bir zararı olmasa da düşük tansiyonu olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Altın çileğin içeriğinde bulunan lifler nedeniyle düşük tansiyon hastalarının tüketmesi durumunda bayılma, bilinç kaybı gibi problemler yaşanabilir. Ayrıca kanı sulandıran ilaçları kullanan kişilerinde kullanmaması gerekir.

Altın Çilek Nedir? Altın Çilek Ağacı Nerelerde Yetişir?

Güveyfeneri türünden gelen Altın çilek “Golden Berry” sözünden çevrilmiştir. Altın çilek halk arasında inka eriği olarak da bilinir. Altın çilek ağacı, Güney Amerika, Endonezya, Hindistan ve Afrika’da yetişir. Altın çilek 2010 yılından itibaren Recep Tayyip Erdoğan’ın satın alması ile ülkemize gelmiş ve ilk olarak Mersin’de üretilmeye başlanmıştır. Adını renginden alan Altın çilek orta kısmı kahverengi ve sarı çiçeklere sahip çok lezzetli bir meyvedir. Adının bu kadar duyulması ve birçok ülkede popüler bir hale gelmesinin başlıca nedeni meyvelerinin tadıdır. Harika lezzetteki meyveleri ekşi-tatlı bir lezzete sahip e sarı-turuncu renktedir.

Altın Çilek Ne İşe Yarar?

Altın çilek lif bakımından dünyanın en zengin meyvesidir. Lif ve antioksidan zengini olan inka eriğini (altın çilek) kilo vermeye yardımcı özelliği sayesinde kilo vermek isteyen kişiler her gün ara öğün olarak tüketebilirler. Ayrıca şeker (diyabet) hastalığı gibi hastalıklara da faydası oldukça yüksektir. Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde birçok rahatsızlığa iyi gelir. Kalp, iltihaplanma vb. rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Altın çilek B1, B2, B3 vitamini ve C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Tam bir vitamin kaynağı denilebilir. Altın çilek faydaları ve zararları nelerdir? Sorusunun yanı sıra Altın çilek ne işe yarar sorusu da birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Altın çilek ne işe yarar sorusuna cevaben şunları söyleyebiliriz;

 • Kalsiyum ve potasyum değerinin fazla olması sayesinde büyüme çağında ki çocukların tüketmesi öneriliyor.
 • Kan dolaşımını düzenlemede rol alır.
 • Harika lezzeti ile tatlılarda sıkça yerini alır. Turta, meyve salatası vb. yemeklerde kullanabilirsiniz.
 • Fazla ürik asidin atılmasını sağlar.
 • Solunum yolu hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Prostat hastalığının tedavisinde kullanılır.

Altın Çilek Yetiştiriciliği Faydaları

Patlıcangiller ailesinden olan altın çilek bitkisi yetiştiriciliği domates ile hemen hemen aynıdır. Sıcağı çok sevmesi ile açık hava da ve bol güneşli yerlerde yetiştirilmesi daha kolaydır. Altın çilek ülkemizde ilk olarak Mersin’de üretime başlanmıştır. Ağustos ayının ilk haftasından itibaren ekilen altın çilekler hasat için beklenir. Ekim ayı geldiği zaman altın çilekler olgunlaşma dönemini bitirir ve artık toplanmaya başlanır. Altın çilek faydaları ve zararları bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Altın çilek gün daha fazla tercih edilmesi ve fiyat olarak değerinin artması ile doğru yetiştiriciliğinde ticari kazancı oldukça fazladır. Altın çileğini üretmek için öncelikle tohumlarının alınması ve ekilmeye başlanması gerekir. Ekim işleri ile uğraşan kişiler kolaylıkla Altın çilek üretimi yapabilirler. Ülkemizde çok fazla üretimi olmasa da üretiminin zorluğundan kaynaklanan bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Altın Çilek Nasıl Yenilir? Altın Çilek Ne Kadar Tüketilmeli?

Altın çilek meyvesi diğer meyveler gibi kolaylıkla tüketilebilir. Diğer meyveler gibi taze taze tüketilmesi öneriliyor. Altın çileği tüketmek için öncelikle dış yüzeyinde bulunan ince kabuğunu soymanız gerekir. Kabuğunu çıkardıktan sonra içerisinde bulunan yuvarlak meyveyi afiyetle tüketebilirsiniz. Ayrıca diğer meyveler gibi Altın çilek meyvesinin de reçelini, marmelatlarını hazırlayarak tüketebilirsiniz. Tüketmek için özel bir hazırlık istemeyen altın çilek meyvesini diğer meyveler kadar tüketebilirsiniz. Altın çilek kilo aldırır mı  ? en çok gelen sorulardan birisidir. Altın çilek tam aksine  içeriğinde bulundurduğu lif yoğunluğundan dolayı  oldukça zengindir.  Bu özelliğinden dolayı    kalorisi düşük olduğu için  kilo  vermenize de oldukça yarar sağlayacaktır.

 

Altın Çilek Alerji Yapar Mı?

Altın çileğin bilinen herhangi bir alerjisi yoktur. Ancak Altın çileğin içerisinde bulunanlara herhangi bir alerjiniz olması durumunda bazı belirtiler gösterebilirsiniz. Altın çilek diğer meyveler gibi olduğu için meyvelere karşı alerjileri olan kişiler Altın çileğe karşıda alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerjiniz olması durumda olası belirtiler şunlardır;

 • Cildin kızarması veya çok fazla kaşınması,
 • Cildin tahriş olması,
 • Mide bulantısı,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Pul pul döküntüler.

Gibi belirtiler sık görülen alerji belirtileridir.

altın çilek yüze faydaları, altın çilek cilde faydaları, Patlıcangiller ailesinden olan altın çilek bitkisi yetiştiriciliği domates ile hemen hemen aynıdır. Sıcağı çok sevmesi ile açık hava da ve bol güneşli yerlerde yetiştirilmesi daha kolaydır. Altın çilek ülkemizde ilk olarak Mersin’de üretime başlanmıştır. Ağustos ayının ilk haftasından itibaren ekilen altın çilekler hasat için beklenir. Ekim ayı geldiği zaman altın çilekler olgunlaşma dönemini bitirir ve artık toplanmaya başlanır.

Altın Çilek Cilde Faydaları

Birçok hastalığa iyi gelen ve birçok faydası olan Altın çileğin faydalarından biri de Cilde olan etkisidir. Altın çilek cilde faydaları şunlardır;

 • Cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak cilt kanseri gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını arttırarak cildin daha güzel görünmesini sağlar.

altın çilek faydaları, altın çilek zararları, Altın çilek faydaları ve zararları internet üzerinden sıkça araştırılan bir konu başlığıdır. Altın çilek faydaları şunlardır; • Altın çileğin içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler saç sağlığına ve saç dökülme sorununa iyi gelmektedir. • Lif bakımından zengin olan altın çilek meyvesi bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. • Kolesterol hastalığına ve damar tıkanıklığına iyi gelir. • Özellikle yaşlılarda görülen katarakt gibi problemlerin önüne geçer. • Antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığını korur. • Besin lifi bakımından zengin olması ve düşük kalorili olması sayesinde diyet listelerinde de yerini alır. • Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Altın Çilek Faydaları

Altın çilek faydaları ve zararları internet üzerinden sıkça araştırılan bir konu başlığıdır. Altın çilek faydaları şunlardır;

 • Altın çileğin içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler saç sağlığına ve saç dökülme sorununa iyi gelmektedir.
 • Lif bakımından zengin olan altın çilek meyvesi bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kolesterol hastalığına ve damar tıkanıklığına iyi gelir.
 • Özellikle yaşlılarda görülen katarakt gibi problemlerin önüne geçer.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığını korur.
 • Besin lifi bakımından zengin olması ve düşük kalorili olması sayesinde diyet listelerinde de yerini alır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Arnika Bitkisi Faydaları Ve Zararları

Altın Çilek Zararları

Altın çilek zararları şunlardır;

 • Kanı sulandırma özelliğinden dolayı düşük tansiyon hastalarının tüketmemesi gerekir.
 • Tansiyonu düşüren ilaçlar kullanan kişilerin Altın çileği tüketmemesi gerekir.
 • Tansiyon hastalarının tüketmesi halinde bayılma ve bilinç kaybı yaşanabilir.

Altın çileğin tansiyon hastaları haricinde herhangi bir hastalığa karşı zararı yoktur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x